Sociálně aktivizační služba pro rodiny s dětmi
Posláním služby je vyhledávání, motivace a poskytování sociální pomoci a poradenství rodinám s dětmi v nepříznivé sociální situaci, která je ohrožuje vyloučením z běžné společnosti (nebo je již ze společnosti vylučuje). Smyslem služby je pomoci rodině s problémy, které není schopna sama překonat a které mají nepříznivý vliv na prostředí rodiny a vývoj dítěte.
Cíle služby
Hlavním cílem je zachování nebo obnovení funkcí rodiny v jejím přirozeném prostředí. Minimálním cílovým stavem je zastavení zhoršování nepříznivé sociální situace rodiny. Optimálním cílovým stavem je zlepšení sociálních dovedností, životní úrovně a spokojenosti členů rodiny.
Jednotlivé cíle:
- Nalézt a posílit vnitřní zdroje rodiny. Členy rodiny aktivně zapojit do řešení nepříznivé sociální situace a zvýšit jejich kompetence tak, aby v budoucnu zvládli své problémy řešit samostatně.
- Informovat rodinu v oblasti, ve které potřebovala pomoc.
- Rozvinout znalosti rodičů i dětí, díky kterým budou schopni předejít či řešit příčiny ohrožení dítěte (pojem ohrožené dítě je vysvětlen v Metodickém postupu Základní činnosti).
- Podpořit rodiče při vytváření podmínek pro vstup dětí do hlavního proudu školského vzdělávacího systému a pro jejich pravidelnou školní docházku (s ohledem na jejich individuální potřeby). Podpořit rodiče při vytváření podmínek pro smysluplné trávení volného času. Předcházet předčasnému ukončování vzdělávání.
- Zapojit rodinu do běžné sítě podpůrných aktivit, která je lokálně dostupná (MŠ, družina, kroužky, kluby aj.).
Komu je služba určena?
Služba se věnuje rodinám s jedním či více nezletilými a nezaopatřenými dětmi, které se nacházejí v nepříznivé sociální situaci. Tato situace se vyznačuje nejméně jedním z těchto znaků:
- obtíže při výchově a péči o děti
- snaha o vytvoření podmínek pro návrat dětí do rodiny
- potíže s hospodařením s rodinným rozpočtem a vedením domácnosti
- problémy spojené se školní docházkou dětí, obtíže při vzdělávání dětí
- sociálně patologické jevy v rodině (trestná činnost, závislosti, …)
a dále splňují minimálně jednu z následujících charakteristik:
- nevyhovující nebo nestabilní bydlení
- nepřítomnost osob (v rodině nebo okolí), které by uměly a mohly se situací pomoci
- nedostatek vědomostí a dovedností k řešení obtížné situace (zejména vzhledem k nízkému vzdělání)
- příjem domácnosti je nízký, je tvořen zejména sociálními dávkami a důchody
- zadluženost
- dlouhodobá nezaměstnanost a nízká uplatnitelnost na trhu práce
Principy
Mlčenlivost: sdělené osobní informace považujeme za důvěrné a důsledně zachováváme mlčenlivost, bez vědomí a souhlasu rodiny je dále nešíříme (výjimkou je ze zákona uložená oznamovací povinnost).
Dobrovolnost: službu poskytujeme na přání rodiny a v rozsahu, který si sama zvolí, spolupráci může rodina bez udání důvodu kdykoliv ukončit.
Individuální pomoc a podpora: hledáme řešení podle konkrétní situace rodiny, respektujeme jedinečnost rodiny a jejích členů.
Podpora samostatnosti rodiny: rodiny vedeme k tomu, aby se podle svých možností a schopností podílely na řešení své situace, nesou za ni odpovědnost.
Zájem dítěte: vždy ho nadřazujeme nad všemi ostatními zájmy, včetně zájmu rodičů, přičemž není zpochybněna primární zodpovědnost rodičů za své děti.
Rovný přístup: služba je poskytována bez předsudků, bez ohledu na pohlaví, zdravotní postižení, náboženství, sexuální orientaci atd.
Bezplatnost.