Člověk v tísni hledá budoucí LEADry a LEADryně (už potřetí)

Publikováno: 25. 10. 2017 Doba čtení: 4 minuty
Člověk v tísni hledá budoucí LEADry a LEADryně  (už potřetí)
© Foto: Jeden svět na školách

Jeden svět na školách, program společnosti Člověk v tísni, odstartoval nábor do třetího ročníku soutěže „Hledá se LEADr“. Účelem vzdělávací soutěže s prvky reality show je přispět k rozvoji a kultivaci našeho společenského a politického prostředí cestou vyhledávání mladých lidi s žádoucími vlastnostmi budoucího lídra a následné podpory rozvoje jejich potenciálu. Soutěž je určena pro 17-25 leté zájemce, kteří mají vizi řešení konkrétního problému ve svém okolí a případně do budoucna uvažují o působení v komunální politice. Jednotlivé díly „Hledá se LEADr.“ budou na jaře 2018 odvysílány prostřednictvím internetové televize Stream.cz.

Jedná se již o třetí ročník soutěže. První fázi tvoří nábor zájemců, který potrvá do 19. listopadu. V průběhu prosince a ledna je pro všechny účastníky připravena série třídenních víkendových workshopů a konzultací s mentory. Soutěžící se během nich budou vzdělávat v oblasti projektového managementu, zdokonalovat ve svých prezentačních dovednostech a schopnosti poradit si ve stresujících situacích. Dostane se jim také příležitosti probrat se stávajícími politiky důvody, které je vedly ke vstupu do státní správy, co jim aktivní veřejná činnost přinesla a s jakými úskalími se profesně i osobně setkávají.

Vítězka či vítěz získá stáž či školení (v ČR i zahraničí), které si zvolí podle svých zájmů. Člověk v tísni věnuje na pokrytí nákladů této stáže částku až do výše 30 000 Kč. Všem účastníkům zajišťuje v průběhu soutěže ubytování i dopravu.

Na konci ledna čeká soutěžící představení vlastních projektů před porotou. Tu budou muset přesvědčit o svém „lídrovském“ potenciálu. Posuzován bude zejména všeobecný přehled, orientace ve společenských a politických tématech, prezentační dovednosti, schopnost obhájit si vlastní názor, ale i další předpoklady. Stejně jako v předchozích dvou ročnících zasednou v porotě významné osobnosti mediálního a společenského života; novinářka a moderátorka Českého rozhlasu Veronika Sedláčková, redaktorka týdeníku Respekt Silvie Lauder spolu s novinářem a politickým komentátorem Jindřichem Šídlem. Čtveřici porotců doplní iniciátor soutěže a ředitel programu Jeden svět na školách Karel Strachota. Porota vybere celkem šest postupujících.

„Z dat našeho výzkumu realizovaného v letošním roce ve spolupráci s agenturou Median vyplývá, že více než polovina středoškoláků považuje za největší problém České republiky její politickou reprezentaci,“ říká Karel Strachota a dodává: „Soutěž je příspěvkem ke kultivaci společensko-politického prostředí, chceme motivovat schopné mladé lidí k politické angažovanosti. Česká republika nové, mladé, slušné, zodpovědné a kompetentní politiky potřebuje.“

V únoru 2018 budou mít soutěžící příležitost proniknout do světa komunální politiky, a to prostřednictvím stáží na třech místních zastupitelstvech. Ve dvojicích si vyzkoušejí vypracování strategie řešení problému dané obce, její představení místním občanům a obhajobu před zasedajícím zastupitelstvem. Porota posléze vyhodnotí, kterému soutěžícímu se v této fázi dařilo v porovnání s ostatními nejméně - a toho vyloučí. V průběhu března a dubna budou následovat další tři kola, z nichž v každém vypadne jeden soutěžící. Tři nejúspěšnější se setkají s politiky, kteří ve věci jejich projektu zastávají opačné stanovisko, a budou mít možnost konfrontovat je se svým názorem.

Poslední dvojice finalistů se už tradičně potká v závěrečném debatním duelu. V tomto kole už o tom, kdo se stane lídrem, nebude rozhodovat porota, ale sami diváci prostřednictvím veřejného hlasování.

„Po uplynulých dvou ročnících jsme přemýšleli, jestli název soutěže nezměnit na ´Hledá se LEADRyně´. V obou se totiž vítězkou stala dívka,“ říká s nadsázkou koordinátorka projektu Marianka Macková a pokračuje: „S bývalými účastníky jsme stále v kontaktu, během listopadu nás čeká společné setkání všech ´LEADRů´, na které se moc těšíme. Někteří z nich svůj projekt úspěšně zakončili, jiní v něm stále pokračují a mnozí už svou vizi posunuli k dalšímu projektu. Náš záměr spočívá v položení základů dlouhodobé aktivity zúčastněných na poli komunální politiky a v oblasti veřejně prospěšných projektů.“

Andrea Procházková, která se v druhém ročníku soutěže se svým projektem „Názorování“ umístila jako druhá (pozn.: nejvíce hlasů od diváků, a tedy i první místo, získala Sabina Nguyenová s projektem „Na Mamuta!“), nedávno v rozhovoru pro magazín Perpetuum uvedla důvody, proč ji soutěž zaujala: „Zdálo se mi to jako skvělá zkušenost. A ke všemu mám ráda výzvy, tak jsem si řekla, že do toho půjdu. Už od malička jsem ve třídě všechno organizovala. Vždycky mě bavilo vzít si na starost nějakou povinnost a stát si za ní – ať už to dopadne dobře, nebo špatně. Je to pozice, ve které se cítím dobře. Možnost něco vytvářet mě baví.“ Andrea v současné době, kromě studia na Právnické fakultě v Praze, pracuje pro redakci týdeníku Respekt a nadále pořádá veřejné debaty v rámci svého projektu „Názorování“.

Další informace o soutěži a podrobný popis minulých ročníků naleznete na stránkách hleda.se, kde se můžete do 19. 11. přihlásit. Kompletně všechny zatím proběhlé díly soutěže jsou ke zhlédnutí na Stream.cz


Marianka Macková, koordinátorka projektu Hledá se LEADr.

736 115 910, marianka.mackova@jsns.cz


Táňa Abrhámová, mediální koordinátorka vzdělávacího programu Jeden svět na školách

734 428 395, tana.abrhamova@jsns.cz

Autor: Člověk v tísni

Související články