Člověk v tísni požaduje propuštění čínského disidenta Liou Siao-po

Publikováno: 14. 12. 2012 Doba čtení: 3 minuty
Člověk v tísni požaduje propuštění čínského disidenta Liou Siao-po
© Foto:

V pondělí 10. prosince, v Den lidských práv, předal Marek Svoboda, ředitel Centra pro demokracii a lidská práva společnosti Člověk v tísni, spolu s předsedou českého PEN klubu Jiřím Dědečkem, otevřený dopis čínskému velvyslanci s požadavkem ukončit perzekuci laureáta Nobelovy ceny míru, spisovatele a aktivisty Liou Siao-po a dalších vězňů svědomí v Číně. Akce nazvaná Empty Chair, neboli prázdná židle, spojená s předáním dopisu se uskutečnila před čínským velvyslanectvím v Praze.

“Udělení Nobelovy ceny míru Liou Sia-paovi jsme oslavili vydáním knihy o tomto obhájci lidských práv. A v podobných aktivitách je třeba pokračovat, dokud Čína nezmění své chování k lidem, kteří nesledují její oficiální linii,” říká předseda PEN klubu Jiří Dědeček. Liou Siao-po je jedním ze zakladatelů Nezávislého centra čínského PEN klubu a jeho čestným prezidentem. K dopisu přidaly svůj podpis také další organizace zabývající se lidskými právy: Agora Centra Europe, Asociace pro mezinárodní otázky Europeum, Fórum 2000 a Občanské Bělorusko.

Svůj jedenáctiletý trest si Liou Siao-po odpykává za podvracení republiky, neboli za to, že se podílel na vzniku Charty 08, prohlášení inspirovaném československou Chartou 77, které volá po nenásilných reformách a větších občanských svobodách v současné Číně. Také díky aktivitě Člověka v tísni, bývalého prezidenta Václava Havla a čtyřiceti českých poslanců a senátorů byl Liou Siao-po nominován na Nobelovu cenu míru, kterou přes protesty čínské vlády získal v říjnu 2010.

Podporu Liou Siao-poovi vyjadřili začátkem prosince, kdy došlo k jeho zadržení a zveřejnění Charty 08, lidé z různých zemí světa. Více jak čtyřicet čínských spisovatelů a aktivistů zaslalo otevřený dopis novému komunistickému vůdci Xi Jinpingovi, kde jej vyzývají k propuštění vězněného disidenta. K dopisu přidalo také 134 laureátů Nobelovy ceny z šesti různých oborů, mimo jiné například jihoafrický aktivista Desmond Tutu, tibetský dalajláma nebo spisovatel Toni Morrison. Čínská vláda výzvy odmítá a považuje je za vměšování se do vnitřních záležitostí Číny.

V pondělí 10.12. ve Švédsku převzal shodou okolností Nobelovu cenu za literatu čínský spisovatel Mo Jen. Jeho ocenění bylo na rozdíl od ceny pro Liou Siao-poa přijato čínskými úřady s velkou pompou a jeho odjezdu do Švédska byla věnována velká pozornost. Liou Siao-po se ceremoniálu zúčastnit nemohl, neboť byl již ve vězení. Mo Jen je mnoha svými kolegy kritizován za to, že jde režimu na ruku a vyhybá se otázce lidských práv. I přesto, poté co se o ocenění dozvěděl, vyjádřil naději, že Siao-po bude propuštěn co nejdříve.

Na začátku prosince se reportérům AP podařilo i přes přísnou kontrolu navštívit manželku vězněného laureáta. Liou Sia o svém domácí vězení, ve kterém ji čínské úřady od udělení Nobelovy ceny drží, prohlásila: “Myslím, že ani Kafka by nenapsal nic absurdnějšího a neuvěřitelnějšího než je tohle.” (http://bigstory.ap.org/article/ap-exclusive-detained-china-nobel-wife-speaks-out)

Název akce, Empty Chair, neboli prázdná židle, se vztahuje k prosincovému předávacímu ceremoniálu, kdy vzhledem k Liouově uvěznění neměl kdo přebrat cenu a na laureátově místě zůstala pouze prázdná židle.

 

Více informací: Adéla Pospíchalová, Centrum pro demokracii a lidská práva, společnost Člověk v tísni

tel.: 777 787 968

 

Marek Svoboda, ředitel Centra pro demokracii a lidská práva společnosti Člověk v tísni

tel.: 724 122 111

Autor: