Libye

Libye

Novinky
© Foto: Archiv Člověka v tísni

Po pádu režimu Muammara Kaddáfího v roce 2014 se Libye ocitla v chaosu soupeření vlád, které bojují o převzetí moci, desítek milicí a bezpočtu politických zájmů. Po celé zemi často dochází ke střetům mezi různými skupinami. Navzdory dohodě o příměří z roku 2020 se v Libyi na konci roku 2021 nepodařilo uspořádat parlamentní a prezidentské volby, což vedlo k destabilizaci země bez existence jasného vládnoucího orgánu, schválené ústavy, zákonů a stabilních institucí.

Mezinárodně uznávaná vláda národní jednoty se sídlem v Tripolisu není schopna zaručit bezpečnost lidí ani základní služby. Pro místní je problém vybrat peníze z banky, dodávka elektřiny je často několik dní v kuse mimo provoz a přístup k lékařské péči je omezený. Únosy probíhají na denní bázi; jejich motivem může být jednoduše výkupné nebo jsou nástrojem politického boje.

Hodnocení Lybie:                                                                          - Index svobody 10                                                                        - Index demokracie 151                                                                  - Svoboda tisku 149                                                                                                                                                                      *Index svobody se hodnotí na škále 1-60, čím vyšší číslo, tím větší svoboda. Svoboda tisku a Index demokracie je určeno pořadím v porovnání s ostatními 192 hodnocenými zeměmi.

Poslední dva roky byly v zemi ve znamení prudké kampaně proti aktivistům za lidská práva i občanským organizacím. Lidská práva jsou zanedbávána a systematicky potlačována. Týká se to zejména nezávislé žurnalistiky, svobody projevu, organizací občanské společnosti kritizujících vládu a milice. Práva menšin – etnických či sexuálních – jsou potlačována.

Jak pomáháme

V Libyi jsme začali pracovat na jaře 2011, pomáhali jsme a podporovali občanské a státní iniciativy v jejich snaze o klíčové demokratické reformy. Naše projekty jsou zaměřeny například na sdílení a diskuzi konkrétních oblastí reforem, které by mohly čerpat z českých zkušeností s porevoluční transformací, a také na praktickou podporu skupin občanské společnosti.

Celý text Méně textu