Cenu Homo Homini za rok 2020 obdrží Marfa Rabkova, Andrei Chapiuk, Leanid Sudalenka a Tatsiana Lasitsa
Publikováno: 27. 4. 2021 Doba čtení: 4 minutyČlověk v tísni letos udělí cenu Homo Homini zadrženým členům běloruské lidskoprávní organizace Vjasna, kteří dohledávali zadržené protestující, dokumentovali porušování lidských práv a pomáhali obětem policejního násilí. Za legitimní aktivity v oblasti obrany lidských práv jim hrozí až 12 let vězení. Cenu převezme kolegyně zadržených Natallia Satsunkevich z rukou primátora hlavního města Prahy Zdeňka Hřiba. Slavnostní předání proběhne online 10. května v rámci zahájení mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět.
Organizace Vjasna je jednou z předních lidskoprávních organizací v Bělorusku a její činnost je pro běloruské disidenty nenahraditelná. Při loňském násilném potlačení povolebních protestů, sehráli členové organizace zásadní roli – monitorovali a dokumentovali porušování lidských práv a zároveň dohledávali zadržené a poskytovali pomoc obětem policejního násilí. Členové Vjasny ve své práci pokračovali, i když byli zadržováni a vyslýcháni. Přestože se Marfa Rabkova, Andrei Chapiuk, Leanid Sudalenka a Tatsiana Lasitsa nedopustili žádného trestného činu, hrozí jim dlouholeté tresty odnětí svobody.
„Čtyři obhájci lidských práv z Vjasny jsou ve vězení. Někteří už přes sedm měsíců. Desítky vjasnovců a jejich příbuzných jsou opakovaně vyslýcháni a podrobováni domácím prohlídkám – a to je zjevné pronásledování za jejich činnost v oblasti lidských práv. Naším posláním je pomáhat lidem, chránit a prosazovat lidská práva v Bělorusku. Nyní sami potřebujeme podporu a solidaritu,“ vzkazuje organizace Vjasna. „Podpora lidí z celého světa je povzbuzující a pro nás velmi důležitá, především nám dává naději a sílu v práci pokračovat. Děkujeme za to!“
Marfa Rabkova je koordinátorkou dobrovolníků, kteří pomáhají dohledávat a dokumentovat zadržené protestující a zajišťovat jim potřebnou pomoc. Dne 17. září 2020 byla zadržena a obviněna z organizace masových nepokojů, z členství v organizované zločinecké skupině a z podněcování nenávisti. Hrozí jí až 12 let vězení.
Dobrovolník Andrei Chapiuk byl zadržen v říjnu 2020 a obviněn z účastni na masových demonstracích a posléze také z příslušnosti ke zločinecké skupině. Hrozí mu až sedmiletý trest.
Leanid Sudalenka je významný běloruský právník, který za svou práci v oblasti lidských práv obdržel francouzskou státní cenu Liberté – Egalité – Fraternité. Od ledna se nachází ve vazbě na základě podezření z organizace a financování masových nepokojů a hrozí mu až tři roky ve vězení.
Dobrovolnice a lidskoprávní aktivistka Tatsiana Lasitsa je od ledna ve vazbě za podezření z organizace masových nepokojů.
„Je tomu přesně patnáct let, co Václav Havel předal cenu Homo Homini Alesi Bjalackému z lidskoprávní organizace Vjasna se slovy o své víře, že to i pro Bělorusy brzy dobře dopadne. Bohužel ani dvě stě padesát dní od voleb v roce 2020 a začátku masových protestů tomu tak není,“ říká Veronika Mítková, ředitelka Centra pro lidská práva a demokracii Člověka v tísni. „Režim prozatím sice nepadl, přesto se proměnila celá země. Do protestů se zapojili lidi napříč společností, mezi novými občanskými aktivisty jsou předtím apolitičtí podnikatelé, advokáti, sportovci i dělníci. Mnozí z nich jsou nebo byli za mřížemi, prošli či procházejí mučením. Avšak stále si uchovávají naději. Všichni tito si zaslouží náš velký obdiv a podporu, protože jak řekl Havel: Naděje není přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl – bez ohledu na to, jak to dopadne."
Do užšího výběru na letošní cenu Homo Homini postoupily dvě ženy z Latinské Ameriky: Nora Morales de Cortiñas z Argentiny a Katherine Martínez z Venezuely. Nora Morales de Cortiñas se už přes 40 let snaží domoci spravedlnosti pro svého syna a až 30 000 obětí, které „zmizely“ za vojenské diktatury na přelomu 70. a 80. let. Katherine Martínez je ředitelkou venezuelské neziskové organizace Prepara Familia, která se věnuje právům dětských pacientů a jejich rodin v nemocnici JM de Los Rios.
Cenu Homo Homini uděluje Člověk v tísni od 90. let osobnostem a skupinám, které se významně zasloužily o ochranu lidských práv, demokracie a nenásilného řešení politických konfliktů. Mezi laureáty z předchozích let patří například čínský literární kritik a disident Liou Siao-po, kyrgyzský aktivista Azimžan Askarov nebo vietnamská disidentka Pham Doan Trang.
Současnou podobu ceny, 20 centimetrů vysoký a 2 kilogramy těžký skleněný bloček se čtvercovým půdorysem, navrhovala absolventka pražské UMPRUM, designerka Daniela Chodilová. Cena je vyrobená z čirého křišťálu, který má symbolizovat čistotu, spravedlnost a rovnováhu. V dolní části je skleněný křišťál broušený klínovými řezy, připomínajícími mříže.
Pro více informací se prosím obracejte na:
Vesna Evans, mediální koordinátorka Centra pro lidská práva a demokracii Člověka v tísni, vesna.evans@clovekvtisni.cz, +420 773 776 501