Člověk v tísni vyšle povodňový tým do Bosny a Hercegoviny i Srbska, pro vyplavené zároveň překládá povodňovou příručku

Publikováno: 20. 5. 2014 Doba čtení: 2 minuty

Praha, Sarajevo, Bělehrad (20. května 2014) – Člověk v tísni vyšle do Bosny a Hercegoviny a Srbska dva povodňové koordinátory. V zemích, které zasáhla nejničivější povodeň v novodobé historii, začnou s průzkumem, při kterém se zaměří na pomoc při obnově veřejných objektů.  Přímo v terénu budou zároveň zjišťovat potřeby lidí a předávat zkušenosti, které Člověk v tísni nashromáždil při pomoci po šesti povodních v Česku. Vyplaveným rodinám a obcím také poskytnou přeloženou příručku, jak odstraňovat následky povodní.

Člověk v tísni vyšle povodňový tým do Bosny a Hercegoviny i Srbska, pro vyplavené zároveň překládá povodňovou příručku
© Foto: ČvT

Na poničených územích se po kulminaci řek stále distribuuje především pitná voda, jídlo, oblečení nebo základní pomůcky pro úklid vyplavených domů. Obce a domácnosti zároveň začínají sčítat škody. „Obě země nemají s tak rozsáhlými povodněmi téměř žádné zkušenosti a žádají nás především o informace. Proto na místo vysíláme dva zkušené koordinátory, kteří zasahovali při loňských povodních v Česku,“ říká ředitel organizace Člověk v tísni Šimon Pánek.

„Člověk v tísni se bude soustředit na pomoc při obnově, se kterou má z České republiky velké zkušenosti. Ta začíná, až když voda opadne, obvykle trvá týdny až měsíce a je na ni použita většina finančních prostředků vybraných ve sbírkách,“ vysvětluje Šimon Pánek.

Povodňová příručka ČvT

Jeden koordinátor zamíří ve čtvrtek do Bosny a Hercegoviny a spolu s místními partnery se vydá mimo jiné do nejponičenější oblasti měst Doboj a Maglaj v údolí řeky Bosny. Přes obě města se přehnala až čtyřmetrová povodňová vlna a v Maglaji byla poničená i škola, kterou tu po válce v devadesátých letech rekonstruovali Češi. Druhá koordinátorka pak spolu s místními partnery o víkendu s průzkumem poničených oblastí v Srbsku.

„Oba koordinátoři budou předávat zkušenosti a postupy, které využíváme v České republice, zejména co se týče postupu při obnově poničeného bydlení a vybavení zasažených rodin a domácností. Obcím mají pomoci s tím, jak později spravedlivě rozdělovat povodňovou pomoc,“ říká Šimon Pánek. „V tuto chvíli zároveň překládáme příručku, kde domácnosti postižené povodní najdou užitečné rady,“ dodává.

Člověk v tísni okamžitě po úderu velké vody vyhlásil veřejnou sbírku na pomoc obětem povodní v Srbsku a Bosně a Hercegovině. Zároveň uvolnil 1000000 korun z humanitárního fondu Klubu přátel Člověka v tísni na pomoc v obou zemích.

Situace v Srbsku a Bosně a Hercegovině

Celkový počet obětí povodní v obou zemích se blíží k padesátce a podle místních zdaleka není konečný. Jen v Bosně a Hercegovině muselo své domovy podle BBC opustit na půl milionu lidí a místní představitelé rozsah škod přirovnávají k těm válečným v devadesátých letech. Kolem milionu lidí v Bosně a Hercegovině dosud nemá přístup k pitné vodě a více než 100 000 domů v zemi už nebude možné dále obývat.  V Srbsku musely úřady evakuovat celé město Obrenovac s více než 23 tisíci obyvatel a dalších 11 vesnic podél toku řeky Sávy. Škody tu přesahují miliardu korun.

Pro více informací prosím kontaktujte:

Šimon Pánek, ředitel organizace Člověk v tísni, 777 787 913, Simon.Panek@clovekvtisni.cz

Autor: ČvT