Cenu Homo Homini za rok 2017 obdrží pronásledovaná blogerka z Vietnamu
Publikováno: 13. 2. 2018 Doba čtení: 4 minutyPraha, 13.2.2018. „Nesmíte se bát,“ říká Pham Doan Trang, které letos Člověk v tísni udělí cenu Homo Homini za odvahu, s jakou navzdory šikaně a pronásledování neúnavně usiluje o demokratickou změnu uvnitř své země. Na svém blogu upozorňuje na nespravedlnosti páchané komunistickým režimem a vysvětluje Vietnamcům, že mají právo vystupovat proti represím. Je za to soustavně zastrašována státní mocí. To ji ale neodradí. I když se musí ukrývat, nepřestává psát. Nedávno vydala svou devátou knihu. Pojednává o demokracii a její šíření je ve Vietnamu přísně zakázáno.
Pham Doan Trang je jednou z vůdčích postav současného vietnamského disentu. Proti nesvobodě, korupci a zvůli komunistického režimu bojuje slovem. Protože ve Vietnamu neexistují nezávislá média, své články, komentující situaci v zemi a kriticky hodnotící fungování současného režimu, zveřejňuje na svém Facebooku, kde má 40 tisíc sledujících, a na blogu, který denně navštíví okolo 20 tisíc lidí. Nedávno jí vyšla samizdatová kniha – Politika pro lidi – v níž vysvětluje základní politické koncepty. Přestože je v zemi její distribuce zakázána, Trang doufá, že si ji díky internetu přečte co nejvíce lidí.
„Bylo by lepší, kdybychom žili ve světě, v němž se takové ceny vůbec nemusejí udělovat,“ říká Pham Doan Trang o ceně Homo Homini, kterou Člověk v tísni každoročně uděluje osobnostem za mimořádný přínos v oblasti lidských práv, demokracie a nenásilného řešení politických konfliktů. „Ve světě, kde bychom nemuseli o porušování lidských práv mluvit, protože by k němu vůbec nedocházelo. Tak to ale není. A proto potřebujeme vaši, mezinárodní podporu. Jen ta totiž může vytvořit smysluplný tlak na vietnamský režim a přinést změnu k lepšímu.“
Homo Homini je první mezinárodní cena, kterou Pham Doan Trang dostane.
Vietnamský režim potlačuje svobodu slova
Podle uznávané mezinárodní organizace Freedom House je Vietnam mezi spodní pětinou nejméně svobodných států světa. Francouzská nevládní organizace Reportéři bez hranic v indexu svobody tisku klade Vietnam na 175. místo mezi 180 zeměmi. Human Rights Watch uvádí, že situace v zemi v oblasti lidských práv se vážně zhoršuje.
Volby do Národního shromáždění, obdoby našeho Parlamentu, jsou pro občany povinné – skutečná volba ale neexistuje. Nezávislí kandidáti jsou před volbami de facto schvalováni Komunistickou stranou, která v rukou drží soudní, zákonodárnou i výkonnou moc. V zemi je zásadně omezována svoboda vyznání, poklidné demonstrace jsou potlačovány silou, média podléhají státní kontrole.
Ve Vietnamu je stále užíván trest smrti, který hrozí dokonce i politickým oponentům státní moci. Lidskoprávní aktivisté bývají vězněni na základě vágních obvinění, jako je například „šíření protistátní propagandy“ nebo „podrývání národní jednoty“.
Záblesky kritiky režimu jsou zejména v posledním roce potlačovány velmi tvrdě. Na začátku února byl například ke 14 letům vězení odsouzen mladý aktivista a katolík Hoang Duc Binh za streamování videa z demonstrace vietnamských rybářů v oblasti postižené ekologickou katastrofou. Obviněn byl ze “zneužití demokratických svobod k podrývání národních zájmů”. V červenci minulého roku odsoudili známou blogerku Me Nam, mezinárodně známou jako „Mother Mushroom“, na 10 let vězení za její kritické příspěvky na osobním Facebooku a na blogu, které se odkazovaly na zahraniční zdroje.
Podle online platformy Projekt 88, která monitoruje případy politicky motivovaného pronásledování, je dnes ve Vietnamu 110 politických vězňů. Další lidé jsou zadržování bez soudu. 22 kritiků režimu je dnes drženo za mřížemi bez řádného soudního procesu. Mezi nimi je také právník Nguyen Van Dai, vězněný od prosince roku 2015, na jehož podporu loni před vietnamskou ambasádou v Praze protestovali také čeští Vietnamci.
„Situace se v posledním roce zhoršila. Jen loni bylo zadrženo více než 20 osob – za články na osobních blozích nebo za statusy na Facebooku. Můžeme mluvit o cílené, systematické snaze umlčet kritické hlasy,“ říká Sylva Horáková, ředitelka Centra pro lidská práva a demokracii Člověka v tísni. „Je velmi náročné se v takových podmínkách znovu a znovu otevřeně zasazovat o demokratické hodnoty a ochranu lidských práv. Trang své úsilí nevzdává, a proto si také zaslouží naši jednoznačnou podporu.“
„Nebojím se,“ říká Trang, kterou v minulosti několikrát zmlátila policie a řadu jejích kolegů odsoudili k několikaletým trestům do vězení. „Když máte strach, raději nedělejte nic. Ale když už něco děláte, nebojte se.“
Cena Homo Homini je udělována od 90. let a bývá již tradičně předávána během slavnostního zahájení Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Letos bude udělena večer 5. března v Pražské křižovatce.
Pro více informací nebo v případě zájmu o zprostředkování rozhovoru s vítězkou se neváhejte obrátit na:
Zuzana Gruberová, mediální koordinátorka Centra pro lidská práva a demokracii Člověka v tísni, zuzana.gruberova@clovekvtisni.cz, +420 770 101 144