Česká televize: Bez dluhů se Kristině už lépe dýchá

Publikováno: 23. 5. 2022 Doba čtení: 3 minuty
Česká televize: Bez dluhů se Kristině už lépe dýchá
© Foto: Česká televize

Po sedmi a půl letech je devětadvacetiletá Kristýna Režná bez exekucí. Matka šestileté dcery může konečně volně dýchat. Všechny dluhy má zaplacené. Našla si práci, přítele a už má třeba i účet v bance. Její příběh odvysílal pořad 168 hodin České televize loni v září, před spuštěním mimořádné oddlužovací akce Milostivé léto. Nyní informoval o jeho šťastném konci. Cesta k němu ovšem nebyla jednoduchá. Exekucí měla Kristina celkem devět, dohromady za 155 tisíc korun.

Paní Kristině nebylo ještě ani 18 let, když ji chytil revizor při jízdě načerno. Dostala pokutu 1 500 korun, kterou však neuhradila hned, a nakonec na ni zapomněla. Dluh se vyšplhal na 60 000 korun. Další exekuci měla kvůli neodhlášní elektřiny v bytě, ze kterého se odstěhovala. Dlužná částka 600 korun narostla na 25 000 korun. Přestože Kristina byla na dluhy zvyklá už z dětství u svých rodičů, snažila se je splácet alespoň 500 korunami měsíčně. Víc si dovolit nemohla. Jenomže pak začala pandemie koronaviru, která ji dostala na úplné dno.

Pomohl milostivý dárce a sbírka Člověka v tísni

Díky Milostivému létu ji však stačilo zaplatit původní dluhy a menší poplatek exekutorovi, dohromady necelé 4 000 korun, a celé příslušenství jí bylo odpuštěno. Částku si Kristina chtěla rozložit do dvou splátek.

Její příběh v České televizi tehdy ale shlédl Jan Staněk, který se rozhodl Kristině se splacením pomoci. Svým jednáním motivoval další milostivé dárce a nevědomky tím odstartoval sbírku Člověka v tísni SOS Milostivé léto. Ze sbírkových peněz nakonec Člověk v tísni dokázal pomoci 245 lidem a celým rodinám, kteří neměli šanci dosáhnout ani na zaplacení původního dluhu. Uhrazením 14 milionů korun na jistinách, se škrtlo na poplatcích a penále téměř 90 milionů korun. Pomoc ve výši 31 000 korun pokryla zbývající dluhy i paní Kristině.

Pan Staněk Kristině pomohl nejen finančně, ale i například s obesíláním exekutorů. „Že to je až takový proces, to jsem nečekal. Že půl roku trvá, než ten člověk bude schopen se očistit, a to jsme to řešili dost aktivně. Pro člověka, který s tím třeba vůbec nemá zkušenosti, nemá peníze, nemá třeba někoho takového jako jsem já, který do toho šlape a stará se třeba o to, tak to musí být dost těžké,“ hodnotí Jan Staněk v reportáži.

Jeho přispěním Kristině začaly chodit už pouze dopisy s potvrzením, že končí jedna exekuce za druhou. „Číst takový dopis, oproti tomu, že je někde něco potřeba zaplatit, tak to pro mě bylo úplně, že s každým dopisem se mi chtělo brečet,“ neskrývá radost Kristina.

Formální ukončení exekuce je velmi důležité, aby dlužníkovi už nemohly být sráženy peníze ze mzdy. „Například, když se bude ucházet o zaměstnání, nebo bude hledat nájem, tak běžně zaměstnavatelé anebo pronajímatelé koukají do centrální evidence exekucí. A když tam uvidí záznam, tak mu to například nepronajmou,“ upozorňuje Daniel Hůle, expert na dluhovou problematiku Člověka v tísni.

Poslední zápis v centrální evidenci Kristina měla ještě v dubnu, téměř tři měsíce po splacení závazku. Exekutor totiž v den zaplacení tohoto sluhu provedl jeho nové vyčíslení, které bylo vyšší o celé 2 koruny, s čímž si neporadil automatizovaný systém. Pokyn k výmazu zařídil opět až Jan Staněk.

Během Milostivého léta, které začalo loni v říjnu a trvalo do ledna letošního roku, se zbavily dluhů desítky tisíc lidí. Minulý týden Vláda rozhodla o jejím podzimním zopakování. Koronavirová pandemie a momentálně rekordně vysoká inflace táhnou do dluhových pastí další lidi.

Celou reportáž České televize najdete zde

úvodní foto: pořad 168 hodin, Česká televize

Autor: Člověk v tísni

Související články