Absolventi odborných kurzů v Etiopii zakládají vlastní firmy. Dveře jsou otevřené pro každého, včetně lidí s postižením
Publikováno: 6. 6. 2018 Doba čtení: 3 minutyDvacetiletý Tarekegn Zaza nikdy neměl zaměstnání. Odlehlá oblast Damot Fulasa v jižní Etiopii, v části zvané Wolaita, Tarekegnovi žádnou možnost studovat na univerzitě nenabídla. Marně hledal práci, kterou by se uživil. Když se doslechl o možnosti kurzu určeného pro lidi, kteří chtějí začít podnikat, rozhodl se zkusit štěstí a přihlásil se do něj.
Tarekegn se zúčastnil krátkodobého výukového programu zaměřeného na zpracování kůže. Kurz probíhal na škole poskytující odborné vzdělání ve městě Wolayta Sodo za podpory Člověka v tísni a České rozvojové agentury. „Pokud trpíte nějakým tělesným postižením, ostatní vás považují za zcela neschopného. Tohle stigma pro mě bylo velmi demotivující, ” říká Tarekegn, který má problémy s nohami od doby, kdy v dětství prodělal mozkovou obrnu.
„Vybral jsem si zpracovávání kůže, protože tento obor vyžaduje spíše můj intelekt než tělesnou zdatnost,” vysvětluje Tarekegn. On a jeho spolužáci se naučili vyrábět tašky, pásky a peněženky. Nyní se chtějí naučit vyrábět obuv, což je trochu složitější práce vyžadující jistou zručnost a specifické dovednosti. Třída si do budoucna plánuje založit malou firmu. Studenti už společně našetřili 45 000 etiopských birrů (zhruba 36 600 Kč).
Lepší vybavení pro školu znamená zlepšení dovedností studentů
Škola ve městě Wolayta Sodo v jižní Etiopii dříve neměla k dispozici vhodné stroje a vybavení nutné k výuce zpracování kůže. „Nyní je škola vybavena speciálními kožedělnými stroji, které studentům pomohou získat dovednosti a oni se na nich naučí pracovat s kůží,” popisuje proděkan školy Enku Abebe dosah pomoci Člověka v tísni a České rozvojové agentury.
Studenti si mohou zvolit tříměsíční nebo roční kurz, jehož součástí je příprava pro začínající podnikatele. Mnoho studentů začne podnikat ihned poté, co kurz dokončí, a někteří začnou dokonce podnikat společně.
Projekt umožnil, aby škola mohla obor na zpracování kůže vůbec otevřít. Mohla tak přijmout a vyškolit více studentů, z nichž někteří již nyní zakládají vlastní firmy. „Každý, kdo si chce prohloubit své znalosti a dovednosti a zkusit práci na našich kožedělných strojích, je vítán. Naše dveře jsou vždy otevřeny,” říká Enku Abebe.
Člověk v tísni a Česká rozvojová agentura podpořily školu ve Wolayta Sodo, stejně jako další školu ve městě Dilla. Obě byly vybaveny potřebnými stroji a zařídily školení pro učitele. Dveře jsou zde otevřené i pro studenty s tělesným postižením.
Díky této podpoře kurz dokončilo již 258 studentů včetně žen (48 %) a lidí s tělesným postižením (7 %).
Podpora pro absolventy, kteří začínají podnikat
Nedaleko školy nalézáme řadu malých obchůdků s koženým zbožím. Za výlohou jsou vystaveny tašky a také kožená obuv. Do jednoho z obchůdků nás pozve Abera Zewde. Byl dlouho nezaměstnaný, a to navzdory tomu, že vystudoval elektrotechniku. Potom ale využil příležitosti, absolvoval kurz na zpracování kůží na škole Wolayata Sodo Town College a začal podnikat.
Abera nám představuje mladou ženu, která se nyní na škole tomuto řemeslu učí. V obchodě získává potřebnou praxi a zkušenosti a učitelé následně její dovednosti hodnotí.
Abera nejdříve vytvoří návrh a jeden z jeho bývalých spolužáků podle něj kůži nastříhá. Další kolega kusy sešije a v konečné fázi se výrobek upraví, naleští a prodá. „Naše produkty jsou vskutku originální,” říká Abera a je hrdý na to, že jeho obchod vyniká mezi ostatními podniky v okolí.
Dva měsíce poté, co obchod otevřeli, mají už pár stálých zákazníků. Abera sice věří ve své marketingové schopnosti, ale je rozhodnutý absolvovat další školení, aby prohloubil své znalosti nutné pro podnikání. V současné době Abera a jeho spolupracovníci usilují především o to, aby se udrželi mezi konkurencí na trhu. Sní o tom, že časem se bude jejich podnik dále rozrůstat a jeho podíl na trhu se bude zvětšovat.