Marie Rottrová či Dan Pražák vzpomínají na nejlepší učitele! Dostanou i další děti šanci hvězdné učitele zažít?
Publikováno: 9. 12. 2021 Doba čtení: 5 minutZeptali jsme se známých osobností, na jakého učitele ze školních let nejraději vzpomínají – a proč? Zjistili jsme, že všichni z nich měli v mládí kliku, že potkali správného učitele nebo učitelku, kteří je inspirovali pro jejich další kariérní cestu.
Chceme, aby co nejvíc dnešních dětí mělo také šanci potkat moudrého, pohotového, zkrátka „hvězdného“ učitele, na kterého budou v budoucnu s láskou vzpomínat!
Celebrity, které letos Skutečný dárek už podpořily při natočení písně a videoklipu Andělé strážní, s námi zavzpomínaly také na svá školní léta.
Připojily se k nim další osobnosti, třeba populární učitel Daniel Pražák, investigativní reportér Janek Rubeš či dokumentaristka a cestovatelka Tereza Hronová. Přečtěte si, kdo z učitelů se jim nejhlouběji vryl do paměti!
Lze i dnešním dětem k setkání s hvězdným učitelem nějak pomoci?
Kupte letos k Vánocům Skutečný dárek, který podpoří učitele i děti v šanci na lepší vzdělávání – doma i ve světě.
Marie Rottrová: „díky skvělému profesorovi jsem si oblíbila fyziku.“
Marie Rottrová je ostravská rodačka, zpěvačka, pianistka, hudební skladatelka, textařka a moderátorka, která pochází z hudební rodiny. Její otec byl vahraník, matka zpěvačka. Jedním z jejích nejslavnějších hitů je píseň Lásko, voníš deštěm.
S láskou také uznávaná zpěvačka vzpomíná na svoje školní léta. Umělecky založená duše, jakou je Marie Rottrová, překvapivě díky úžasnému učiteli našla zalíbení ve fyzice: „Na gymnáziu jsem si oblíbila profesora Procházku, vzbuzoval přirozený respekt. Učil nás fyziku, kterou nemá nikdo rád, ale v jeho podání byla skvělá.“
„Rozvíjel v nás kritické myšlení a v jeho hodinách jsem začala rozumět fyzickým zákonům a pochopit věci, které šly předtím mimo mne,“ prozradila Marie Rottrová.
Janek Rubeš: „Dávej ve škole pozor, je to zadarmo!“
Janek Rubeš je režisér, investigativní reportér a cestovatel. Časopisem Forbes byl v roce 2016 zařazen do žebříčku 30 pod 30, v roce 2018 získal za odvážnou investigativní žurnalistiku a odhalování „šmejdů“ ocenění Novinářská křepelka v rámci Ceny K. H. Borovského. Jak prožil školní léta on?
„Já asi nejradši vzpomínám na učitele a učitelky angličtiny, protože mně pomáhali rozvíjet mou znalost anglického jazyka, pouštěli nám různé filmy a tak dále. Jsem rád, že i díky nim anglicky umím.“ Angličtinu Janek využil nejen při cestování, ale právě při tvorbě kanálu Honest Guide, který připravoval pro cizince a turisty, kteří se chystají navštívit Česko a Prahu.
„Taky velice rád vzpomínám na svoji učitelku španělštiny, která říkala: ‚Učte se, poslouchejte mě! Až budete dospělí, budete si kurzy sami platit... Teď to máte zadarmo!‘ Já jsem jí neposlouchal a teď si chci platit kurzy španělštiny. Jestli vám bude vaše učitelka říkat něco podobného, tak jí věřte,“ směje se Janek.
MILAN CAIS: „VZPOMÍNÁM NA VŮNI DÝMKY V SOCHAŘSKÉM ATELIÉRU“
Milan Cais je český výtvarný umělec a zároveň bubeník, zpěvák a textař skupiny Tata Bojs.
„Vzpomínám na profesora Huga Demartiniho, který vedl ateliér Socha II na Akademii, kam jsem docházel. Pravidelné čtvrteční korektury s ním, vůní jeho dýmky a životních zkušeností byly nezapomenutelné.“ Milan Cais vystudoval AVU v ateliérech sochařů zmíněného Demartiniho, dále také u Jindřicha Zeithammela a vizuálního umělce Jiřího Davida.
Jeho objekt Kapkostroj byl součástí projektu Zahrada snů v českém pavilonu na světové výstavě EXPO 2005 v japonském Aiči, jeho sochařská díla jsou k vidění i ve veřejném prostoru, třeba v Praze na Střížkově. Tvoří také ilustrace, videa či fotografie.
Milan letos před Vánoci podpořil v charitativním e-shopu právě Skutečný dárek týkající se vzdělávání:
Daniel Pražák: „díky inspirativním učitelům byla kantořina jasná volba.“
Daniel Pražák je pedagog, autor podcastu Hovory z kabinetu, také tiskový mluvčí iniciativy Otevřeno. Jak sám píše na svém profilu, měl neuvěřitelné štěstí, že „absolvoval školu snů – Gymnázium Přírodní škola.“ Tam potkal velké učitelské osobnosti, které ho nadchly pro učitelské povolání.
„Oblíbených učitelů mám rozhodně více. Měl jsem to štěstí, že jsem měl takové inspirativní učitele, že když jsem se v dospělosti rozhodoval, co chci dělat, kantořina pro mě byla jasná volba,“ vtipkuje Daniel.
„Asi největší lekci jsem ale dostal od paní učitelky Lukáškové. Měli jsme ji na češtinu, uprostřed velmi mladého sboru zvyšovala věkový průměr a byla to „taková ta stará paní učitelka“. V hodinách jsme dělali leccos, nevzpomínám na to s hrdostí.
Po maturitě jsem se jí šel omluvit, cítil jsem se s odstupem opravdu trapně za svoje chování. Ona se jenom usmívala a řekla: ‚Mě bavilo pozorovat tu tvojí kreativitu, s čím dalším přijdeš. Věděla jsem, že tě to jednou přejde. Tak si na to pamatuj, až ti budou děti v hodinách zlobit.‘ Uvědomil jsem si ten nadhled, který nad tím vším měla a řekl jsem si, že ho zkusím mít taky takový,“ vzpomíná Daniel.
Tereza Hronová: „Učitelka mi tajně dávala bukowského“
Tereza je cestovatelka, dokumentaristka a mediální koordinátorka v organizaci Člověk v tísni. Prozradila, který učitel právě ji přivedl ke psaní a k práci v médiích.
„Často si vzpomenu na svoji učitelku češtiny z gymplu v Chrudimi. Už tam skoro 20 let nechodím, přesto z toho dodnes čerpám. Dokázala mě totiž nadchnout. Chodila jsem si k ní do knihovny půjčovat podpultovky. Tak trochu tajně mi dávala Bukowského nebo beatníky, i když jsem na to oficiálně ještě neměla věk.
Dokonce mě motivovala k recitačním soutěžím. Nikdy jsem žádnou nevyhrála a je mi z té trémy špatně ještě dneska. Když nám zadala nějaké osobní téma na slohovku, zvala si nás pak k sobě a povídala si s námi to tom. O tom, co se nám děje v rodině, jak moc bolí první rozchody nebo co bychom mohli dělat po maturitě. Podle mě to vlastně byly moje první terapie, i když se tomu tak neříkalo.
Díky paní učitelce Korejtkové jsem chtěla být jako Karel Čapek. I když u nás v rodině do té doby všichni byli buď lékaři nebo učitelé, já jsem chtěla jít na žurnalistiku. Dala jsem si sice přihlášky na medicínu snad na všechny fakulty, ale když jsem se dostala na Mediální studia, měla jsem jasno.
Sice dneska nejsem jako Karel Čapek, ale psaním se v podstatě živím. Vytvářím příběhy z misí Člověka v tísni a zpracovávám je ve fotkách a videích. Natáčím reportáže pro pořad Objektiv a taky mě moc baví rozhlasové dokumenty. Dokonce jsem si splnila sen a vydala jsem knížku. Možná bych byla někdo jiný, kdyby mě podobně dokázal nadchnout vyučující matematiky nebo dějepisu. Mě ale ze všeho nejvíc bavila čeština.“
Podpořte další hvězdné učitele a učitelky!
Chcete, aby i další děti v Česku i v zahraničí měly dnes podobně vtipné, pohotové a moudré učitele a učitelky? Prostě hvězdné učitele?
Můžete jim dát šanci na lepší vzdělání třeba koupí Skutečného dárku.
Prohlédněte si letošní nadílku na www.skutecnydarek.cz.