Česko pomáhá v Mongolsku novou technologií komínových nástavců
Publikováno: 25. 9. 2020 Doba čtení: 3 minutyUlánbátar je nejchladnějším hlavním městem na světě, které se v zimních měsících potýká s vysokým znečištěním ovzduší, jehož zdrojem je především tzv. ger district, jurtoviště na severu města. Proto Ministerstvo zahraničních věcí České republiky podpořilo v rámci oficiální rozvojové pomoci ČR tzv. malý lokální projekt ve spolupráci s nevládní organizací Člověk v tísni a česko-mongolskou firmou Economy Energy Khiits, který zavádí do 348 domácností novou technologii komínových nástavců výrazně omezujících zplodiny ze spalování v kamnech, jehož součástí je také instalace detektorů oxidu uhelnatého.
Podle údajů OSN souvisí znečištění ovzduší s nejčastějšími příčinami dětských úmrtí, jakými je zápal plic, na který každoročně celosvětově zemře 920.000 dětí mladších pěti let. Během zimních měsíců se úrovní znečištění ovzduší řadí hlavní město Mongolska právě díky jurtovišti mezi světovou desítku měst nejvíce sužovaných nízkou kvalitou ovzduší. Proto byl Ministerstvem zahraničních věcí České republiky vybrán k realizaci projekt zavádějící novou technologii komínových nástavců, které výrazně omezují zplodiny ze spalování v kamnech.
Člověk v tísni spolupracoval s firmou Economy Energy Khiits, majitelem prototypu a českého know-how, a díky projektu byla zahájena výroba komínových nástavců s místním partnerem, firmou Gan Khiits. Partneři projektu odhadují, že domácnosti díky technologii ušetří 17-40% nákladů za topení. Tyto úspory jim umožní reinvestovat ušetřené finanční prostředky například do školného pro děti a přispívají ke snížení úrovně znečištění ovzduší v hlavním měste.
„Žijeme dlouhodobě v Ulánbátaru a stejně jako ostatním obyvatelům města nám záleží na kvalitě zdejšího ovzduší, proto jsme se rozhodli tuto iniciativu podpořit a přispět k řešení problému,“ říká velvyslanec České republiky v Mongolsku Jiří Brodský. „Díky české technologii jsme schopni nabídnout řešení, které přispěje ke snížení hladiny znečištění ovzduší a ušetří mongolským rodinám náklady za energie,“ dodává.
Jeden z obyvatel jurtoviště (7. obvodu), J. Anchbajar, mohl českou technologii vyzkoušet. Ušetřil díky ní náklady za teplo a kamna produkovala viditelně méně zplodin: „Nástavec bokra je velmi dobrý, používali jsme ho od letošního února. Před jeho instalací byl všude tmavý uhelný kouř a silně zapáchal,“ říká.
Dům bez kouře a zápachu
Bokra technologie kouř filtruje a má ve srovnání s komíny dostupnými na zdejším trhu pevnější utěsnění. Proto díky ní zůstávají kamna čistší a uvnitř geru nikudy neuniká kouř, ani zápach uhlí.
Společnost Economy Energy Khiits, která v Mongolsku vyrábí komínové nástavce bokra v souladu s evropskou normou CSN EN 1856, vnímá tento projekt jako cestu, jak pomoci mongolským rodinám a rozšířit své obchodní aktivity.
„Když nás Velvyslanectví České republiky a Člověk v tísni oslovily, abychom na projektu spolupracovali, rádi jsme poskytli expertízu v tomto sektoru,“ říká Davásuren, generální ředitel mongolské firmy Gan Khiits. „Projekt odsouhlasil Magistrát hlavního město a pomohl nám uvést bokra nástavce na zdejší trh. Zimní období se rychlým tempem blíží a doufáme, že prodáme více našich výrobků a přispějeme tak ke snížení znečištění ovzduší.“
Díky spolupráci s místním firmou, jakou je Gan Khiits, našel Člověk v tísni řešení, které prospívá mongolským domácnostem a rozšiřuje nabídku výrobků na mongolském trhu. „Od té doby, co jsme komínový nástavec instalovali, jsem neviděl žádný černý zapáchající kouř. Jsme s ním velmi spokojení,“ dodává Anchbajar.
Pro více informací o výrobku bokra a jak si je lze pořídit, prosím kontaktujte firmu Economy Energy Khiits na facebookových stránkách.