Česká pomoc zlepšuje životy vysídlených lidí v Arménii

Publikováno: 28. 8. 2024 Doba čtení: 3 minuty
Česká pomoc zlepšuje životy vysídlených lidí v Arménii
© Foto: Tereza Hronová

Díky podpoře z České republiky se mohou lidé, kteří utekli z Náhorního Karabachu, znovu postavit na vlastní nohy. Podpořili jsme je prostřednictvím odborných školení, pomohli jsme malým rodinným podnikům a poskytli potřebnou materiální pomoc. 

Vrezh Hovsepyan měl v Náhorním Karabachu velmi úspěšné sklářství. Po útěku do Arménie otevřel svůj byznys ve městě Sevan. Vyrábí skla do oken a dveří, zrcadla a další produkty. Vrezh v Arménii začínal od nuly, ale daří se mu nyní tak dobře, že může zaměstnat i svého bratra. Byl jedním z pěti podnikatelů, jejichž aktivity jsme podpořili v rámci projektu financovaným Ministerstvem zahraničních věcí České republiky.

Ruzanna Gevorgyan si splnila svůj dětský sen stát se včelařkou. Díky naší podpoře si mohla pořídit veškeré potřebné vybavení. Teď netrpělivě čeká na svůj první med a v budoucnu by ráda začala prodávat také kosmetické produkty.

Téměř 130 lidí z Náhorního Karabachu se zapsalo do programů odborného vzdělávání.

„Programy rekvalifikace a podpora příjmů jsou v této fázi ekonomické integrace vysídlených osob v Arménii nezbytné. Vzdělávací programy, které lidem výrazně pomáhají nejen teď, ale i do budoucna, zahrnují teoretickou a praktickou výuku, následné poradenství a měsíční stipendia. Kurzy byly zaměřené na různá odvětví, od vaření, účetnictví až po automechaniku, šití atd.,“ říká Varduhi Dadunts z Člověka v tísni v Arménii.

Obzvláště oblíbené byly kurzy IT a grafického designu. Těch se zúčastnila i Zaruhi a byla nadšená, že se mohla naučit něco nového: „Byla jsem šťastná, když jsem narazila na tuto příležitost pro vysídlené lidi. Ráda se učím novým věcem a také jsem ocenila, že jsem v prvních dnech po vysídlení mohla zaměstnat hlavu prací,“ říká Zaruhi, která navštěvovala kurz ve škole TCO Gyumri. Školení se zúčastnila také Anush, která během výuky navrhla několik produktových obalů a plakátů.

Garikovi Dadasyanovi, je 19 let a jeho velkým snem je otevřít si vlastní kavárnu. Proto se zapsal do našeho odborného kurzu zaměřeného na barmanství. Školení probíhalo v kavárně v Gyumri, kde se Garik naučil mimo jiné servírovat kávu. „Doufám, že mi tato zkušenost pomůže dosáhnout mých snů,“ říká.

V rámci programů odborného vzdělávání a přípravy se věnujeme také zemědělství: 24 lidí absolvovalo školení v oblasti drůbežářství a 56 lidí se zaměřilo na farmaření. Vigen Sargsyan je pyšný na svoji zahradu, na které nyní pěstuje brambory, jahody, bylinky a další plodiny. Stále ale vzpomíná na svůj velký pozemek, který měl v Náhorním Karabachu.

Celkem 215 lidem jsme zajistili vybavení, které jim ulehčí podnikání v jednotlivých oblastech. Balíčky obsahovaly potřebné věci pro vaření, zemědělství, IT, kosmetiku a další obory. Tato podpora byla důležitá pro lidi, kteří mají odborné dovednosti, ale chybí jim nástroje k získání příjmu.

Od prosince 2023 do května 2024 jsme v rámci tohoto „českého“ projektu podpořili více než 500 osob vysídlených z Náhorního Karabachu. Pomáhali jsme společně s místním partnerem Mission Armenia a za podpory Ministerstva zahraničních věcí ČR ve výši 5 000 000 Kč.
Autor: Tereza Hronová

Související články