Bez deště a bez jídla: Sucho zhoršuje podvýživu v západní Zambii

Publikováno: 3. 12. 2024 Doba čtení: 3 minuty
Bez deště a bez jídla: Sucho zhoršuje podvýživu v západní Zambii
© Foto: Tereza Hronová

Vyprahlé cesty v distriktu Nalolo v západní Zambii nás zavedou k rodinám, které se musí každý den potýkat s velkými potížemi způsobenými dlouhotrvajícím suchem. Výjimkou není ani rodina Nasilele Momwe.

„Najít něco k jídlu je složité. Jediný způsob, jak si zajistit něco k snědku, je pracovat přes den, například na cizích polích,“ vysvětluje Nasilele, jak si vydělává peníze. 

„Když není práce, jíme jen jednou denně, obvykle odpoledne nebo večer. Nic víc. To stejné se opakuje další den.“

V regionu, kde žije Nasilele, se s těmito problémy potýká na 88 % domácností. Polovina z nich čelí dokonce extrémnímu hladu. Období sucha v letech 2023/2024 tuto krizi zhoršilo a mělo za následek výrazný nárůst případů podvýživy.

Region čelí krizi

Od roku 2020 s podporou Ministerstva zahraničních věcí České republiky pomáháme lidem v této humanitární krizi. Náš komplexní přístup reaguje na naléhavé potřeby, a zároveň řeší systémové příčiny podvýživy a nedostatku kvalitních potravin v západní Zambii.

Do zdravotnických zařízení jsme distribuovali více než 3,2 tun terapeutických potravin připravených k použití a 30,6 tun vysokoenergetických bílkovinných doplňků, abychom zajistili konzistentní dodávky důležité nutriční podpory.

„Od roku 2020 jsme díky Člověku v tísni neměli nedostatek terapeutické výživy,“ říká nutriční specialistka Juliet Mwangala. „V okresu Nalolo jsme jako první odstartovali program, v rámci kterého poskytujeme specializovanou nutriční podporu a léčbu těhotným a kojícím ženám trpícím podvýživou.“

Abychom posílili kapacity místního personálu, vyškolili jsme 43 zdravotnických pracovníků a 321 dobrovolníků. Společně se naučili, jak poznat podvyživené pacienty a jak akutní podvýživu řešit. Používají standardizované metody - měření středního obvodu paže (MUAC), vyhodnocení poměru hmotnosti k výšce a provádění komplexního zdravotního posouzení, aby bylo možné rychle identifikovat děti a matky se závažnou podvýživou, kteří potřebují pomoc. Prostřednictvím komunitních screeningových programů tým našel 12 599 dětí a těhotných nebo kojících matek ohrožených podvýživou, což umožnilo včasnou léčbu.

Příběhy s dobrým koncem

Matkám, jako je Nasilele, tato pomoc změnila život. Na místní zdravotnické klinice dostala pro své dítě terapeutickou stravu, speciální arašídovou pastu. „Jsem šťastná. Když jsem přišla na kliniku, nečekala jsem, že bych vás tady mohla potkat,“ říká.

Díky těmto příběhům vidíme, že má naše pomoc smysl. Pracujeme v okresech Senanga, Sioma a Sikongo ve spolupráci s UNICEF. Zaměříme se na podporu 54 venkovských zdravotnických zařízení a na pomoc dětem do pěti let a těhotným ženám ohroženým následky dlouhotrvajícího sucha.

Spolupracujeme s místními lidmi

Kromě okamžité pomoci jsou pro nás důležitá také dlouhodobá řešení. 

„Správná výživa je víc než jen dostatek jídla,“ říká Lastford Miyanda z Člověka v tísni, „Jde o položení základů pro celý další život dítěte.“

Odborníci uvádějí kritických „prvních 1 000 dní“ - transformační období od těhotenství do druhých narozenin dítěte. Během těchto klíčových měsíců může správná výživa zabránit celoživotním problémům, jako je například zakrnění růstu, poškození mozku, ale také výrazně podpořit kognitivní vývoj a zajistit zdraví dítěte. 

„I když jsou zde podmínky hrozivé, podařilo se nám minimalizovat dětskou úmrtnost a mnoha pacientům jsme pomohli uzdravit se – jen v loňském roce to bylo 83 %.“ pokračuje Miyanda.

Víme, že systémová změna je možná pouze ve spolupráci s místními lidmi. Posilováním zdravotnických systémů, školením dobrovolníků a vývojem intervencí přizpůsobeným danému kontextu pomáháme budovat jejich dlouhodobou odolnost. Proto investujeme do místních kapacit, vytváříme strategická partnerství s důležitými aktéry a zajišťujeme, aby humanitární pomoc přerostla v udržitelný rozvoj. 


Autor: Grace Sikanda Namakau

Související články