Události České televize: Příběh paní Jany může prožít kdokoliv – vážná nemoc v rodině, pak dluhy. Našla ale cestu ven

Publikováno: 18. 6. 2024 Doba čtení: 3 minuty
Události České televize: Příběh paní Jany může prožít kdokoliv – vážná nemoc v rodině, pak dluhy. Našla ale cestu ven
© Foto: Česká televize

Náhlý a nečekaný zvrat v životě může dostat do nepříjemné situace většinu z nás. Paní Janě vážně onemocněli dva členové rodiny, k starostem o jejich zdraví se okamžitě přidružily i ty existenční. Vzala si jednu půjčku, pak druhou, třetí… Dluhovou spirálu zastavila až s pomocí naší dluhové poradkyně, dokonce se jí vrátily některé přeplatky nad rámec původně půjčených částek zpět. Dluhy se mají platit, to ano, ale jen ty zasloužené.

„Najednou mi ty společnosti začaly vracet tu 50 tisíc, tu 70 tisíc, tu 30 tisíc. Já jsem tomu nemohla věřit, připadala jsem si jak Alenka v říši divů, že nějaká spravedlnost existuje,“ vypráví paní Jana v reportáži Událostí České televize.

Chod domácnosti, hypotéka a další závazky zůstaly před časem jen na ní. Peníze z jednoho platu na vše nestačily. Riskantním krokem je v takové chvíli vzít si půjčku u některé z nebankovních společností, které se umístily v nižší části našeho aktuálně zveřejněného Indexu odpovědného úvěrování.

„Abych situaci vyřešila a nepřišla o střechu nad hlavou, tak jsem musela sáhnout, bohužel, k těmto nebankovním společnostem, o kterých jsem samozřejmě věděla, že mají velké úroky. Ale je pravda, že v tu chvíli ty peníze nejsou pro vás ta priorita, protože řešíte, aby ten člověk zůstal naživu, což teda bohužel nedopadlo dobře,“ popisuje těžké životní období paní Jana.

Když později paní Jana neměla na splátku, vzala si další půjčku, poté další… Takto si v součtu napůjčovala 400 tisíc korun, které poskytovatelé chtěli samozřejmě vrátit i s úroky a dalšími poplatky, v jejím případě s dalšími zhruba 400 tisíci k tomu.

„Máte půjčku, řeknete, tak já ji nemůžu zaplatit, jednorázovou, řekněme těch 30 tisíc. Oni řeknou: dobře, můžete si to klidně prodloužit, ale bude vás to stát osm tisíc. Tak vy zaplatíte osm tisíc, ale pořád máte dluh 38 tisíc. A tímto se to nabalovalo,“ líčí klientka našeho dluhového poradenství.

Nelegální není půjčovat v podstatě za jakékoliv úrokové sazby, to ovšem neznamená, že podmínky některých společností mohou být v rozporu s dobrými mravy.

„Soudy se postupně ustalují na výkladu, kdy půjčka, která má vyšší úrokové sazby než zhruba 60 %, skutečně může být soudem zneplatněna právě proto, že za takovou cenu se půjčovat nemá,“ uvedl pro Českou televizi náš analytik David Borges, který je zároveň spoluautorem Indexu odpovědného úvěrování.

Takové úvěry lze zneplatnit i zpětně, lidé jsou pak někdy povinní vrátit pouze vypůjčenou částku. Úvěrové smlouvy u nebankovních společností se nám daří ve velké většině zneplatnit na základě toho, že věřitel řádně neprověřil, jestli je klient schopný úvěr splatit. A druhým parametrem je, že odměna za poskytnutí úvěru bývá tak vysoká, že jde o nemravné jednání,“ dodala naše dluhová poradkyně Lubomíra Hédlová, která spolupracovala právě s paní Janou při řešení její situace. A té většinu úroků a poplatků museli poskytovatelé nakonec vrátit.

„Klienti přicházejí s tím, že jsou předlužení a chtěli by vstoupit do insolvence, tedy oddlužení, a až teprve po analýze jejich závazků zjistíme, že to kolikrát nemusí být ani nutné. Jsme schopní mnoho úvěrů zneplatnit,“ doplnila poradkyně k postupu našich dluhových poradců, kteří ctí, že dluhy se mají platit, ale jen ty zasloužené.

Doporučujeme lidem, kterým jsou účtovány vysoké úroky, aby se obrátili na naši help linku 770 600 800.


Autor: Česká televize, ČVT

Související články