Srbsko: Humanitární pomoc a obnova
V posledním desetiletí se výrazně zvyšuje potřeba celosvětové humanitární pomoci a stejně tak počet lidí v nouzi; tento růst je způsoben zejména rostoucím počtem ozbrojených konfliktů a vleklých krizí, závažných přírodních katastrof a pandemií spolu s nárůstem urbanizace. Vysoký počet vysídlených osob, nedostatek finančních prostředků, potíže dostat pomoc do míst, kde je skutečně potřeba, a závažné problémy s ochranou navíc vyžadují větší globální investice do humanitárního úsilí.
Když vrcholila uprchlická krize na přelomu let 2015 a 2016, rozdávali jsme jídlo, čaj a zimní oblečení lidem ze Sýrie a Iráku, kteří přes Srbsko utíkali před válkou. Podpořili jsme místní samosprávy při stavbě táborů a při zvládání velkého množství uprchlíků. Později jsme organizovali i volnočasové aktivity pro děti.
Ukončené projekty
Okamžitá pomoc lidem na útěku
Člověk v tísni podporoval aktivity dobrovolníků především na logistické a administrativní úrovni, zajišťoval vhodné ubytování pro dobrovolníky, s objednávkami potravinových i nepotravinových položek, překlady dokumentů a komunikaci s lokálními aktéry v terénu. Dále se soustředil na koordinaci mezi jednotlivými organizacemi poskytujícími humanitární pomoc, především na lokální úrovni. Na celostátní úrovni byl Člověk v tísni aktivním členem koordinační skupiny vedené UNHCR . Podpořil v práci i místní organizaci (HCIT) poskytující ochranu nejzranitelnějším lidem. V dubnu 2016 po uzavření západobalkánské trasy ukončil Člověk v tísni i organizace dobrovolníků humanitární pomoc uprchlíkům v Srbsku.
Od září 2015 působil Člověk v tísni také v Makedonii, v transitním centru Gevgelja (Vinojug) u hranic s Řeckem. Zde podpořil místní organizace La Strada Opengate poskytující pomoc především rodinám s dětmi, matkám a jinak zranitelným lidem. Pracovníci Člověka v tísni zajišťovali s pomocí místního týmu udržování čistoty v okolí transitního centra, aby nedocházelo ke vzniku a šíření nemocí. V dubnu 2016 po uzavření západobalkánské trasy ukončil Člověk v tísni humanitární pomoc uprchlíkům i v Makedonii.
Od začátku roku 2016 podporoval Člověk v tísni ve spolupráci s Človekem v ohrožení práci dobrovolníků také na Lesbu. Tam dobrovolníci zajišťovali noční hlídkování na části ostrova, pomáhali s bezpečným vyloďováním lidí z člunů a podíleli se na úklidu ostrova od nashromážděných plovacích vest a gumových člunů. Od února 2016 se Člověk v tísni spolu se zmíněnými organizacemi zaměřil na pomoc lidem v táborech v severním Řecku, zvláště v Idomeni. Zde byli podpořeni dobrovolníci při distribuci materiální pomoci a poskytování zdravotnické a psychologické pomoci.
Pomoc po povodních
Člověk v tísni poskytoval v Bosně a Srbsku především materiální pomoc. 1 500 rodin v Srbsku a 1 000 rodin v Bosně dostalo hygienické a dezinfekční potřeby, kyblíky, kartáče, rukavice a další pomůcky. V Srbsku jsme materiální pomoc dodali také do jedné základní školy a jedné mateřské školy, které byly těžce vyplaveny. V Bosně provádělo osm týmů vybavených tlakovými čističi zhruba tři týdny úklid ve vyplavených domech.
V obou zemích jsme také sdíleli svoje know-how týkající se povodňové pomoci v ČR a rozdávali brožurky obsahující základní informace o tom, jak se vypořádat s následky záplav.