Active Citizens – Chráníme klima! Metodika pro 2. stupeň ZŠ a SŠ
Adaptováno na základě Metodiky programu Active Citizens pro 2. stupeň ZŠ (2019).
Člověk v tísni, o.p.s., Vzdělávací program Varianty 2023,
autoři textů a lekcí: Veronika Ambrozy, Jan Činčera, Veronika Endrštová,
spoluautoři: Kateřina Sequensová
Ucelená metodická publikace, která vás provede tím, jak začlenit do výuky téma klimatické změny a podpořit aktivní občanství u žáků. Najdete zde 17 aktivit do výuky, které postupně rozvíjejí žákovské kompetence, užitečné odkazy na další lekce, inspirativní příklady projektů z praxe a praktické tipy pro ty, kteří chtějí s žáky měnit svět.
Publikace vám pomůže:
- Ujasnit si vztah mezi aktivním občanstvím, klimatickým vzděláváním a projektovou výukou.
- Sestavit plán projektové výuky ke změně klimatu na školní rok, měsíc či týden.
- Učit mezipředmětově a ve spolupráci s kolegy.
- Učit v propojení s reálným světem kolem.
- Nachystat si přípravu do hodin během několika minut.
- Vytvořit se žáky tým a projekt, na který nezapomenete, protože společně o kousek posunete svět.
Pro koho je určena tato publikace?
Pro všechny, kdo chtějí a mohou pomoci s rozšířením kvalitního klimatického vzdělávání – učitele, ředitele škol, lektory, ale i vedoucí oddílů.Pro koho není?
Pro ty, kdo hledají jednoduchý recept, jak do dětí něco nalít. Kdo nemají chuť spolupracovat s ostatními a cestu hledat společně s žáky. Bez toho program Active Citizens – Chráníme klima! realizovat nejde. I tak ale můžete vyzobat pár aktivit a třeba vás to chytne!Další materiály ke klimatickému vzdělávání najdete na www.ucimoklimatu.cz.
Materiál vznikl za finanční podpory Evropské unie – programu DEAR (Development Education and Awareness Raising) v rámci projektu 1Planet4All. Tento projekt je spolufinancován Státním fondem životního prostředí ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.
Za obsah materiálu nese odpovědnost organizace Člověk v tísni, o.p.s. Informace zde uvedené nejsou oficiálním stanoviskem Evropské unie, Státního fondu životního prostředí či Ministerstva životního prostředí České republiky.
ISBN 978-80-7591-075-2