Videomapping na budově Ministerstva vnitra, dokument nominovaný na Oscara, nebo virtuální realita. Člověk v tísni přenese návštěvníky chystaných akcí na Ukrajinu
Publikováno: 23. 2. 2023 Doba čtení: 4 minutyRok války a humanitární pomoci na Ukrajině i v Česku připomíná Člověk v tísni několika kulturními událostmi. Od 23. do 25. února bude každý večer probíhat světelná instalace přímo na budovu Ministerstva vnitra na Letenské pláni. Ve čtvrtek se také uskuteční hned tři akce v kině Světozor. V centru Langhans pak bude možné po celý týden navštívit výstavu mapující situaci na Ukrajině měsíc po měsíci.
Světelné instalace na budově Ministerstva vnitra – každý večer 23., 24. a 25. února
Člověk v tísni společně s kreativním týmem XLAB vytvořili pro prostor u budovy Ministerstva vnitra na Letenské pláni dvě světelné instalace. Zmíněné projekce budou sloužit jako připomínka toho, co se odehrává jen pár set kilometrů od našich hranic. Vytvoří tak prostor pro zamyšlení a zároveň připomenou, že během ruské agrese musíme Ukrajinu podporovat, jak dlouho to jen bude nutné. #StandWithUkraine
„Světelnou instalaci jsme připravili, protože jsme chtěli působivou formou přiblížit každodenní život lidí uprostřed ruské invaze na Ukrajinu. Chceme divákům poskytnout prostor se zastavit, zamyslet a nechat v sobě rezonovat motivy a symboly spojené s životem ve válce. Zároveň bychom rádi podpořili solidaritu s Ukrajinou a vyzvali lidi, aby zemi podporovali tak dlouho jak jen to bude možné," říká mediální koordinátor Člověka v tísni Petr Štefan.
Časy projekcí:
- 23.2. - 20:00, 21:00, 21:50
- 24.2. - 19:00, 20:00, 21:00, 21:50
- 25.2. - 17:45, 19:00, 20:00, 21:00, 21:50
První světelná instalace na fasádu Ministerstva vnitra:
Kreativní tým složil příběh vycházející z pocitů a emocí lidí na Ukrajině žijících každý den uprostřed války, kterou proti jejich zemi rozpoutalo Rusko. Diváci tak zhlédnou mimo jiné každodenní atmosféru života v okupované zemi.
Druhá projekce na plátna mezi stromy:
S užitím animace, vytvořené za pomoci Unreal Engine, vznikne časová smyčka, která ukáže neštěstí, destrukci a zkázu, s níž se lidé na Ukrajině potýkají již rok. Diváci budou mít možnost stát se součástí děje.
„Letenskou pláň jsme pro projekci vybrali, protože je to symbolické místo pro stěžejní momenty českých dějin a lidé jsou zvyklí sem chodit při důležitých okamžicích novodobé české historie,“ dodává Petr Štefan.
Hlavní kombinovaná projekce s hudební stopou, bude probíhat v uvedených časech a bude doplněna doprovodnou smyčkou příběhů pomocí fotografií. Světelnou projekci bylo možné zrealizovat díky finančním prostředkům od Evropské unie. Partnery projekce jsou Multilab_professional, T SERVIS a Elseya.
Čtvrtek s dokumenty a diskuzemi v kině Světozor i virtuální realitou v centru Langhans
Studio JSNS: ruská propaganda a její role v konfliktu
Ve čtvrtek 23. února zahájí program v kině Světozor vzdělávací sekce Člověka v tísni JSNS.cz vysíláním Studia JSNS, které je určené především pro žáky základních a středních škol. Hosty akce budou Josef Pazderka, šéfredaktor Českého rozhlasu Plus a Šimon Pánek, ředitel Člověka v tísni. Kromě samotné války na Ukrajině bude ústředním tématem ruská propaganda a její role v konfliktu. Živou debatu bude možné sledovat online a přítomní žáci a studenti budou mít možnost klást hostům v průběhu debaty otázky.
Děti - nevinné oběti války
Od 16:00 hodin bude program ve velkém sále kina pokračovat promítáním dokumentu Dům z třísek, který byl nominován na Oscara a stal se vítězným filmem loňského ročníku festivalu Jeden svět. Dokument přibližuje atmosféru v ústavu nedaleko bojové linie, kde desítky dětí čekají na rozhodnutí o svém dalším osudu.
Navazovat na něj bude debata k aktuální situaci dětí na Ukrajině i dětských uprchlíků mimo Ukrajinu. Svědectví přímo z Ukrajiny přináší Alyona Budagovská z ukrajinské mise Člověka v tísni a situaci uprchlických dětí v Česku přiblíží Masha Volynsky, psychoterapeutka a ředitelka organizace Amiga. Vstup na akci je zdarma, z důvodu omezené kapacity kinosálu je však nutné rezervovat si místo. Dokument je možné zhlédnout z pohodlí domova na webu Jeden svět online. A díky projektu Promítej i ty!, kam je film zařazen, mohou lidé pořádat projekce kdekoliv a kdykoliv po České republice.
Ukrajina rok poté
Čtvrteční program ve Světozoru zakončí od 19:30 hodin projekce nového dokumentárního filmu Jaro v Buči. Filmaři Mila Teshaieva a Marcus Lenz se vydali do města Buča okamžitě po jeho osvobození, aby zmapovali, jak se místní obyvatelé vypořádávají se zvěrstvy, jejichž fotky obletěly celý svět.
Na film bude navazovat debata na téma, co čeká Ukrajinu po konci války a jakou roli v tom může sehrát Česko. Diskuze se zúčastní vládní zmocněnec pro rekonstrukci Ukrajiny Tomáš Kopečný, vládní zmocněnec pro otázky Východního partnerství Jan Marian a ředitel Člověka v tísni Šimon Pánek. Vstup na akci je zdarma, je však nutná registrace.
Virtuální realita: Když válka přijde k vám domů
Od čtvrtka bude v centru Langhans (Vodičkova 37) k vidění výstava fotografa Alberta Lorese. Autor pořizoval materiály po celé Ukrajině od 24. února 2022. Přímo ve čtvrtek pak od 13:30 do 17:00 hodin budou mít návštěvníci možnost nahlédnout situaci na Ukrajině měsíc po měsíci očima tamních obyvatel i pracovníků Člověka v tísni díky virtuální realitě.