Cenu Homo Homini získá právnička z Dagestánu Sapijat Magomedovová
Publikováno: 18. 2. 2014 Doba čtení: 3 minutyPraha, 18.února 2014 - Cenu Homo Homini za rok 2013 získá mladá dagestánská právnička Sapijat Magomedovová za svou osobní odvahu při obhajobě obětí porušování lidských práv. Cena bude již tradičně udělena u příležitosti zahájení Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět 3. března 2014 v Pražské křižovatce.
„Sapijat Magomedovová, právnička, mladá žena ve velmi složitém prostředí na rozhraní Dagestánu a Čečenska, se před lety rozhodla, že nemůže jen tak přihlížet zvůli a násilí, kterého se dopouštějí nejrůznější ozbrojené složky proti civilním obyvatelům. Bojuje proti nezákonnému zadržování, bití, věznění lidí, aktivně na sebe bere riziko v případech neobjasněných vražd, pravděpodobně spáchaných místními silovými strukturami,“ říká Šimon Pánek, ředitel společnosti Člověk v tísni. Správní rada a vedení společnosti Člověk v tísni rozhodlo o udělení Homo Homini Sapijat Magomedovové právě pro její obrovskou osobní odvahu a principiálnost, se kterou čelí násilí, osobním výhrůžkám i reálnému nebezpečí, kterému se svojí prací vystavuje.
Sapijat Magomedovová (35) zastupuje klienty ve velmi citlivých případech, které jiní právníci odmítají kvůli obavě o své bezpečí. Před čtyřmi lety byla fyzicky napadena policisty, když chtěla navštívit svého klienta. Tento útok nebyl dosud vyšetřen.
„V dagestánských i celoruských médiích se stále častěji zmiňují jakési „eskadry smrti“, které s tichým souhlasem státních struktur berou zákon do svých rukou. V tiskových zprávách bezpečnostních orgánů se pak často dočteme, že při zvláštní operaci byl „zneškodněn pravděpodobný povstalec“. Což znamená, že ani oni sami si nejsou jistí. Nejdřív někoho zabijí a teprve poté zjišťují, co přesně to bylo za člověka. Ani v Ruské federaci ale neexistuje zákon, který by umožňoval jen tak zabít člověka bez vyšetřování a soudu,“ říká Sapijat Magomedovová, která se již dlouhou dobu věnuje těmto případům zvůle bezpečnostních orgánů v Dagestánu.
Zastupuje také oběti sexuálního násilí, které je v regionu, kde stále ještě dochází k únosům nevěst či sňatkům dětí, tabu. Některé své případy dovedla až k Evropskému soudu pro lidská práva a případy porušování lidských práv v Dagestánu se nebojí veřejně komentovat.
Ocenění Homo Homini bude tradičně předáno při zahájení festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět 3. března 2014 v Pražské křižovatce. Slavnostní večer začne v 19,00. Během večera vystoupí také Edward Lucas, editor týdeníku The Economist, který se dlouhodobě věnuje situaci v Rusku a východní Evropě.
Dagestán je dnes považován za nejneklidnější oblast severního Kavkazu. Střety mezi islamistickými radikály a státními bezpečnostními složkami patří ke každodenní realitě. Dochází zde k neobjasněným únosům a vraždám, časté jsou případy mučení. Tyto případy porušování lidských práv, z nichž jsou obviňovány právě státní ozbrojené složky, však zůstávají nevyšetřeny a neobjasněny. Policisté a další představitelé silových struktur se proto stávají častým terčem islamistických radikálů.
Společnost Člověk v tísni každoročně uděluje cenu Homo Homini osobnostem nebo skupinám, které se významně zasloužily o prosazování lidských práv, demokracie a nenásilného řešení politických konfliktů. Cena byla poprvé vyhlášena v roce 1994. Mezi jejími nositeli z předchozích let je ázerbájdžánský právník Intigam Alijev, kyrgyzský obránce nespravedlivě stíhaných Azimžan Askarov, čínský disident Liou Siao-po (později oceněný Nobelovou cenou míru), íránští studenti Majid Tavakoli a Abdullah Momeni nebo běloruský disident Ales Bjaljacki. Řada nositelů tohoto ocenění bohužel zůstává z politických důvodů za mřížemi vězení ve svých zemích.
Více informací:
Adéla Pospíchalová, Centrum pro lidská práva a demokracii, Člověk v tísni
Tel.:777 787 968
adela.pospichalova@clovekvtisni.cz