Mongolsko: Občanská společnost a inkluzivní vládnutí
Vycházíme z našeho závazku posilovat postavení místních aktérů a podporujeme občanskou společnost, aby hrála klíčovou roli v sociálním, hospodářském a demokratickém rozvoji v cílových komunitách v Mongolsku.
Poskytujeme aktérům občanské společnosti příležitosti k rozvoji technických dovedností a mechanismů, které jim umožní stát se efektivnějšími aktéry správy a rozvoje. Podporujeme občanskou společnost, aby spolupracovala s vládními aktéry na rozvoji participativních demokratických procesů a rozvoji inkluzivních veřejných služeb. Konkrétně se zaměřujeme na celou řadu aktérů občanské společnosti, včetně mládeže a marginalizovaných komunit – jako jsou osoby LGBTQIA+, osoby se zdravotním postižením (OZP), skupiny pro posílení postavení žen a další – s cílem zajistit, aby vládní politiky a služby byly sociálně inkluzivní a v souladu s mezinárodními zásadami lidských práv a rovnosti žen a mužů.
Současně podporujeme aktivní občanství a klimatickou spravedlnost, čímž dáváme jednotlivcům možnost uplatňovat svá lidská práva, zapojovat se do demokratických procesů a volat k odpovědnosti vládní úředníky.
S cílem podpořit inkluzivní dobrou správu věcí veřejných se zaměřujeme na aktivní zapojení komunit do místních inkluzivních a spravedlivých rozhodovacích procesů s cílem dosáhnout udržitelných výsledků a klademe důraz na účinnou spolupráci mezi občanskou společností, vládami a komunitami.
Probíhající pomocNEBOUkončené projekty
Zvyšování kvality vzdělávání na ulánbátarské vysoké škole
Spolupráce univerzit na porozumění interakcí mezi hospodářskými a volně žijícími zvířaty
Jeden svět na mongolských školách
Studenti škol zapojených v programu se účastní promítání vybraných dokumentárních filmů a navazujících aktivit, realizovaných zpravidla formou diskuze. Školám jsou poskytnuty DVD, manuály a pracovní listy. Učitelé mají příležitost se účastnit školení a workshopů, během nichž si osvojí metodiku výuky lidských práv a prohloubí si faktografické znalosti. Do programu bylo v roce 2012 zapojeno na 20 škol z ajmagů Bulgan, Darchan-Uul, Orkhon a Selenge s účastí 1 500 studentů a 50 učitelů.
V roce 2013 bylo vyškoleno 52 učitelů v metodice výuky prostřednictvím dokumentárních filmů a facilitačních metod. Pro učitele byla vytvořena speciální vzdělávací sada obsahující dokumentární filmy a doprovodné didaktické materiály, které byly distribuovány 52 učitelům z 23 škol v aimazích Darkhan-Uul, Selenge, Orkhon a Bulgan. Promítání dokumentárních filmů o lidských právech se v roce 2013 zúčastnilo přibližně 8 000 studentů. Prvních projekcí v nově založených školních filmových klubech se zúčastnilo přibližně 520 studentů.
V roce 2014 byl program Jeden svět na školách v Mongolsku rozšířen i do ajmagů Arkhangai, Uvurkhangai, Tuv, Gobi-Sumbe a Ulánbátar. Do aktivit budou v průběhu školního roku nově zapojeni učitelé a studenti ve věku od 14 do 19 let z 20 středních a středních odborných učilišť.
Na základě bohatých zkušeností s Jedním světem v českých, libanonských, arménských, gruzínských a dalších školách v zahraničí Člověk v tísni počítá s tím, že zařazení lidskoprávních témat do výuky v dlouhodobém horizontu povede i v Mongolsku k většímu zapojení mladých lidí do fungování občanské společnosti.
Podpora středního odborného vzdělávání v zemědělských a zpracovatelských oborech
Člověk v tísni proto podpořil odborná učiliště a střední školy, jimž poskytl finanční a odbornou podporu zaměřenou na modernizaci a zavádění nových učebních oborů. Jedná se zejména o výuku lesnictví a dřevoobráběčství, rostlinné výroby, živočišné výroby, oborů zemědělský mechanik a kuchař/pekař. Cílem bylo změnit systém výuky tak, aby odpovídal trhu práce a nevyužitému potenciálu rozvoje regionu.
V roce 2012 ČvT pomohl založit nový lesnický obor v Sukhbaataru a obor zemědělská mechanizace na odborném učilišti Zuunkharaa v ajmagu Selenge. Ve školním roce 2013-2014 začala výuka nových oborů, jejichž studenti poprvé zasedli do lavic 1. září 2013.
Mobilní zdravotnické služby
V roce 2011 bylo v ajmazích Archangaj a Uvurchangaj, v roce 2012 v ajmazích Bayankhongor a Zavchan a v roce 2013 v ajmazích Huvsgul, Umnogobi, předáno krajským nemocnicím celkem šest terénních automobilů vybavených moderními diagnostickými přístroji. Tyto mobilní ordinace objíždějí v pravidelných cyklech všechny okresy a podporují hůře personálně obsazené a materiálně vybavené venkovské nemocnice, případně zajíždějí až do zapadlých osad. Jejich hlavním úkolem je diagnostika a prevence. Navíc jsou vybaveny i přístroji a materiálem pro poskytnutí pomoci v akutních případech.
Pro obsluhu mobilních ordinací vyškolili zdravotní experti 125 zaměstnanců krajských nemocnic. Připravili také ve spolupráci s nemocnicemi plán výjezdů, monitorovací plán a manuál pro obsluhu přístrojů. Mobilní kliniky poskytly zdravotní péči v letech 2011-2013 více než 31 000 osobám z odlehlých venkovských oblastí.