Čistá voda v Etiopii – Krok k lepšímu životu
Publikováno: 1. 9. 2022 Doba čtení: 3 minutyMnoho obyvatel Etiopie se potýká s nedostatečným přístupem k čisté vodě. Nezávadnou vodu má možnost denně použít ani ne polovina z nich. Člověk v tísni (ČvT) s finanční podporou Evropské unie realizuje projekt na rozvoj vodních zdrojů, který se zaměřují na zvýšení dostupnosti nezávadné vody v zóně Konso ve Státě jižních národů, národností a lidu (SNNPR) na jihozápadě Etiopie.
Konso se potýká s akutním nedostatkem vody a místní obyvatelé musí často ujít pro nezávadnou vodu i několik hodin. Po nedávných konfliktech se navíc ve zdejším regionu dočasně usadily stovky vnitřně vysídlených osob, což vytváří další tlak na již tak omezené vodní zdroje.
Abychom pomohli s řešením této situace, spustili jsme s podporou Úřadu pro humanitární pomoci Evropské unie projekt na rozvoj místních vodních zdrojů. Bezpečnou a pitnou vodu, kterou projekt zajišťuje v Segen Zuria Woreda a v Lultu a Aylotadokatu Kebeles, dosud využívalo více než 8 300 obyvatel.
Mělké studny zlepšují přístup k pitné vodě
Kuyow Zemedu, otec dvou dětí, pracuje jako koordinátor údržby pitné vody v Segen Zuria Woreda. Je také vládním zaměstnancem a v rámci našich projektů zaměřených na obnovu mělkých studní a vrtů je to právě on, kdo nám pomáhá s poskytováním informací a asistence.
"V regionu je nedostatek vody. Řeky a rybníky jsou hlavním zdrojem vody pro náš dobytek i pro místní obyvatele. Tyto vodní zdroje ale vystavují zdejší lidi různým druhům nemocí přenášených vodou, především je to průjem, tyfus a břišní tyfus. To vede k mnoha zdravotním problémům, zejména u dětí," dodává.
Podle Kuyowa mají tyto projekty velký přínos pro životy vesničanů. Každou studnu spravuje výbor složený ze dvou žen a tří mužů. Toto složení umožňuje ženám rozvíjet své vůdčí schopnosti a uplatňovat je v rámci vlastní komunity.
Úleva pro mnoho žen a dívek
Ženy a dívky obvykle tráví několik hodin denně únavným nošením kanystrů. Byla to součást jejich každodenní rutiny. Shakaya Sikanayta, matka tří dětí a obyvatelka města Gocha, říká: "Dříve jsme chodily více než tři hodiny pro vodu z některého z rybníků nebo řeky. Často jsme nesly 40 litrů vody v kanystrech. Moje děti nejednou onemocněly a nebyly vůbec zdravé." Sháněním vody trávila Shakaya mnoho času a energie, kterou by mohla věnovat svým dětem.
Nyní se situace výrazně změnila. Shakaya chodí k čisté vodě jen několik minut a nemusí se neustále obávat o zdraví svých dětí.
I Tirunesh Kenkensha je jednou z dívek, kterým projekt zlepšil život. "Dříve jsem chodila pro vodu do řeky Keto jednou až dvakrát denně, což je z mé vesnice tříhodinová cesta tam a zpět. V těchto dnech jsem nemohla do školy a zameškala jsem vyučování," poznamenává Tirunesh.
Nedávno začala Tirunesh podnikat. Vaří a stáčí Cheku, kvašený nápoje, který místní obyvatelé milují. Doufá, že jí nové podnikání přinese štěstí.
Aby byla služba poskytování vody udržitelná, přispívá každá domácnost měsíčně 10 birr. Peníze slouží na údržbu a další nutné výdaje.