Zambie: Občanská společnost a inkluzivní vládnutí
Podporujeme občanskou společnost, aby hrála klíčovou roli v sociálním, hospodářském a demokratickém rozvoji v našich cílových zemích. Poskytujeme aktérům občanské společnosti příležitosti k rozvoji technických dovedností a mechanismů, které jim umožní stát se účinnějšími aktéry správy věcí veřejných a rozvoje.
Podporujeme občanskou společnost, aby spolupracovala s vládními aktéry na rozvoji participativních demokratických procesů a inkluzivních veřejných služeb. Konkrétně se naše práce zaměřuje na řadu aktérů občanské společnosti, včetně mládeže a zástupců marginalizovaných komunit, s cílem zajistit, aby vládní politiky a služby zohledňovaly jejich potřeby. Současně podporujeme aktivní občanství, které umožňuje jednotlivcům uplatňovat svá práva, zapojovat se do demokratických procesů a volat k odpovědnosti vládní úředníky.
Zaměřujeme se především na tyto oblasti:
Posílení postavení aktérů občanské společnosti: Aktivity občanské společnosti: Místně řízené, adaptivní přístupy na podporu organizačního a technického rozvoje občanské společnosti, včetně organizací občanské společnosti, neformálních občanských skupin a občanských aktivistů. V rámci našich programů rozvoje občanské společnosti koordinujeme a - kde je to možné - sdílíme odborné znalosti s naším Centrem pro lidská práva a demokracii.
Inkluzivní správa veřejných služeb: Participativní rozvoj a monitorování veřejných služeb, včetně sociálních služeb, vzdělávání, vody, hygieny a veřejného zdraví.
Ukončené projekty
Postavme školu v Africe
Díky projektu byly opraveny nosné zdi škol a jejich střechy, vznikly nové třídy, kanceláře a záchody a byla také vytvořena místa na umývání rukou. Třídy byly plně vybaveny stoly, lavicemi, židlemi a tabulemi tak, aby vyhovovaly základním standardům a potřebám studentů. Žáci získali vzdělávací materiály a pomůcky. Místní asociace rodičů a učitelů se aktivně zapojovala do diskuze i stavebních prací.
Posílení občanské společnosti a demokratického vládnutí v provincii Luapula a Západní provincii
Projektu se účastní 30 organizací občanské společnosti. Členové těchto organizací jsou proškoleni na rozličná témata, od možnosti politicky se angažovat, přes lidská práva a gender, až po témata jako je sociální odpovědnost či decentralizace. Taktéž podstoupí školení ohledně psaní projektů a získávání grantů pro své aktivity. Organizace občanské společnosti tímto získají dovednosti, které jim pomůžou dosáhnout na politické představitele a efektivněji tak prosazovat zájmy místních obyvatel. V rámci zapojených organizací je zvláštní pozornost věnována ženám, které mají možnost podstoupit speciální trénink na rozvoj svých vůdčích a manažerských schopností.
Zároveň probíhá informační kampaň zacílená na širokou veřejnost. Skrze rádio se například vysílají pořady zaměřené na možnosti občanů angažovat se v politických rozhodnutích, na zodpovědnost vlády vůči občanům či na práva občanů. Tato informační kampaň má za cíl posílit občanskou společnost a umožnit tak místním lidem soustředit se na zájmy své komunity a prosadit politická rozhodnutí zaměřená na snižování chudoby a rozvoj regionu.
Postavme školu v Africe
Na základě úzké spolupráce se zambijským Ministerstvem školství se Člověk v tísni rozhodl podpořit kvalitu vzdělání v oblasti Ndoka. V rámci projektu byly opraveny tři školy, které byly ve velmi špatném stavu a podmínky pro výuku zde byly zcela nevyhovující. Kromě opravy těchto tří škol Člověk v tísni postavil jednu školní budovu ve vesnici Nangumba.
S aktivním zapojením asociace rodičů a učitelů se podařilo třídy svépomocí zrekonstruovat, samotní žáci se připojili ke zvelebování učeben i přilehlého okolí školy. Díky projektu byly opraveny nosné zdi, byly zřízeny nové třídy, kanceláře, latríny a také byla vytvořena místa na umývání rukou. Třídy byly plně vybaveny stoly, lavicemi, židlemi a tabulemi tak, aby vyhovovaly základním standardům Ministerstva školství a potřebám žáků.