Člověk v tísni dál pomáhá lidem, kteří uprchli před konfliktem v Náhorním Karabachu

Publikováno: 16. 11. 2020 Doba čtení: 3 minuty
Člověk v tísni dál pomáhá lidem, kteří uprchli před konfliktem v Náhorním Karabachu
© Foto: Člověk v tísni

Od začátku ozbrojeného konfliktu v Náhorním Karabachu jsme podpořili tisíce lidí, kteří přišli o svůj domov a utekli před násilím do Arménie. Zima se blíží a jsme připraveni dál poskytovat potřebnou humanitární pomoc. 

Okamžitě po vypuknutí konfliktu v Náhorním Karabachu jsme uvolnili 1 milion korun z Klubu přátel Člověka v tísni a začali jsme pomáhat vysídleným rodinám v Arménii. V oblasti jižního Kavkazu pracujeme dlouhodobě, takže jsme na místě měli tým. Ten se dosud věnoval rozvojovým projektům, jako je podpora odpovědného turismu a ekonomiky v regionu Syunik nebo boj s nezaměstnaností v oblasti Shirak. Rychle jsme se ale začali soustředit na humanitární pomoc.

Hygiena je základ

Od začátku bojů lidé utíkali zejména do města Goris v regionu Syunik. Někteří se zastavili tady, jiní pokračovali v cestě do bezpečí do dalších oblastí Arménie. Tisíce vysídlených lidí přebývá v hotelech, školkách nebo u místních rodin.

Soustředili jsme se na základní potřeby. Poskytli jsme hygienické balíčky pro 1200 rodin. Obsahovaly 14 nejdůležitějších věcí, jako je mýdlo, pasta, ručníky, dezinfekce, roušky, kapesníky apod. Dalších 480 dětí, 600 žen a 110 seniorů dostalo balíčky pro osobní hygienu. V regionu Tavush jsme nejchudším rodinám poskytovali také jídlo.

Zaměřili jsme se také na boj s COVID-19 a na místech, kde se shromažďují lidé, jsme informovali pomocí letáků a plakátů o možnosti prevence. Počet nakažených v Arménii každý den roste.

Poslechněte si reportáž Českého rozhlasu o české pomoci

Bezpečné místo pro děti

Mnoho dětí kvůli bojům čelí traumatu a potřebují psychosociální podporu. Otevřeli jsme proto v knihovně ve městě Goris společně s místní radnicí centrum pro rodiny s dětmi. “Je to místo, kde děti mohou na chvíli zapomenout, co prožily v posledních týdnech během konfliktu. Můžou si tu malovat, dívat se na animované pohádky, hrát si a jednoduše zase být jen dětmi. Aby se rodiny vyrovnaly se současnou situací, poskytneme rodičům i dětem podporu od psychologů,” říká Varduhi Dadunts, vedoucí mise Člověka v tísni v Arménii.

Vysídleným lidem pomáhají stovky místních organizací, iniciativ a dobrovolníků. I tak je tu mezinárodní humanitární pomoc potřeba. “Kromě práce v terénu se teď zaměřujeme na možnosti financování naší humanitární pomoci od institucionálních donátorů. Vypadá to, že desítky tisíc vysídlených lidí zůstanou v Arménii přes zimu. Víme, že i v Ázerbájdžánu je dost lidí, kteří kvůli konfliktu potřebují pomoc a nemůžeme to přehlížet,” říká Marek Štys, vedoucí humanitárních programů ČvT.

Člověk v tísni nyní poskytuje humanitární pomoc v arménských oblastech Syunik, Armavir, Ararat a Tavush. Zároveň sledujeme situaci v Ázerbajdžánu a hledáme možnosti, jak tam podpořit potřebné.

V Náhorním Karabachu žilo 145 tisíc lidí. Podle odhadů asi 100 tísíc lidí uteklo před boji do bezpečí. Většina dětí, žen a starších lidí opustila domovy a odešla do Arménie.

Podpořte nás prosím
Chci vstoupit do Klubu přátel



Autor: Tereza Hronová, Shushanik Nersesyan

Související články