Česko a Bosna spolupracují na rozvoji obcí, starostové si předávali know-how při návštěvách obou zemí

Publikováno: 5. 10. 2018 Doba čtení: 2 minuty
Česko a Bosna spolupracují na rozvoji obcí, starostové si předávali know-how při návštěvách obou zemí
© Foto: Archiv Člověka v tísni

Čeští starostové navštívili začátkem září několik bosenských měst a spolu s místními starosty si prošli plány připravovaných projektů místního rozvoje. Tato spolupráce je součástí projektu Člověka v tísni financovaného Českou rozvojovou agentura. Češi tak se svými zkušenostmi přispěli například v projektu veřejného osvětlení v Mrkonjić Gradu, centrálního vytápění v Maglaji nebo plánované výstavbě čističky odpadních vod v Livně. 


Projekt, který je zaměřený především na dobré vládnutí a udržitelný rozvoj, vzal v úvahu individuální potřeby zapojených měst a zajistil expertní konzultace aktuálních témat. Starostka Mrkonjić Gradu Divna Aničić uvítala nápady na úspory osvětlení. „Inteligentní osvětlení se může například vypínat, když jej není potřeba, nebo jet na 70 %. Takové chytré lampy mají čidla, která rozeznají pohyb lidí nebo třeba psů,“ řekl v Mrkonjić Gradu v diskusi o projektu Milan Kazda, starosta české obce Kněžice. V Maglaji zase starostové probírali možnosti využití biomasy k vytápění.


Čeští starostové v diskusi výrazně přispěli také svými zkušenostmi s projektováním v členské zemi Evropské unie. „Po vstupu do Evropské unie bude kombinace uhlí a štěpky pro vytápění zakázána. Je třeba myslet na budoucnost,“ radil Kazda starostovi Maglaje Mirsadu Mahmutagićovi. V Livně zas čeští starostové upozorňovali starostu Luku Čelana na to, že s výstavbou čističky odpadních vod stoupne cena vodného a stočného, což se sice dlouhodobě vyplatí, ale je třeba na to upozorňovat obyvatele města intenzivně a dlouho dopředu.


Všichni tři čeští starostové, kteří do Bosny a Hercegoviny letos v září zavítali, mají bohaté a několikaleté zkušenosti s řízením měst a obcí, komunikací s lidmi a politikou na komunální úrovni. V Bosně a Hercegovině pak navštívili také ekofarmu CERD v Laktaši a ekologické rekreační centrum Zelenkovač, poslední večer návštěvy země strávili v Sarajevu, kde shrnuli svou návštěvu země jako velmi uspokojivou. Všichni byli okouzleni duchem a přátelským chováním místních lidí a rozvoj Bosny a Hercegoviny vidí pozitivně. Bosenští starostové se podle nich musejí potýkat s mnohem složitějšími problémy, než řeší oni v Česku a jsou tedy rádi, že si společně vyměnili zkušenosti ve vedení měst a obcí v těchto dvou zemích. 

O svých zážitcích a zkušenostech budou někteří hovořit na setkání v Sarajevu 17. a 18. října, diskuse bude otevřená zástupcům veřejnosti i médiím. 


Autor: Magdaléna Fajtová