Co nevynechat na Jednom světě?
Publikováno: 12. 2. 2019 Doba čtení: 3 minutyLetošní Jeden svět začíná už za necelý měsíc. Kompletní program sice zveřejníme až 19. února, ale už teď pro vás máme seznam těch nejlepších věcí, na které se můžete těšit!
Otazníky a vykřičníky?!
Interpunkční znaménka z vizuálu si našla cestu i do názvů programových kategorií, a také zde symbolizují společenské napětí. Kategorie ??? se věnuje především hledání osobní identity a respektovaného postavení ve společnosti navzdory všem odlišnostem a častému nepochopení těch nejbližších. Kategorie !!! naopak přináší osudy postav a skupin, které si urputně brání své bezpečí a do své komfortní zóny či na své teritorium jen tak někoho nevpustí.
Zaostřeno na Rusko
Po loňském fokusu na Spojené státy se tentokrát zaměříme na Rusko a zejména na jeho proměnu po nástupu Vladimira Putina do funkce prezidenta. V mezinárodní premiéře uvedeme dokument Novaja – příběh prestižního deníku Novaja Gazeta, jemuž se po roce 2000 začali ztrácet novináři. Film osobně uvede režisér Askold Kurov a v rámci Mluvícího kina s diváky pohovoří i bývalý šéfredaktor Nové Gazety Dmitrij Muratov.
Proč se muži nemaj’ rádi?
Ačkoli celkový počet sebevražd v Česku dlouhodobě klesá, stále větší procento mezi nimi zaujímají muži. Proč údajně silnější polovina lidstva propadá smutku a beznaději? Závažné téma, kterému letos věnujeme zvláštní pozornost. Projekci dokumentu Evelyn ve čtvrtek 7. března v Ponrepu doprovodí svým komentářem a otázkami do publika psycholog Martin Jára. Tentýž den se také v pasáži Lucerna otevře výstava Nejsi sám, která představí příběhy několika mužů, kteří se o sebevraždu pokusili.
Mistr gonzo-dokumentu v Praze
Za pár let se stal na americké dokumentární scéně respektovaným tvůrcem, získal prestižní ocenění Emmy i nominaci na Oskara. Jeho gonzo styl připomíná spíše hrané filmy, zároveň je ale velmi naturalistický. Matthew Heineman v rámci retrospektivy představí nejen své úspěšné filmy Země kartelů (2015) a Město duchů (2017), ale i novou doku-sérii Obchod.
Kdo zabil tajemníka OSN?
18. září 1961 se nad tehdejší Severní Rhodésií zřítilo letadlo, v němž cestoval i generální tajemník OSN Dag Hammarskjöld. Nehoda, nebo sabotáž? Vyšetřování se vleče, protože by mohlo odhalit ještě horší věci než příčinu smrti oblíbeného švédského politika a zastánce nezávislosti afrických národů. Rozkryje celou konspirační síť dánský režisér Mads Brügger? Autor dokumentu Odložený případ Hammarskjöld se do Prahy vrací po šesti letech.
O krabech a lidech
Zatímco tisíce krabů ladně proplouvají Tichomořím, tisíce lidí na Vánočním ostrově takové štěstí nemají. Patří mezi neregulérní migranty, které Austrálie zadržuje na málo obydlených ostrovech daleko od pevniny. Australský model detenčních táborů předkládají odpůrci migrace často jako vzor pro Evropu. Tuší ale někdo, jaké vlastně panují v táborech podmínky? Svědectví podá Poh Lin Lee, psychoterapeutka a protagonistka filmu Ostrov hladových duchů.
Krátce a výstižně
Krátké dokumentární filmy zažívají svůj zlatý věk a Jeden svět chce být u toho! Na festival se proto vrací kategorie krátkých dokumentů, které nabízejí možnost rychle zachytit ta nejaktuálnější témata, nechávají prostor pro debatu a rozšiřují se možnosti jejich distribuce prostřednictvím internetových platforem.
Oscarový souboj
Budeme mít v Praze držitele Oscara? V pětičlenné nominaci na nejlepší celovečerní dokument najdeme také dva filmy, které uvedeme na letošním Jednom světě: Hale County ráno i večer (Hale County This Morning, This Evening) a Nerovná jízda (Minding The Gap). Zatím sice ještě nevíme, kdo vyjde ze souboje vítězně, ale vy se v kině můžete vžít do role členů americké Akademie filmového umění a věd. A kdyby vyhrál film O otcích a synech (Of Fathers and Sons), budete mít možnost osobně pogratulovat jeho režisérovi. Talal Derki totiž usedne v porotě mezinárodní soutěže.