Arménie: Občanská společnost a inkluzivní vládnutí

Arménie: Občanská společnost a inkluzivní vládnutí

© Foto: Shushanik Nersesyan

Člověk v tísni v Arménii klade největší důraz v tomto sektoru pomoci na rozvoj občanské společnosti a socioekonomický růst místních komunit. Zároveň podporujeme občanskou společnost ve spolupráci s vládními aktéry, aby mítní lídé mohli participacovat na demokratických procesech a rozvíjely se inkluzivní veřejné služby.

Za tímto účelem se snažíme podporovat organizace občanské společnosti a budovat kapacitu místních orgánů, abychom odstranili propast mezi úřady a občany. Kromě zavedených občanských sdružní klademe důraz na spolupráci s různými subjekty občanské společnosti. Spolupracujeme také s neformálními iniciativami a lokálními aktivisty, kteří hrají rozhodující roli na cestě k demokracii a přispívají tak ke světu bez chudoby, hladu a nespravedlnosti.

Celý text Méně textu

Probíhající pomocNEBOUkončené projekty

Zlepšujeme mediální gramotnost prostřednictvím aktérů arménské občanské společnosti

Zlepšujeme mediální gramotnost prostřednictvím aktérů arménské občanské společnosti

Zlepšování mediální gramotnosti je důležité pro vytvoření informované a kriticky přemýšlející občanské společnosti. V Arménii proto v rámci projektu "Advancing Media Literacy through Armenian Civil Society Actors" podporujeme registrované organizace občanské společnosti v regionu Lori. Tento projekt financuje Ministerstvo zahraniční České republiky v rámci Transition Promotion Programme.
Cílem projektu je vybavit arménské organizace občanské společnosti a dospělé i mladé lidi v regionech znalostmi a dovednostmi, díky kterým poznají fake news, nepravdivé informace a manipulace a budou schopni proti nim účinně bojovat. Zároveň je podpoříme v tom, aby vyhledávali, dostávali a sdíleli věrohodné a správné informace. Vytvoříme tak příležitosti pro setkávání se a vzájemnou spolupráci, čímž vznikne společný prostor pro boj s dezinformacemi.
V rámci projektu se zúčastní vybrané organizace občanské společnosti speciálních kurzů, na kterých zlepší svoje dovednosti a kompetence v oblasti informační a mediální gramotnosti. Na závěr vybereme několik organizací občanské společnosti, které udělaly největší pokrok, a ty dostanou další granty na podporu realizace svých nápadů na zlepšení mediální gramotnosti.
Kromě budování kapacit organizací občanské společnosti jsme do podpory zahrnuli také metodologii Jednoho světa na školách, jednoho z našich vzdělávacích programů. Tuto interaktivní, neformální vzdělávací metodu používáme už od roku 2001. Oslovila řadu mladých lidí a pomohla jim najít své místo v moderním světě a podpořila nezaujatou a smysluplnou konzumaci informací z médií.
 
Odolná občanská společnost v regionu Východního partnerství

Odolná občanská společnost v regionu Východního partnerství

Organizace občanské společnosti jsou důležité. Zastupují potřeby lidí, ovlivňují systémové změny a upozorňují na skryté a podstatné problémy ve společnosti. Pravidelně pracujeme s těmito zástupci občanské splečnosti jako s přímými svědky dění v jejich komunitách.
V několika zemích proto pracujeme na projektu "Resilient Civil Society in the Eastern Partnership Region", který financuje Directorate-General for Neighbourhood and Enlargement Negotiations (DG NEAR). Naším cílem je posílít roli organizací občanské společnosti, aby byly odolní, inkluzivní a věrohodní aktéři, kteří budou zlepšovat demokratizační proces  v regionu Východního partnerství. Projekt pomáhá organizacím občanské společnosti, aby byly ještě efektivnějšími ochránci veřejného prostoru a přispěly k demokratizačním, reformním a obnovujících procesům v regionu Východního partnerství. Tento projekt bude trvat 24 měsíců a zahrne nejméně 20-24 organizací občanské společnosti z Arménie a Moldavska.
V rámci projektu pomáháme organizacím rozvíjet kapacity, poskytujeme finanční podporu a zprostředkováváme možnosti pro vytváření kontaktů na regionální i národní úrovni. Malým formálním organizacím občanské společnosti, vznikajícím organizacím a místním organizacím nabízíme příležitosti pro vzájemné učení.

Partnerství pro Syunik – Posílení komunitních sociálních služeb

Partnerství pro Syunik – Posílení komunitních sociálních služeb

Projekt financovaný Evropskou unií, který realizuje Člověk v tísni ve spolupráci s nadací WINNET Goris a arménskou Caritas, přispívá k rozvoji systému sociálních služeb ve všech 7 obcích regionu Syunik. Projekt rovněž podporuje jejich udržitelné financování, aby služby mohli ještě lépe využít nejzranitelnější obyvatelé země. Přispíváme tak ke snížení chudoby, nerovnosti a zranitelnosti místních lidí. 

V rámci projektu zaměřeného na sektorové reformy úzce spolupracujeme s Ministerstvem práce a sociálních věcí, Ministerstvem územní správy a infrastruktury, všemi 7 obcemi regionu Syunik, místními organizacemi občanské společnosti a iniciativami. Spolu s partnery se podílíme na aktivitách v několika oblastech, poskytujeme kvalitní komunitní sociální služby, posilujeme kapacity místních organizací na základě jejich potřeb a technické podpory, a zavádíme nové modely financování. 

Výsledkem projektu bude vzájemná spolupráce občanských sdružení a orgánů místní samosprávy. Společně budou rozvíjet udržitelné mechanismy participativního plánování a poskytování komunitních sociálních služeb v souladu se strategickými plány Ministerstva práce a sociálních věcí.
Zlepšení duševního zdraví starších lidí a lidí s postižením v Arménii

Zlepšení duševního zdraví starších lidí a lidí s postižením v Arménii

Člověk v tísni v Arménii za podpory UNHCR podporuje starší lidi a lidi s postižením v arménských regionech Syunik, Shirak, Tavush a Lori, konkrétně v komunitách v Goris, Versihenu, Amasii, Akhuryanu, Berdu, Noyemberyanu, Vanadzoru, Alaverdi a Stepanavanu.
Cílem projektu je zlepšit sociální pohodu a psychické zdraví starších lidí a lidí s postižením, kteří jsou zasažení konfliktem v Náhorním Karabachu a následným vysídlením. Člověk v tísni zajišťuje potřebnou podporu, pečovatelské služby a organizuje společenské události v odlehlejších regionech Arménie.
Z posudků sociálních pracovníků vyplývá, že nejohroženější skupinou jsou právě starší lidé a lidé s postižením. Pomáháme jim se zajištěním základních potřeb, jako je jídlo, hygiena a další specifické požadavky. Dostanou jednorázový měsíční příspěvek na jídlo a hygienu. Na základě individuálních potřeb dostanou jednorázový příspěvek na jídlo, hygienu a jiné služby.
Kromě výše zmíněné pomoci pomáhá Člověk v tísni těmto skupinám lidí překlenout izolaci prostřednictvím zapojení do společenských událostí. Cílem projektu je pomoci zhruba 200 starším lidem a lidem s postižením, jak z řad místních lidí, tak vysídleným lidem z Náhorního Karabachu.

Podpora zranitelných osob v oblasti profesního rozvoje v Arménii

Podpora zranitelných osob v oblasti profesního rozvoje v Arménii

Ve spolupráci s městem Jerevan jsme spustili projekt, jehož cílem je pomoci zranitelným osobám získat odborné vzdělání v oblasti podnikání a profesionální zázemí potřebné k dosažení stabilního živobytí. 
Cílem šestiměsíčního projektu je nabídnout účastníkům školení profesní příležitosti, na které by jinak nedosáhli. Aktivity v rámci projektu se zaměřují na získání zaměstnání pro účastníky nebo vytvoření vlastního podnikatelského plánu. 
Člověk v tísni (ČvT) pracuje se čtyřmi jedinci, které doporučil magistrát v Jerevanu, a ti si vybrali své specializace v oblasti vaření, šití, kadeřnictví a péči o nehty. ČvT s každým z nich pracuje na vytvoření malého podniku a zajištění přístupu k důstojnému živobytí. 
Poté, co účastníci projektu začnou podnikat, budou mít po dobu tří měsíců možnost využít poradenství založené na praktickém řešení problémů a požadavcích každodenního řízení podniku.
Podpora občanské společnosti

Podpora občanské společnosti

Člověk v tísni (ČvT), s finanční podporou Evropské unie, spustil v reakci na mimořádné události v Arménii projekt s názvem Podpora odolné společnosti. Tento projekt podporuje občanská sdružení, aby byla schopná reagovat okamžité i střednědobé dopady vojenské agrese na arménských hranicích, která eskalovala 12. a 13. září 2022.  Tato vlna vojenských útoků na hranicích zvýšila utrpení místních obyvatel, a to ať už jde o materiální škody, fyzické ohrožení I psychické trauma.

ČvT v Arménii se podílí na humanitární pomoci postiženým domácnostem v nejzranitelnějších oblastech. Na mnoho domácností má stále dopad ztráta přijmů, nedostatek bezpečí i omezený přístup k sociálním službám. ČvT podporuje zásadní roli místních organizací při podpoře civilistů postižených neustálým tlakem vojenské agrees.

Cílem tohoto projektu je řešit okamžité bezpečnostní, sociální a životní potřeby nejzranitelnějších skupin obyvatel v konkrétních příhraničních oblastech. Snahou je zmírnit dopady konfliktu. Tři občanská sdružení – Pahapan, Mission Armenia a WINNET Armenia – obdržely dílčí granty určené k práci s lidmi v postižených příhraničních oblastech Gegarkunik, Vayots Dzor a Syunik.
 
Program solidarity v souvislosti s COVID-19 v zemích Východního partnerství

Program solidarity v souvislosti s COVID-19 v zemích Východního partnerství

Cílem tohoto projektu je zmírnit dopady pandemie COVID-19 a přispět k dlouhodobější sociálně-ekonomické odolnosti ohrožených skupin v zemích východní Evropy a jižního Kavkazu. Člověk v tísni se v rámci Programu solidarity Evropské unie pro země východního partnerství spojil s partnerskými organizacemi the Netherlands Helsinki Committee (NHC) a AFEW International. Společně pracují v několika zemích včetně Arménie, Gruzie, Moldavska a Ukrajiny.
Uvědomujeme si, jak zásadní roli během pandemie a po ní hrají v těchto zemích místní organizace na podporu občanské společnosti, neziskové organizace a nezávislá média při poskytování služeb, mobilizaci komunit, zvyšování povědomí a prosazování ochrany lidských práv a občanských svobod. V rámci projektu bude Člověk v tísni s partnery podporovat tyto klíčové aktéry, aby pomohli zmírnit dopady COVID-19 na ohrožené skupiny. Ty by měly mít lepší přístup ke službám i informacím.
Člověk v tísni využije své bohaté zkušenosti právě s podporou organizací občanské společnosti, watch-dogovými programy a nezávislé lokální žurnalistiky. Partneři NHC a AFEW se specializují zejména na ochranu lidských práv v uzavřených institucích, jako jsou vězení nebo ústavy. Pomáhají tak například lidem s HIV/AIDS, tuberkulózou nebo žloutenkou. Finančně podpoříme organizace, které pomáhají ohroženým skupinám obyvatel a budeme je podporovat při monitoringu, v psaní reportů, v poradenství, stanovování agendy a advokačních aktivitách.

 
Aktéři občanské společnosti jako hnací síly změn na jižním Kavkaze a v Moldavsku

Aktéři občanské společnosti jako hnací síly změn na jižním Kavkaze a v Moldavsku

Tento regionální projekt si klade za cíl podpořit nově založené organizace občanské společnosti, místní skupiny, občanské iniciativy a sociální a kulturní hnutí v jejich roli v rámci demokratických procesů v zemích jižního Kavkazu a Moldavska.
S podporou týmu, který na projektu pracuje, a kvalifikovaných facilitátorů, bude každá vybraná organizace rozvíjet svou vlastní strategii, upevňovat svou roli ve společnosti a mapovat systémové změny, které se snaží ovlivnit. Účastníci zhodnotí své vlastní kapacity a budou se moci účastnit tréninků, konzultací a studijních návštěv a využívat koučingu a stipendií jim na míru. Zároveň posílí kontakty s komunitami, svými podporovateli a dobrovolníky a budou mít možnost navázat nové kontakty s kolegy a partnery v Arménii, Gruzii, Moldavsku a dalších zemích.
Vybrané organizace budou mít navíc přístup ke zdrojům pro svůj výzkum, k rozšiřování svých odborných znalostí a budou se moci účastnit politického dialogu na místní, národní a mezinárodní úrovni. Prozkoumají, zda, proč a jak se mohou propojit se soukromým sektorem a jak efektivně, transparentně a zodpovědně organizovat a spravovat své zdroje. Nakonec budou účastníci projektu moci požádat o flexibilní financování na podporu rozvoje jejich organizace a veřejných kampaní.
 
Mobilní péče o seniory

Mobilní péče o seniory

Projekt podpořený velvyslanectvím Japonska v Arménii se zaměřil na zavedení nových způsobů poskytování služeb sociální péče nejvíce zranitelným obyvatelům obce Amasia v arménském regionu Shirak. Vzhledem k vysoké emigraci pracovní síly (s 18,5% má v rámci země Shirak nejvyšší míru emigrace) zde žije mnoho starších lidí samostatně bez pomoci rodiny, která byla nucena odejít za prací do zahraničí. Projekt Člověka v tísni zavádí inovativní mobilní služby domácí péče o obyvatele obce Amasia. Jako součást tohoto projektu organizace Člověk v tísni plně vybavila nové vozidlo veškerým vybavením potřebným k poskytnutí adekvátní pomoci starším lidem v této oblasti. Během projektu byli zapojeni dobrovolníci z komunity Amasia, kteří zajistí, že podpora nejzranitelnějších lidí bude pokračovat i nyní po skončení projektu.
Vzdělávání prostřednictvím dokumentárního filmu

Vzdělávání prostřednictvím dokumentárního filmu

V rámci projektu zaměřeného na prevenci ilegální migrace a obchodování s lidmi se Člověk v tísni v letech 2009 - 2011 intenzivně věnoval práci se studenty středních i vysokých škol, kde uspořádal desítky debat a seminářů informujících o nástrahách nelegální migrace. Od roku 2012 Člověk v tísni představuje arménským středním školám metodologii zaměřenou na výuku prostřednictvím dokumentárních filmů. Čerpá přitom ze zkušeností programu Jeden svět na školách, který Člověk v tísni realizuje v České republice od roku 2001.

Metodologie Jednoho světa na školách je založena na používání dokumentárních filmů a dalších audiovizuálních prostředků s následnými aktivitami, které umožňují učitelům efektivněji vyučovat o sociálních tématech, jako jsou lidská práva, demokracie, mediace, prevence konfliktů apod.
V současné době metodologii Jednoho světa na školách využívá 200 učitelů ze 164 škol. Ministerstvo školství a vědy Arménie schválilo metodologii Jednoho světa na školách a v průběhu roku 2014 byla tato metodologie Člověkem v tísni ve spolupráci s Národním institutem vzdělávání rozšířena mezi učitele společenských věd na dalších arménských školách.

Do oblasti vzdělávání patří také zvyšování povědomí široké veřejnosti o takových tématech, jako jsou lidská práva, migrace a obchodování s lidmi. Informace jsou lidem poskytovány prostřednictvím mediálních kampaní, jejichž výstupem byly v letech 2009 – 2014 desítky článků i televizních reportáží na téma migrace.

V letech 2012 - 2013 ČvT podporoval aktivní občany v pořádání menších filmových festivalů a jednotlivých projekcí dokumentárních filmů o aktuálních společenských tématech (řešení konfliktů, lidská práva apod.) v odlehlých oblastech Arménie (a také Gruzie a Ázerbájdžánu). Celkem pět týmů zorganizovalo deset malých lokálních festivalů dokumentární filmové tvorby.

Na festivalu promítané dokumenty konfrontovaly téměř 3 000 diváků s palčivými otázkami lidských práv, konfliktů a dalších. Po všech veřejných projekcích následovaly debaty, které divákům umožnily zahájit dialog o tématech, která jsou mnohdy ve společnosti tabuizovaná. Od roku 2014 čtyři festivaly pokračují v pořádání filmových projekcí pro veřejnost bez podpory Člověka v tísni. Veřejná videotéka s dokumentárními filmy v arménském jazyce umožňuje pořádání filmových projekcí. Videotéku využívají zejména univerzitní učitelé a občanští aktivisté.
Prevence obchodování s dětmi v Arménii

Prevence obchodování s dětmi v Arménii

Projekt byl zaměřen na prevenci obchodu s dětmi prostřednictvím zvyšování informovanosti, budováním kapacit institucí a jednotlivců, kterých se tato problematika týká a poskytováním informací a přímé pomoci ohroženým skupinám obyvatelstva. Hlavními aktivitami projektu byla práce s učiteli základních škol i s dětmi. Pro obě skupiny byly organizovány školení a diskuze o obchodu s dětmi. Uspořádali jsme letní školu pro 25 budoucích učitelů, kteří se stanou odborníky na problematiku obchodu s dětmi a budou moci pokračovat ve školení dalších učitelů a hlavně dětí.

V rámci zviditelnění problému navíc proběhla v regionech řada divadelních představení s tématikou obchodu s lidmi, které mimo jiné propagovaly služby linek bezpečí. Partnerská organizace se zaměřila na šíření informací mezi hendikepovanými, konkrétně nevidomými a slabozrakými dětmi a mezi neslyšícími dětmi jejich rodinami a pedagogy.

Kromě škol jsme působili i mezi pracovníky státní správy, kteří mají na starost ochranu práv dětí: vyškolili jsme přes 150 zaměstnanců jerevanského magistrátu, pracovníky úřadů práce a inspektorátů práce, i policisty. Podíleli jsme se na vytvoření identifikačních kritérií potencionálních dětských obětí obchodu s lidmi a následně jsme školili zástupce policie a prokuratury.

Jak dále pomáháme

Novinky