Armine se stala kadeřnicí. Může pracovat z domu a starat se o syna s postižením
Publikováno: 1. 10. 2021 Doba čtení: 2 minutySpolečně s organizací Arménské matky jsme vybraným ženám, které se starají o děti s postižením, dali možnost mít práci. Armine z města Spitak si teď přivydělává jako kadeřnice.
Když se Armine Ghazaryan vdala, přestěhovala se do arménského města Spitak, kde dnes žije se svým synem, manželem a tchyní na předměstí. Arminin manžel dříve pracoval v Rusku, ale nyní je zpět v Arménii a nemá práci, a tak je zemědělství jediným zdrojem příjmů rodiny.
Celou situaci komplikuje ještě to, že jejich sedmiletý syn se narodil s autismem. I když má Armine podporu celé rodiny, je to hlavně ona, kdo se stará o dítě, a tak je pro ni obtížné si najít práci a vydělávat peníze.
Projekt financovaný z Programu solidarity v souvislosti s Covid-19 od Evropské unie se snaží, aby se toto změnilo.
Spolu s místní organizací Arménské matky poskytuje Člověk v tísni podporu ženám, jako je Armine, a pomáhá jim získat dovednosti pro vstup na trh práce. Projekt například pomáhá matkám dětí s postižením naučit se poskytovat kadeřnické služby nebo manikúru, což jsou služby, které lze provádět i z domova. Tento typ školení zvyšuje finanční nezávislost žen a posiluje jejich sebevědomí.
Díky tomu se Armine stala kadeřnicí. Po čtyřech měsících kadeřnických kurzů a třech měsících lekcí marketingu na sociálních sítích Armine rozšiřuje svoji klientskou základnu a vydělává peníze pro svou rodinu. V příštích měsících Armine plánuje začít nabízet své služby ze salonu, který si zakládá ve svém domě, což je způsob, jak skloubit práci s péčí o dítě.
„V současné době pracuji převážně pro příbuzné a čas od času také jezdím do města Vanadzor, kde také stříhám," říká Armine. „V tuto chvíli je můj příjem malý, ale věřím, že časem budu mít větší šanci vydělat peníze."
Arménské matky je organizace občanské společnosti podporovaná organizací Člověk v tísni v rámci Programu solidarity v souvislosti s Covid-19 v zemích Východního partnerství financovaného EU. Cílem projektu je zmírnit nepříznivé dopady Covidu-19 a přispět k dlouhodobější socioekonomické odolnosti zranitelných skupin ve východní Evropě a na Kavkaze. Projekt, který zahrnuje intervence v Arménii, Gruzii, Moldavsku a na Ukrajině, je realizován Člověkem v tísni ve spolupráci s Netherlands Helsinki Committee a AFEW International.