Člověk v tísni obnovuje činnost v Afghánistánu a vyjednává o tom, aby se ženy pracující v místních nevládních organizací mohly naplno a bez obav vrátit do práce
Publikováno: 2. 3. 2023 Doba čtení: 3 minutyDne 24. prosince 2022 tálibánské úřady de facto oznámily, že zakazují afghánským ženám pracovat pro nevládní organizace (NO) v Afghánistánu. V návaznosti na tento zákaz Člověk v tísni (ČvT) spolu s dalšími organizacemi okamžitě pozastavil svou činnost. „Kdyby nebylo žen, nedostali bychom se k desítkám tisíc Afgháncům, kteří potřebují pomoc. Není možné provádět efektivní humanitární pomoc, pokud je ženám bráněno v práci," vysvětluje Tomáš Kocian, regionální ředitel ČvT pro Blízký východ.
Organizace ČvT od té doby usilovala v Afghánistánu i mimo něj o to, aby byl zákaz práce žen v nevládních organizacích zrušen. „Snažili jsme se, aby náš přístup byl koordinovaný v rámci širší humanitární pomoci, a také jsme hledali řešení a jednání na širší úrovni zapojením a jednáním s afghánskými úřady s cílem návratu žen zpět do práce,“ vysvětluje Lenka Manja Filípek, ředitelka ČvT pro Afghánistán.
S očekáváním nových pravidel pro místní a mezinárodní nevládní organizace - které by podle úřadů měly umožnit návrat žen do práce – obnovil ČvT spolu s dalšími organizacemi práci v konkrétních oblastech, kde existují předchozí výjimky nebo lokalizovaná opatření a je zajištěn přístup na místa realizace projektů a/nebo přímá pomoc příjemkyním. „Obnovení práce vychází jak z uznání mimořádně naléhavých potřeb a závazku nevládních organizací poskytovat nezbytnou humanitární pomoc, tak z pochopení, že tyto pokyny umožní ženám plnohodnotný návrat do práce. Mezitím ČvT obnovuje práci humanitárních pracovnic v místech, kde byly zajištěny výjimky nebo místní opatření," vysvětluje Tomáš Kocian.
Celá humanitární komunita, včetně OSN, různých dárců a mezinárodních i místních nevládních organizací nadále usiluje o dlouhodobé řešení, které by v podstatě znamenalo úplné zrušení zákazu práce žen v nevládních organizacích. Bez zaměstnankyň nelze ženám a dívkám pomáhat, což bude mít nejen na současnou humanitární krizi, ale i v budoucnu devastující humanitární dopady.
Humanitární situace v Afghánistánu
Podle nejnovějšího přehledu humanitárních potřeb vydaného v lednu 2023 bude k přežití potřebovat naléhavou humanitární pomoc neuvěřitelných 28,3 milionu lidí (dvě třetiny obyvatel Afghánistánu). Zatímco v předchozích letech byly humanitární potřeby z velké části způsobeny konfliktem, hlavní faktory humanitárních potřeb v roce 2023 jsou různorodější: sucho, záplavy, změna klimatu, hrozby v oblasti ochrany a socioekonomická krize (zejména u žen a dívek). Kvůli tomu bude v roce 2023 hladovět 17 milionů lidí, včetně 6 milionů lidí, kteří se pohybují v riziku potravinové bezpečnosti, což je jedno z nejvyšších čísel na světě.
Člověk v tísni v Afghánistánu
Člověk v tísni působí v Afghánistánu od roku 2001. Za posledních 22 let organizace pomohla statisícům Afghánců zajistit potraviny, postavit a opravit domy, školy a kliniky a také vybudovat a obnovit základní infrastrukturu, jako jsou silnice, elektrické a vodovodní rozvody. Přestože se v současné době zaměřuje především na pomoc při mimořádných událostech v oblasti potravinové bezpečnosti a živobytí, vzdělávání v mimořádných situacích, vody, hygieny a sanitace (WASH) a přístřeší, ČvT se snaží do budoucna realizovat udržitelnější programy, včetně rozvoje tržních systémů a intervencí v oblasti řízení přírodních zdrojů, aby poskytl dlouhodobá řešení mnoha problémů, kterým Afghánistán v současnosti čelí.