Cenu za Nejlepší film festivalu Jeden svět v Bruselu získává film Vše v pořádku

Publikováno: 2. 5. 2019 Doba čtení: 2 minuty
Cenu za Nejlepší film festivalu Jeden svět v Bruselu získává film Vše v pořádku
© Foto: ČvT

13. ročník festivalu Jeden svět v Bruselu zná svého vítěze. Porota složená ze zástupců lidskoprávních organizací ocenila dokument Vše v pořádku režiséra Tuki Jencquela. Skrze osobní příběhy lidí zasažených probíhající krizí ve Venezuele sleduje film zhroucení systému zdravotní péče v zemi. Zvláštní uznání poroty získal film Novaya režiséra Askolda Kurova.

Režisér Tuki Jencquel v úterý převzal cenu za nejlepší film na slavnostním zakončení festivalu, které uzavřelo šest dní plných projekcí a debat o případech porušování lidských práv z devíti různých zemí světa.

Kritická situace ve Venezuele, z níž politická krize vyhnala již více než tři miliony lidí, a zásadním způsobem ovlivnila životy dalších desítek milionů, zarezonovala nejen u poroty, ale také u bruselského publika. Debata po projekci filmu v kině Cinema Galeries vyvolala otázky po konkrétní pomoci v zemi a zdůraznila nutnost podporovat tamní občanskou společnost i trvat na svobodných a demokratických volbách, v nichž si budou obyvatelé Venezuely moci sami vybrat, kterou cestou se chtějí ubírat dál. Osobní výpovědí přispěla také venezuelská aktivistka Aixa Armas, jejíž organizace Mujer y Ciudadania podporuje občanskou participaci a práva žen.


PROHLÁŠENÍ POROTY
CENA ZA NEJLEPŠÍ FILM: VŠE V POŘÁDKU

Vítězný film je umožňuje zvyšovat povědomí o současném problému a zároveň zdůrazňuje význam ekonomických a sociálních práv (včetně práva na zdravotní péči) coby základních lidských práv. Navzdory geografické vzdálenosti nabízí film paralely se současnou situací v evropských zemích, v nichž se právo na zdravotní péči stává politickým tématem. Porota dále oceňuje silný lidský přístup a důstojný způsob, s nímž film zachycuje jednotlivé postavy během jejich nemoci a umožňuje jim stát se hlavními postavami jejich vlastních příběhů a změny, kterou jejich země potřebuje. Každodenní realita životů představená ve filmu skvěle přibližuje situaci evropským divákům. V kombinaci s vysoce kvalitní filmařskou prací a vtahujícím způsobem vyprávění se jedná o naléhavý a mimořádně silný film.

Porota ocenila také nový film Askolda Kurova Novaya o zákulisí redakce vlivných nezávislých novin v Rusku Novaja Gazeta, které byly třikrát nominovány na Nobelovu cenu za mír, a zároveň od roku 2000 přišly již o šest novinářů zavražděných kvůli své investigativní práci a neohroženému úsilí hledat pravdu. Projekce filmu umožnila otevřít diskusi o současné svobodě médií v Rusku, jíž se zúčastnil mimo jiné současný ruský novinář David Frenkel, zaměřující se na politické protesty a politicky motivované případy, nebo ředitel Centra pro informace a analýzu SOVA Alexandr Verchovský.

PROHLÁŠENÍ POROTY
ZVLÁŠTNÍ UZNÁNÍ: NOVAYA

Porota Jednoho světa v Bruselu 2019 oceňuje střízlivost, s níž film zachycuje dramatická dilemata a osobní oběti za svobodu projevu, jimiž denně procházejí a které pokládají novináři a novinářky redakce Novaya Gazeta.

V porotě festivalu Jeden svět v Bruselu 2019 zasedli:

Adam Shapiro (Front Line Defenders)

Alex Mik (Fair Trials)

Elena Crespi (International Federation for Human Rights)

Autor: ČvT

Související články