Bál jsem se předsudků, ale podařilo se mi uspět, říká zrakově postižený student z Kosova
Publikováno: 15. 1. 2016 Doba čtení: 2 minuty„U přijímacích zkoušek na univerzitu jsem potřeboval pomoc asistenta a měl jsem strach, že mě kvůli tomu nepřijmou. Bál jsem se, že jejich rozhodnutí bude ovlivněno předsudky,“ říká Unik Ukshini z kosovského města Uroševac. Nakonec ale byl přijat a dnes je studentem třetího ročníku filozofické fakulty na Prištinské univerzitě. Rád by se stal skladatelem a již napsal několik vlastních skladeb. „Ty ale byly komerční,“ dodává skromně.
Unik je bývalým studentem školy pro zrakově postižené v Peći, kam každý rok přijíždějí učitelé z pražské Konzervatoře Jana Deyla. Ti během posledních tří let pravidelně navštěvovali Kosovo, aby tamním učitelům předali své zkušenosti a moderní způsoby výuky. Tato spolupráce probíhala v rámci projektu Člověka v tísni, financovaného Českou rozvojovou agenturou. Jak potvrzuje Unik, tato školení jsou pro kosovské studenty velice užitečná a mohou například slepé studenty naučit, jak využít Braillovo písmo pro přepis do notového záznamu. „Je opravdu důležité, aby tato školení probíhala i v budoucnu,“ zdůrazňuje Unik.
O hudbu se Unik zajímal již od dětství, ale kvůli složitým životním podmínkám dlouho nemohl mít doma žádný hudební nástroj. Pak ho podpořila Pećská škola pro zrakově postižené. Unik nemá žádné blízké příbuzné, zbyl mu pouze strýc, který je také hudebník. Ten pro svého synovce pronajal nahrávací studio, takže se dnes Unik může pochlubit prvním CD, které nahrál společně se svými přáteli.
Jeho nejoblíbenějšími zpěváky jsou Michael Jackson a Stevie Wonder - jeden z nejslavnějších slepých zpěváků na světě. Z popu má nejraději 90. léta 20. století. Stejně jako Stevie Wonder, se také Unik věnuje především na hře na piano a zpěvu. Nyní si naplno užívá studentský život na univerzitě společně s kamarády, se kterými bydlí na místní koleji. Ti ho hned od prvního momentu přijali velice vstřícně a po celou dobu jsou mu velkou podporou.
Na univerzitě dřív převládala předpojatost, že slepý student nemůže zvládnout obtížné studium. Ale právě díky škole v Peći a učitelům z pražské Deylovi konzervatoře mohl Unik dokázat, že opak je pravdou. Na prištinské univerzitě stále ještě chybí vůle přijmout speciální studijní metody pro studenty se zrakovým postižením, ale již Unikovo úspěšné studium a jeho přítomnost na škole, přispívají k postupnému odbourávání zažitých předsudků.
Pro více informací z Kosova navštivte stránku Člověk v tísni v Kosovu.