© Foto: Archiv ČvT

Zajímá vás, jaký je náš rozpočet, s jakými finančními zdroji pracujeme a kolik peněz vynakládáme na jednotlivé sektory pomoci? Níže uvedené grafy vám poskytnou základní přehled o našich finančních zdrojích a o našem rozpočtu na rok 2023. Ke grafům je vždy připojen popis toho, jak jsme získané prostředky využili.

Celkový přehled všech finančních zdrojů a rozpočtů naleznete ve výročních zprávách. Podrobnější informace naleznete také v reportu v datovém standardu IATI obsahující aktivity organizace v oblasti humanitární pomoci a rozvojové spolupráce.

Auditovaná finanční data za uplynulý rok aktualizujeme vždy v červnu následujícího roku spolu s výroční zprávou.

Obsah

Využití prostředků (6,1 miliardy Kč)

Přehled finančních zdrojů (6,1 miliardy Kč)

Využití finančních prostředků (6,1 miliardy Kč)

V roce 2023 činily naše celkové náklady 6 112 131 000 Kč. Nejvyšší náklady jsme vydali v první řadě na humanitární pomoc a rozvoj. Následně pak na sociální práce a poradenství, programy pro lidská práva a vzdělávání. Na podporu, centrální režii, správu nemovitostí, fundraising, péči o dárce a další provozní aktivity bylo vynaloženo přibližně 9 % celkových nákladů.

Nejúplnější informace o využití prostředků a naší práci naleznete ve výroční zprávě.

Humanitární a rozvojová pomoc (4,8 miliardy Kč)

Rok 2023 byl opět poznamenán řadou nových katastrof a konfliktů. Reagovali jsme na několik velkých přírodních katastrof, jako bylo ničivé zemětřesení v Turecku a Sýrii, cyklon Mocha v Myanmaru, zemětřesení v Maroku nebo záplavy v Libyi; a také na konflikty v Súdánu a Gaze a uprchlickou vlnu z Náhorního Karabachu do Arménie.

Celkově jsme pomohli ve 29 zemích celkově pomohli přibližně 3,9 milionům lidí. Přečtěte si jednotlivé příklady, jak jsme pomoc poskytovali.

Na Ukrajině stále probíhá válečný konflikt a s ním spojená humanitární krize – umírají civilisté, pokračují útoky na civilní infrastrukturu a jsou ničeny zdroje obživy. Země se také vyrovnává s vysokým počtem vnitřních uprchlíků.

  • Doručili jsme pomoc do 23 z 24 oblastí Ukrajinya to ve spolupráci se 75 místními partnery

    a dobrovolnickými skupinami.
  • Pomohli jsme s opravami 39 793 poničených domů a bytů.
  • Zajistili jsme přístup k vodě a hygienickým potřebám pro 305 609 osob.
  • Víceúčelovou finanční pomoc obdrželo 121 164 lidí.
Podívejte se, jak jsme pomáhali u Kachovské přehrady:

V únoru zasáhlo Sýrii a Turecko ničivé zemětřesení, které postihlo 16 milionů lidí a vyžádalo si téměř 60 000 obětí. Statisíce lidí zůstaly bez střechy nad hlavou, vody, elektřiny a přístupu k základním službám kvůli zničené infrastruktuře.

  • 1 368 tureckých a 166 syrských drobných podniků od nás obdrželo finanční podporu na obnovu po zemětřesení.
  • 51 542 lidem jsme po zemětřesení poskytli psychosociální pomoc.
  • Syrským rodinám jsme poskytli 296 009 měsíčních potravinových poukázek.
  • 106 050 syrských rodin jsme podpořili víceúčelovou finanční pomocí.

Podívejte se, jak jsme pomáhali po zemětřesení v Turecku:

Pomáhali jsme také v Afghánistánu: v centrálních, severních a jižních provinciích jsme lidem nadále doručovali potravinovou pomoc spolu s prevencí podvýživy, opravovali jsme vodní zdroje, rozvodné systémy a latríny. Abychom chlapcům i dívkám zajistili přístup k základnímu vzdělávání, zřídili a provozovali jsme komunitní základní školy, školili učitele a pomohli dětem přečkat zimu v teple.

  • v Demokratické republice Kongo: v těžko dostupných oblastech na východě země, v těsné blízkosti probíhajících bojů, jsme podporovali prevenci a léčbu podvýživy, opravovali zdravotní kliniky, vodní zdroje a latríny. Lidem jsme poskytli základní hygienické potřeby

    a informace o hygieně. Kromě toho jsme těm, kteří se ocitli na útěku před boji, poskytli finanční pomoc pro zajištění základních potřeb.

  • v Arménii: během jednoho týdne sem uprchlo přes 100 000 lidí, většina bez majetku a osobního vybavení. Uprchlíkům jsme poskytli potravinovou a finanční pomoc, základní

    vybavení a hygienické potřeby. S příchodem zimy jsme lidem distribuovali finanční příspěvky na bydlení a služby.

  • v GazeNa konci roku jsme prostřednictvím partnerské organizace zde začali poskytovat dětem psychologickou první pomoc spolu s rekreačními aktivitami ke zmírnění traumat způsobených konfliktem.

V programu Klimatická odolnost zlepšujeme schopnosti lidí předvídat a zvládat klimatické šoky, adaptovat se na měnící se klima a pomáháme jim trvale snižovat uhlíkovou stopu. Takto pomáháme s šetrným zemědělstvím v Etiopii, ekologickými certifikacemi a lepším topením v Mongolsku či zaváděním vědeckých půdních modelů v Nepálu.

Jednotlivé výdaje jsou vyčísleny v níže uvedeném grafu:

Lidská práva (145,6 milionů Kč)

Podporujeme lidi, kteří jsou pronásledováni kvůli obhajobě lidských práv a svobod. Pravidelně navštěvujeme významné instituce, naše odborné analýzy prezentujeme na mezinárodních konferencích a scházíme se s významnými domácími i světovými politiky a osobnostmi.

Činnost lidskoprávního oddělení za rok 2023 (pro lepší zobrazení rozklikněte):

V roce 2023 jsme stáli za 206 projekty a granty různých forem, zaměření i finančních objemů.

Přímou ochranu – právní, lékařskou, psychosociální, finanční, relokační – jsme poskytli 855 aktivistům. Dalším 881 zástupcům občanské společnosti jsme zajistili stáže, odborná školení nebo vzdělávání.

Sociální práce a poradenství v České republice (289,8 milionů Kč)

Ve 13 krajích poskytujeme dluhové poradenství, v 7 krajích nabízíme také další sociální služby. Více než 10 000 jednotlivců či rodin z Česka se obrátilo na naše sociální pracovníky. 

18 000 lidí volalo na naši dluhovou help linku, 6 070 lidí na ukrajinskou help linku. 12 270 uprchlíků využilo naše sociální, právní a pracovní poradenství.

Podporujeme ukrajinské uprchlíky

Naše práce v Česku se během dvou let ruské invaze v Ukrajině postupně zaměřila na nejzranitelnější uprchlice a uprchlíky, kteří mají např. zdravotní problémy či jiné speciální potřeby. Stále pomáháme s vyřizováním potřebných dokumentů, humanitární dávky, hledáním bydlení, práce nebo lékařské péče.Také tlumočíme, učíme češtinu a zajišťujeme potravinovou pomoc či šatstvo.

5 610 dětí a dospělých jsme podpořili ve vzdělávání. 72 230 dalších podpor jsme uskutečnili společně s 46 pomáhajícími organizacemi z peněz sbírky SOS Ukrajina.

Vzdělání a osvěta v České republice (113,2 milionů Kč)

Realizujeme kurzy a semináře pro učitele a asistenty pedagoga o globálních tématech, aktivním občanství i společném vzdělávání. Uspořádali jsme více než 340 seminářů, webinářů a setkání v kurzech pro pedagogy, rodiče i děti. 

Na portálu JSNS.cz bylo zhlédnuto více než 127 000 dokumentárních filmů. Z portálu bylo staženo více než 93 000 výukových materiálů.

508 vyučujících z celé republiky se zapojilo do Měsíce Příběhů bezpráví.

Také proběhl festival filmů o lidských právech Jeden svět, který se konal v 25 městech a přilákal 99 229 diváků a divaček.

Takto vypadal loňský festival lidskoprávních filmů Jeden svět:

Ve vzdělávání podporujeme děti, rodiče i školy. Usilujeme o rovný přístup ke vzdělání pro všechny. 2 500 českých dětí využilo některou z našich vzdělávacích (a sociálních) služeb. 500 dětem a mladým lidem pomohla Sbírka počítačů. 145 mladých lidí dostávalo měsíční retrostipendia.

471 učitelů a asistentů pedagoga se zúčastnilo některé z našich 74 supervizních akcí.

Celkový přehled našich finančních zdrojů (6,1 miliardy Kč)

Mezi naše hlavní zdroje příjmů patřily prostředky EU, zahraničních vlád a agentur OSN, státního rozpočtu ČR a dary od jednotlivců a firem. V roce 2023 jsme z těchto zdrojů získali celkem 6 125 506 000 Kč. 


Typy příjmů

Zahraniční vládní prostředky
V posledních letech největší příspěvky do rozpočtu tvoří prostředky od zahraničních vlád a zdrojů, které z jejich hlediska přerozdělují nadace a odborné subjekty. Do této skupiny patří například americká agentura pro mezinárodní rozvoj USAID, britský Úřad pro zahraničí a Commonwealth FCDO a mimo jiné i prostředky švýcarské, kanadské či německé vlády.
Prostředky EU
Fondy Evropské unie tvoří též důležitou položku v rozpočtu. Tyto finanční zdroje zahrnují jak prostředky získané přímo z fondů EU, tak i zdroje získané prostřednictvím implementačních agentur Unie jako např. DG ECHO, DG INTPA apod.
Agentury OSN
Dlouhodobě spolupracujeme s většinou agentur OSN. Jedná se zejména o UNOCHA – United Nations Office for the Coordination of Humanitarian Affairs, UNICEF – United Nations Children's Fund, UNDP – United Nations Development Programme a dále např. UNESCO – United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization.
Příjmy od jednotlivců a firem
Do této skupiny patří výnosy z veřejných sbírek, dary fyzických osob a dary i jiné formy příjmů od právnických osob, pokud se nejedná o právnické osoby popsané výše.
Vláda ČR a prostředky samospráv
Do této skupiny zdrojů patří dotace a veřejné zakázky od všech subjektů, které rozdělují rozpočtové prostředky v rámci České republiky včetně příspěvků od místních samospráv.
Vlastní výnosy
Vlastní výnosy přinášejí vlastní zisk z činnosti organizace. Jedná se o kurzovné zisky organizace, plnění od pojišťoven, tržby za vlastní výrobky, výtěžek z filmového festivalu Jeden svět, výnosy z Centra Langhans apod.
Nadace a nevládní organizace
Dlouhodobě spolupracujeme také s celou řadou nadací a dalších velkých neziskových organizací v České republice i v zahraničí. Mezi nejdůležitější subjekty, které financují konkrétní projekty, patří: ACTED, Charles Stewart Mott Foundation nebo Nadace GCP.
Celý text Méně textu