Afghánistán: Humanitární pomoc a obnova
Ekonomická krize a represe po převzetí moci Tálibánem v srpnu 2021 zvrátily úspěchy, kterých země dosáhla v minulých letech. S 20 miliony lidí, tedy téměř polovinou populace, která se potýká s akutním nedostatkem potravin, se Afghánistán zařadil mezi tzv. ohniska hladu, hned vedle Etiopie, Jižního Súdánu, Somálska a Jemenu. Průměrná rodina má dluh ve výši 600 USD, což je šestkrát více než její měsíční příjem. Lidé nemají přístup k základním službám, pracovním příležitostem ani k pitné vodě. Pouze polovina mužů a jen jedna z pěti žen jsou gramotní. Ženy obecně čelí stále větším omezením, ať už jde o zákaz přístupu k vyššímu vzdělání nebo obecné účasti na veřejném životě.
Lidem v okamžité i dlouhodobé nouzi poskytujeme životně důležitou pomoc a pomáháme jim postavit se na vlastní nohy, tak aby si byli schopní zajistit vlastní zdroje obživy, a tím přispívali ke stabilizaci a prosperitě celé země. Snažíme se naplnit okamžité potřeby rodin - ať už jde o jídlo, přístřeší nebo přečkání zimy - stejně jako budovat odolnost lidí a jejich živobytí prostřednictvím podpory komunitně vedené výstavby vodní a sanitační infrastruktury, poskytování zemědělských vstupů, služeb a školení, vytváření pracovních příležitostí nebo, což je nejdůležitější, umožnit dětem chodit do školy.
Ukončené projekty
Voda a sanitace
V roce 2022:
- 25 893 lidí získalo přístup k pitné vodě díky opraveným 38 komunitním studnám a 2 vodním kanálům
- 47 806 lidí se zúčastnilo programu hygienické osvěty
- 100 veřejných míst bylo vybaveno úklidovými a hygienickými potřebami
- 5 331 lidí (5 171 dětí a 160 učitelů v podporovaných školách) obdrželo balíčky s hygienickými potřebami
Přístřeší
V roce 2022:
- 1 300 lidem byla poskytnuta technická a finanční pomoc, díky které si opravili nebo postavili domy
- 11 284 lidí lépe přečkalo zimu díky poskytnuté peněžní pomoci na topení, nákup zimního obolečení a dek
- 1 134 vnitřně vysídlených lidí dostalo hotovost na zaplacení nájmu a přečkalo tak bezpečně zimní období
Zemědělství a zdroje obživy
Proto farmářům poskytujeme semena a sazenice, nářadí nebo krmivo pro zvířata v dobách sucha, stejně tak jako například zprostředkováváme a budujeme veterinární služby nebo poskytujeme školení, které potřebují k udržitelnému zvyšování a diverzifikaci své produkce. Zároveň se snažíme prosazovat zásady klimaticky šetrného zemědělství, včetně hospodaření s vodou, využívání organických hnojiv nebo snižování degradace půdy. Prostřednictvím programu „Peníze za práci“ (Cash for Work) dáváme lidem práci a možnost vydělat si – ve svých vlastních komunitách kopají zavlažovací kanály anebo budují rozvody pitné vody. Nejzranitelnějším rodinám poskytujeme krátkodobou víceúčelovou peněžitou pomoc, která jim umožní naplnit základní potřeby jako je jídlo nebo urgentní zdravotní péče, aniž by se uchýlily k negativním krokům jako je posílání dětí do práce namísto školní docházky nebo omezení počtu jídel denně.
V roce 2022:
- 1 583 lidí v programu „Peníze za Práci“ (Cash for Work) si vydělalo na živobytí pro sebe a svoji rodinu
- 2 922 zranitelných lidí dostalo víceúčelovou finanční pomoc k naplnění nejurgentnějších měsíčních potřeb rodiny
- 4 000 zemědělců obdrželo semena, sazenice a nářadí, zúčastnilo se školení a byla jim poskytnuta následná podpora
- 3 208 pastevců obdrželo krmení a další potřeby pro hospodářská zvířata, získalo přístup k veterinárním službám a bylo jim poskytnuto školení a následná podpora
Podpora konfliktem zasaženým akutně zranitelným obyvatelům městských oblastí provincií Kábul a Balkh v Afghánistánu v naplnění jejich potřeb potravinové bezpečnosti a přístřeší
Okamžitá reakce pro obyvatele v potravinové nouzi v Mazar-e-Sharifu
Veřejná sbírka SOS sbírka a zdroje Klubu přátel Člověka v tísni
Tyto finanční zdroje nám umožňují okamžitou reakci na životní potřeby obyvatel a vykrývat mezery, na které momentálně nestačí jiné humanitární organizace. Od října 2021 se prostředky používají na poskytování finanční podpory na pokrytí potřebného nájmu vnitřně vysídlených osob, pokrytí akutních potravinových potřeb či podporu domácností, které se vrací zpět domů. Zároveň plánujeme alokaci části těchto zdrojů na tzv. winterizační aktivity (zajištění přístřeší, zajištění nutričně bohatých potravin, ohřev pro domácnosti, zajištění zimního oblečení apod.) s ohledem na nadcházející zimu a velkého počtu lidí bez nedostatečného přístupu k základním životním potřebám.
Potravinová pomoc a podvýživa
Snažíme se snížit podvýživu skrze integrované programy, které cílí nejen na zajištění potřebného množství a kvality jídla, ale taky na další faktory, které podvýživu umocňují: přístup k pitné vodě a sanitaci, hygienická a nutriční osvěta, nebo propagace kojení a správné výživy pro těhotné ženy a malé děti. Díky tomu, že se rodiče dozvědí o tom, jaké potraviny a techniky přípravy jídla mohou podvýživu odvrátit, se pak dokáží lépe rozhodnout, za jaké potraviny poskytovanou finanční pomoc utratí a připravit nutričně bohaté jídlo. Provádíme i vyšetření na podvýživu pro děti do 5 let a těhotné a kojící ženy, přičemž identifikované případy referujeme do určených zdravotních středisek. Rodinám pak poskytujeme i následnou péči u nich doma a základní hygienické potřeby, stejně tak jako pomáháme školit místní komunitní zdravotní pracovníky. Kde je to možné, podporujeme komunity v opravě či stavbě vodních zdrojů a sanitační infrastruktury.
V roce 2022:
- 74 290 lidí dostalo finanční hotovost na zajištění základních potravin
- 31 024 lidí se zúčastnilo nutriční osvěty
- 11 068 lidí v rodinách s podvyživeným dítětem nebo těhotnou / kojící ženou dostalo následnou péči. 5040 z nich byla poskytnuta MUAC páska k diagnostice a měření podvýživy a školení o tom, jak měřit a sledovat podvýživu doma.
- 173 akutně podvyživených dětí do 5 let a těhotných nebo kojících žen bylo odesláno na léčení do specializovaných klinik.
Pomoc lidem postižených konfliktem a přírodní katastrofou
Humanitární pomoc
V rámci humanitární pomoci poskytujeme přímou finanční podporu komunitám zasaženým humanitární krizí. Poskytovanou podporou se snažíme pokrýt základní potřeby obyvatel, jako je jídlo, pitná voda, přístřeší a další nezbytné vybavení.
Příjemci pomoci zpravidla hrají důležitou roli v navrhování a realizaci konkrétních humanitárních aktivit. Prostřednictvím pravidelného kontaktu s jednotlivci, ale i s místními radami pro komunitní rozvoj je zajištěna přímá zpětná vazba, která zajišťuje návaznost pomoci na aktuální potřeby.
Přestože přírodní katastrofy a konflikty negativně ovlivňují všechny oběti, nejzranitelnější skupiny – děti, těhotné ženy, starší lidé, sirotci, samoživitelky a vdovy – trpí následky katastrof nejvíce. Z tohoto důvodu Člověk v tísni poskytuje speciální asistenci těmto skupinám ve formě finančních grantů na pokrytí konkrétních potřeb, nebo jednotlivé případy odkazuje na relevantní instituce (především ve zdravotních případech či za účelem ochrany dětí a žen).
V roce 2012 se Člověk v tísni přidal ke konsorciu sedmi mezinárodních neziskových organizací, Emergency Response Mechanism, poskytujícímu okamžité vyhodnocení situace a pomoc v nouzových situacích