„Až teď mi půda všechno to trápení vrací:“ Farmáři v Etiopii se učí, jak se vyrovnat s dopady změny klimatu

Publikováno: 6. 1. 2025 Doba čtení: 3 minuty
„Až teď mi půda všechno to trápení vrací:“ Farmáři v Etiopii se učí, jak se vyrovnat s dopady změny klimatu
© Foto: Tsion Girma Degu

Etiopský hornatý region Sidama je místo, kde klimatická změna a zastaralé zemědělské postupy stojí místním farmářům v cestě za lepší úrodou. S těmito problémy se potýkal také Tafese. Teď je ale před ním lepší a udržitelnější budoucnost. A my jsme rádi, že můžeme být součástí jeho proměny.

Ato Tafese Shalemo, farmář z regionu Sidama, vzpomíná na dny, kdy se smutně díval na své pole. 

„Dříve jsem se podíval na svou půdu a byl jsem zklamaný,“ říká. „Půda byla unavená a já také. Při každé sklizni jsem měl problém uživit rodinu. Byl to koloběh zoufalství.“

Využívání tradičních zemědělských postupů mělo negativní vliv na půdu a její úrodnost. Klimatická změna tento boj jen zhoršila. Nepředvídatelné srážky a rostoucí teploty ohrožují přežití drobných zemědělců, kteří jsou na půdě závislí.

Místní farmářům jsme prostřednictvím poskytnutí vybavení a nových k přírodě šetrných postupů a technologií pomohli se s těmito podmínkami vyrovnat. Jsme přesvědčeni, že je naší úlohou a odpovědností udělat vše, co je v našich silách, abychom podpořili ty, na které neúměrně dopadá změna klimatu.

Díky praktickému školení a individuálním konzultacím se Tafese naučil nové postupy, které změnily jeho farmu i pohled na život. Dozvěděl se například, že některé plodiny může kromě jejich vysázení pro estetické účely využít také na jídlo. 

„Naučili jsme se, že pokud budeme pěstovat plodiny jako avokádo a rajčata pro domácí spotřebu, pomůže to zabránit nedostatku potravin. Teď už nezasadím jen tak nějaký strom, ale budu dbát na to, abychom z něj měli také užitek,“ říká Tafese.

Půda je teď plná života

Používání organického kompostu oživilo půdu, techniky na zadržení vody zajistily stabilitu v období sucha a diverzifikace plodin otevřela dveře novým příležitostem.

„Moje půda je teď plná života,“ říká Tafese hrdě. „Úroda bez problému uživí moji rodinu, dokonce mohu prodávat plodiny na trhu, šetřit peníze a plánovat budoucnost svých dětí. Poprvé mám pocit, že mi půda všechno to trápení vrací.“

Jeho proměna inspirovala také další farmáře. Zemědělci začali spolupracovat na rekultivaci znehodnocené půdy a společně zavedli udržitelné postupy do hospodaření s povodím.

„Naší vesnici se daří,“ říká Tafese s vděčností a optimismem v hlase. „Tato pomoc nezměnila jen moji farmu, ale stmelila nás jako komunitu. Nyní si navzájem pomáháme, sdílíme zdroje a čelíme výzvám jako tým. Není to jen můj úspěch, je to náš úspěch.“

Změna je možná

Tento příběh je důkazem toho, že změny lze dosáhnout, když mají lidé přístup k těm správným zdrojům a technologiím.

„Teď mám nejen potřebné znalosti, ale i naději,“ říká s přesvědčením Tafese. „Člověk v tísni nás naučil, jak se postavit na vlastní nohy. Ukázali nám, že změna je možná, bez ohledu na to, jak těžká se zdá.“

„Je důležité podporovat úsilí venkovských obyvatel o ochranu vody a půdy, aby se vytvořila společnost odolná vůči dopadům změny klimatu. Pro úspěšnou obnovu zasažených oblastí je nezbytné posílit stávající komunitní struktury, jako jsou výbory pro správu povodí, pomocí poskytnutím materiálu a znalostí. Člověk v tísni takto pomáhá již řadu let,“ říká Mihireteab Samuel z Člověka v tísni.

Tato pomoc je možná díky finanční podpoře České rozvojové agentury (ČRA). Společně tak přispíváme ke zlepšení zemědělských podmínek v Sidamě a k udržitelnému pokroku, který může pomoci i dalším generacím v regionu.

Autor: Tsion Girma Degu

Související články