1Planet4All: Jak upozorňujeme na změnu klimatu? Dáváme prostor vědcům, školíme novináře a malujeme (čerta) na zeď
Publikováno: 14. 9. 2021 Doba čtení: 10 minutProjekt 1Planet4All sdružuje 14 nevládních organizací v 12 zemích a jeho cílem je upozornit na probíhající změnu klimatu a její dopady v rozvojovém světě. Projekt se zaměřuje na osvětu mladé generace a poskytování podpory učitelům a novinářům v komunikaci složitých témat spojených se změnou klimatu.
Protagonisty 1Planet4All jsou lidé z chudých zemí Globálního jihu, kteří čelí dopadům klimatických extrémů a špatného zacházení s krajinou. Jejich osudy jsou nicméně i naše osudy, jelikož změna klimatu ovlivňuje všechny obyvatele Země a kde jsou dnes obyvatelé chudého jihu, můžeme již brzy být i my.
V rámci 1Planet4All realizujeme několik aktivit s cílem upozornit na probíhající změnu klimatu a poodkrýt složitou síť vztahů a příběhů, která se s tímto fenoménem pojí. Ačkoliv vždy vycházíme z exaktních dat, snažíme se hledat způsoby, jak oslovit mladého diváka jinak než prostřednictvím grafů a čísel.
Vědci patří mezi nejvíce respektované mluvčí ve věcech životního prostředí, proto jsme oslovili tři přední environmentální vědce, aby nám poskytli odpověď na tři námi vybrané důležité mýty o změně klimatu. ČVT plánuje dále rozvíjet svou spolupráci s akademickým sektorem a společně s médii přispět k zviditelnění tématu změny klimatu ve veřejném diskurzu.
A nebo
Klimatická změna je vnímána jako složité a kontroverzní téma, a to nejen ze strany pedagogů. Proto jsme ve spolupráci s českými vědci vytvořili on-line kurz Klimatická změna, který studující provede nezbytným vědomostním základem postaveným na ověřených informacích a faktech. Učitelé studiem získají pevnou půdu pod nohama v tématu klimatické změny, a zároveň mohou kurz využít přímo při výuce. Podívejte se, jak jsme kurz představili v DVTV.
ČvT každoročně připravuje semináře a webináře pro pedagogy a budoucí pedagogy zaměřené jak na samotné téma klimatické změny, tak na didaktiku – tedy to, jak o klimatické změně učit. Mimo to se pedagogové mohou účastnit dlouhodobého programu Active Citizens: Chráníme Klima!, který v sobě propojuje aktivní občanství a téma klimatické změny.
Vhodné metody či výukové postupy a nástroje pak zpracováváme do metodických publikací a výukových lekcí. S tématem klimatických změn vytváříme také lekce audiovizuální, jejichž součástí jsou dokumentární filmy. V současné době připravujeme nový metodický web pro klimatické vzdělávání, který bude sdružovat aktivity několika českých organizací, a tak poskytovat pedagogům dobrou základnu pro klimatické vzdělávání.
Kromě vzdělávání pedagogů a vydávání metodických materiálů pořádá ČvT konference pro pedagogy, žáky, studenty a další aktéry ve vzdělávání. Konference přináší konkrétní příběhy lidí, kteří se zabývají klimatickou změnou – z pohledu vědce, farmáře, vzdělavatele či aktivního studenta. Jsou také příležitostí pro sdílení vlastních projektů a zkušeností a pro navazování vztahů napříč školami i organizacemi. Podívejte se na záznamy konferencí Příběhy klimatické změny a Když je plýtvání vodou zločin.
Vedli jsme rozhovory se čtyřmi mladými aktivisty, kteří jdou svou prací a činorodostí svým vrstevníkům příkladem.
Šimon Michalčík je lídrem Plant-for-the-Planet - hnutí mobilizující veřejnost a firmy k obnově lesních ekosystémů jako nezbytné součásti řešení klimatické krize a ztráty biologické rozmanitosti.
"Abychom naplnili naši vizi, vzděláváme děti a mládež a posilujeme tak jejich postavení v klimatickém hnutí, obnovujeme lesní ekosystémy, provádíme výzkum v oblasti obnovy, poskytujeme bezplatné softwarové nástroje a poradenství při obnově ekosystémů pro organizace sázející stromy po celém světě." (Plant-for-the-Planet)
Šimon zároveň studuje Globální a udržitelný rozvoj na University of Warwick ve Velké Británii. V rozhovoru vypráví o tom, jak se ke studiu a práci v oblasti udržitelného rozvoje dostal, a jak se z dobrovolníka stal zakladatelem Plant-for-the-Planet Česko, ale i o pocitech z účasti na celosvětové konferenci COP26.
Bývalá česká účastnice programu UN Youth Delegate of the Czech Republic Barbora Kvasničková studuje problematiku životního prostředí na Universiteit Utrecht a pracuje v PR teamu IDEA při CERGE-EI. Mluvili jsme s ní o aktivitách spojených s udržitelným rozvojem v Holandsku a zkušenostech z programu Mladých delegátů OSN. Dala nám i tipy, jak se vypořádat s environmentálním žalem.
Petra Kalenská a Jakub Varvařovský jsou zakladateli platformy Mnoho světů v Jilemnici. Neformální sdružení mladých lidí, všestranně aktivních ve svém regionu, například pořádá filmový festival, besedy, sbírky anebo také buduje mokřady.
Povídali jsme si o tom, jak začít s ekologickými projekty a podporou lidských práv v malém městě, o promítáních filmů a možnostech, jak se k nim připojit.
O projektu
1Planet4All – je mezinárodní projekt probíhající ve 12 evropských zemích (Česká republika, Slovensko, Itálie, Francie, Německo, Španělsko, Portugalsko, Irsko, Belgie, Estonsko, Polsko a Rakousko), který sdružuje 14 nevládních organizací. Cílem projektu je zvýšit povědomí mladých lidí o změně klimatu – co jí způsobuje a jak dopadá na nás i na lidi žijící v rozvojových zemích. Zaměřuje se také na možná řešení a snaží se poskytnout podporu zapojení mladých lidi v občanské společnosti při jejich snaze o utváření udržitelné budoucnosti pro všechny.
Projekt je podpořený z prostředků Evropské unie a jejího programu DEAR (Development Education and Awareness Rising), který se snaží motivovat mladé lidi k tomu, aby se zapojovali do řešení globálních témat a výzev, se kterými se dnešní svět potýká. Podporuje projekty, které zapojují veřejnost Evropské unie do celosvětových otázek sociálního, hospodářského a environmentálního rozvoje.
Financováním projektů, jako je 1planet4all, se program DEAR snaží šířit univerzální hodnoty svobody, demokracie a právního státu a umožňuje evropským občanům pozitivně přispívat ke globálnímu rozvoji. Program DEAR financuje až 30 projektů, které současně probíhají ve členských státech EU. Tyto projekty přispívají ke zvýšení porozumění evropské veřejnosti o sociálních a globálních tématech a k aktivnímu zapojení do řešení na místní i mezinárodní úrovni. Program DEAR prosazuje podporu EU pro Cíle udržitelného rozvoje s cílem skoncovat s chudobou, chránit planetu a zajistit prosperitu pro všechny do roku 2030.
Více informací o programu DEAR naleznete na: http://dearprogramme.eu