V Čečensku zadrželi lidskoprávního aktivistu. Hrozí mu politický proces a až 10 let vězení
Publikováno: 17. 1. 2018 Doba čtení: 2 minutyPraha, 17.1.2018. Šedesátiletý Ojub Titijev v Čečensku dlouhodobě informuje o porušování lidských práv. Minulé úterý byl zatčen a obviněn z držení marihuany. Hrozí mu za něj až 10 let vězení. V noci na dnešek zároveň neznámí žháři zapálili kancelář ingušské pobočky organizace Memorial, kde Titijev působil.
Podle ruských lidskoprávních organizací je zatčení Titijeva pokusem o potlačení hlasů kritizujících Kremlem podporovaného vůdce Čečenska, Ramzana Kadyrova. Titiev vedl čečenskou pobočku nevládní organizace Memorial, která monitoruje porušování lidských práv v Rusku. V posledních letech čelil několika výhružkám smrtí.
Jeho předchůdkyně, aktivistka Natalia Estemirova , byla v roce 2009 unesena ze svého domu v Grozném, hlavním městě Čečenska, a zastřelena. Kromě jiného byla dobrou přítelkyní známé ruské investigativní novinářky Anny Politkovské, rovněž zavražděné kvůli své novinářské práci.
Titijevův advokát a vedoucí představitelé Memorialu pracovali ve dnech po jeho zatčení z kanceláře v Ingušsku, odkud každou noc cestovali do Čečenska a každý večer zpět. V noci na dnešek jejich kancelář někdo polil benzínem a zapálil.
“Situace v Čečensku je pro lidi, kteří se kriticky vyjadřují proti režimu a upozorňují na případy korupce nebo mučení, mimořádně nebezpečná,” říká Sylva Horáková, ředitelka Centra pro lidská práva a demokracii Člověka v tísni. “V Čečensku nejsou neobvyklé případy vykonstruovaných obvinění a mučení vězňů.” Centrum pro lidská práva a demokracii ve východní Evropě dlouhodobě podporuje pronásledované, politické vězně a jejich rodiny.
“Každá nezávislá organizace, zabývající se lidskými právy v Čečensku se musí nevyhnutelně potýkat s případy masového, hrubého a děsivého porušování lidských práv,” uvedl pro Rádio Svobodná Evropa Oleg Orlov, jeden z vedoucích členů Memorialu. “Případ Titijeva není zdaleka první, kdy se vedení země podobně hrubým způsobem vypořádává s lidmi, kteří jsou pro něj nepohodlní. Například Ruslan Kutaev, muž, který uspořádal historickou konferenci o deportaci Čečenců v roce 1944, byl rovněž obviněn na základě falešných důkazů. Byl zadržen, převezen do Grozného, kde ho bili a mučili. A pak, údajně náhodou, u něj policisté našli drogy. Všechny podstrčené důkazy a smyšlené teorie obžaloby se pak sice u soudu díky skvělé práci Kutaevova advokáta Petra Ivanoviče Zaikina podařilo vyvrátit. To ale v Čečensku nikoho nezajímá. Soud tady plní jen vůli vedení. A tak byl Kutaev odsouzen.”
Zatčení Titijeva přišlo necelé dva týdny poté, co mluvčí čečenského parlamentu Magomed Daudov prohlásil, že lidskoprávní aktivisté jsou “nepřáteli lidu” a jako takoví by se měli střílet.
Pro více informací kontaktujte:
Zuzana Gruberová, mediální koordinátorka Centra pro lidská práva a demokracii Člověka v tísni, zuzana.gruberova@clovekvtisni.cz, +420 770 101 144