Kosovo: Občanská společnost a inkluzivní vládnutí
Podporujeme občanskou společnost, aby hrála klíčovou roli v sociálním, hospodářském a demokratickém rozvoji v našich cílových zemích. Poskytujeme aktérům občanské společnosti příležitosti k rozvoji technických dovedností a mechanismů, které jim umožní stát se účinnějšími aktéry správy věcí veřejných a rozvoje.
Podporujeme občanskou společnost, aby spolupracovala s vládními aktéry na rozvoji participativních demokratických procesů a inkluzivních veřejných služeb. Konkrétně se naše práce zaměřuje na řadu aktérů občanské společnosti, včetně mládeže a zástupců marginalizovaných komunit, s cílem zajistit, aby vládní politiky a služby zohledňovaly jejich potřeby. Současně podporujeme aktivní občanství, které umožňuje jednotlivcům uplatňovat svá práva, zapojovat se do demokratických procesů a volat k odpovědnosti vládní úředníky.
Zaměřujeme se především na tyto oblasti:
Posílení postavení aktérů občanské společnosti: Aktivity občanské společnosti: Místně řízené, adaptivní přístupy na podporu organizačního a technického rozvoje občanské společnosti, včetně organizací občanské společnosti, neformálních občanských skupin a občanských aktivistů. V rámci našich programů rozvoje občanské společnosti koordinujeme a - kde je to možné - sdílíme odborné znalosti s naším Centrem pro lidská práva a demokracii.
Inkluzivní správa veřejných služeb: Participativní rozvoj a monitorování veřejných služeb, včetně sociálních služeb, vzdělávání, vody, hygieny a veřejného zdraví.
Probíhající pomocNEBOUkončené projekty
Cirkulární ekonomika jako cesta k zelené změně v Kosovu
Hlavním cílem naší spolupráce je podpořit Kosovo při přechodu na cirkulární ekonomiku. Posilujeme občanskou společnost, aby byla schopna ovlivnit politické reformy v této oblasti. Mobilizujeme organizace občanské společnosti, aby mohly usilovat o přechod k cirkulární ekonomice s ohledem na rovnoměrné zastoupení všech. To zahrnuje například zlepšování organizačních a advokačních schopností těchto skupin v oblasti cirkulární ekonomiky a založení inkluzivních neformálních skupin, které by ovlivňovaly politickou reformu. Zároveň organizujeme vzdělávací a osvětové události, abychom ukázali, že může být sociální podnikání cestou k cirkulární ekonomice.
Ekonomika Kosova je stejně jako v mnoha dalších evropských zemích založena na tzv. lineárním modelu „Vezmi si-Vyrob-Vyhoď“. Tento model ale ničí životní prostředí a produkuje velké množství odpadu. Přechod na cirkulární ekonomiku, která je založena na principu „Omez-Znovu využij-Recykluj“, by znamenal omezení využívání zdrojů, snížení emisí a produkce odpadu. Tato změna ale potřebuje dlouhodobé úsilí v oblasti udržitelného nakládání se zdroji a redukce odpadu. A to mimo jiné prostřednictvím propagace udržitelných výrobků a investice do recyklace a infrastruktury na opravy.
Ani přes environmentální problémy za posledních několik let nedalo Kosovo ochraně klimatu nebo zmírnění dopadu klimatických změn prioritu. Podle Světové banky je nakládání s pevnými odpady v Kosovu problematické, především kvůli nedostatečné infrastruktuře. Přestože už v Kosovu pomáhalo několik mezinárodních organizací se zaváděním environmentálních regulací, principy cirkulární ekonomiky v zemi ještě nejsou plně realizovány. Zákony a regulace nařizují předcházení další environmentální degradaci, ale nástroje na vymáhání těchto nařízení stále chybí.
Humanitární pomoc při uprchlická krizi na Balkáně
Podpora lidí s postižením během izolace
Vzdělání pro všechny – Naplňování práv dětí a dospívajících se zvláštními potřebami a práv ohrožených komunit
Tento projekt se zavazuje posílit sociální inkluzi dětí se speciálními potřebami i členů marginalizovaných sociálních skupin a egyptských komunit do formálního vzdělávacího systému. Projekt se zaměřuje na rozvoj kapacit učitelů v oblasti inkluzivního vzdělávání a spolu s ministerstvem školství pracuje na národní úrovni na vytvoření jednotného přístupu k inkluzivnímu vzdělávání (IE). Projekt přispívá k rozvoji vzdělávacího sektoru v Kosovu, především díky implementaci inkluzivního vzdělávání dětí s mentálním a zdravotním postižením a poruchami učení a dětí z ohrožených komunit. Dále se zabýváme budováním kapacit našich místních partnerských organizací občanské společnosti, kterými jsou The Ideas Partnership a Autizmi Flet. Cílem je zajistit udržitelnost a další průběh školení v oblasti inkluzivního vzdělávání v Kosovu. Pomoc bude zahrnovat pilotní projekt na zlepšení školních služeb ve vybraných obcích v Kosovu formou nabídek stáží na pozici asistenta učitele. Vybrané školy také dostanou možnost využít školní psychology, pedagogy a logopedy.