C´est la vie aneb dělejte, jak myslíte

Publikováno: 7. 6. 2024 Doba čtení: 3 minuty
C´est la vie aneb dělejte, jak myslíte
© Foto: Tereza Benešová

Co vše může děti potkat ve světě „po základce“ je náplní nejoblíbenějšího workshopu naší nabídky pro žáky a studenty základní a střední školy. Zážitkové aktivity často odkrývají opomenutá témata a připravenost dětí na realitu dnešního světa. V letošním školním roce jsme na Kladensku a Berounsku pořádali 26 workshopů, do kterých se zapojilo více než 450 dětí.

Workshop naší služby Podpora mladistvých (POMA) s názvem C´est la vie školy objednávají nejčastěji i opakovaně. Žáci si během něho na vlastní kůži vyzkouší, co je v životě „po základce“ může potkat, co to obnáší a co všechno budou muset řešit.

Účastníci workshopu byli překvapení, že „pracovali načerno“


„Dobrý den, vidíme, že studujete střední školu, chtěli byste brigádu? “ ptají se lektorky na stanovišti „práce“.

„Když mají „za sebou“ brigádu, řeknu jim, že pracovali tzv. načerno. Často jsou z toho překvapení. Vysvětluji jim, že jsme se domluvili jen ústně, nic jsme nepodepsali, že je vlastně ani neznám a často jim za jejich odvedenou práci odmítnu zaplatit. Nebo jim dám méně peněz, než jsme se původně domluvili,“ popisuje naše kladenská poradkyně pro mladistvé Judith Mutombo.

Během workshopů se snažíme žáky přimět přemýšlet v souvislostech. „Když bych se jich zeptala, jestli chtějí práci na smlouvu nebo načerno, tak si vyberou práci na smlouvu. Oni ví, že tak je to správně. Ale když je vystavím situaci, kdy musí odhalit, že daná nabídka vlastně znamená práci na černo se všemi svými úskalími, tak mívají problém to rozeznat,“ dodává Judith.

Museli se sami rozhodovat a nějak si poradit

„Pravidla málokdo zná předem, až život většinou ukáže a naučí. Účastníky workoshopu dostaneme do určitých situací, ve které se musí sami rozhodnout a nějak si poradit - dělat co umí,“ vysvětluje poradkyně a pokračuje:

„A právě z těchto situací pak plynou zážitky a AHA momenty. Děti v takto simulované realitě zjistí, jak je vše provázané a jak je snadné udělat fatální chybu, která jim může značně zkomplikovat život.“.

Další střet s realitou čeká zájemce na stanovišti bydlení. „Děti mají radost, když získají dojem, že aktuálně mají dost peněz na to, aby mohly začít bydlet ve vlastním bytě. Během pročítání inzerátů pak ale narazíme na to, že neví, co je to kauce, v jaké výši může být a že nájem se musí platit každý měsíc. Když si to pak všechno spočítají, zjistí, že si mohou dovolit maximálně kolej nebo ubytovnu. Boříme tu představu o tom, že: hurá, po škole můžu v pohodě bydlet už sám,“ sděluje naše berounská poradkyně Iveta Matoušková.

Nabízíme také workshopy o bezpečném chování na internetu nebo o finanční gramotnosti


„C´est la vie je oblíbený pro to, že je hodně praktický a vznikají během něj vtipné situace. A možná i proto, že je poměrně dlouhý, takže děti přijdou o více hodin vyučování,“ směje se Iveta Matoušková.

Kromě C´est la vie nabízíme i workshopy o bezpečném chování na internetu nebo o finanční gramotnosti.

V letošním školním roce jsme na Kladensku a Berounsku zrealizovali celkem 26 workshopů na 8 různých školách. Zapojilo se do nich více než 450 dětí.

Workshopy jsou nedílnou součástí naší práce s mladými lidmi, která nás moc těší. Na život je sice workshop zcela nepřipraví, ale mohou jim aspoň trochu otevřít oči a rozšířit obzory,“ shodují se Iveta i Judith.

V případě zájmu o realizaci workshopů kontaktujte :









V Kladně workshopy realizujeme v rámci projektu OPZ+ Zapoj se Kladensko (reg.č. CZ.03.02.02/00/22_017/0001042), který je spolufinancován Evropskou unií.


Autor: ČvT

Související články