ČRo: Ministerstvo práce lidem radí neplatit zálohy na energie. S dluhem ale standardní smlouvu nedostanou, zdůrazňuje Hůle

Publikováno: 6. 12. 2021 Doba čtení: 3 minuty
ČRo: Ministerstvo práce lidem radí neplatit zálohy na energie. S dluhem ale standardní smlouvu nedostanou, zdůrazňuje Hůle
© Foto: fotobanka

Energetická chudoba hrozí milionu českých rodin, a to včetně středněpříjmových, které žijí v rodinných domech – ty za elektřinu totiž zaplatí dvakrát více než třeba lidé v činžácích. „MPSV navrhuje zvýšit příspěvek na bydlení o 1,4 % až 2,4 %. Jestli toto považují za podporu pro lidi, kterým budou ceny energií růst o desítky a někdy i stovky procent, tak prosím. To se pak ale asi neshodneme s paní ministryní Maláčovou na tom, co je to pomoc,“ uvedl Daniel Hůle v rozhovoru pro Český rozhlas. 

Ceny energií rostou a stoupat budou i v následujícím roce. Významně se pohorší zejména bývalí odběratelé Bohemia Energy. Dokázalo Ministerstvo práce pod vedením Jany Maláčové zareagovat tak, aby bylo dokázalo před energetickou chudobou ochránit stovky tisíc českých domácností?

MPSV nepředstavilo žádný nástroj v podobě mimořádné okamžité pomoci. Jen lidem říká, že pokud se nebudou hradit vysoké zálohy, se záporným vyúčtováním budou moci požádat o okamžitou pomoc. Rady od státu nyní zní asi takto: neplaťte své závazky, dostaňte se do dluhů a my vám pak něco třeba dáme. Nevíme, kolik, ale možná něco ano, řekl pro Český rozhlas rozhořčeně Hůle s tím, že pokud mají lidé dluh na zálohách, nebude jim umožněno odstoupit od poslední instance a zařídit si standardní smlouvu.

"Na tom, co je to pomoc lidem, se s paní ministryní neshodnu," říká Hůle

„Hlavní rada, kterou všichni říkáme, je, změňte režim dodavatele poslední instance a zařiďte si standardní smlouvu. Jenže DPI teď neposkytují standardní smlouvy lidem, kteří mají dluh na zálohách. Takže stát říká: ‚Mějte dluhy a za několik měsíců se nějak vyrovnáme‘. Dodavatelé poslední instance naproti tomu říkají: ‚Ne, když máte dluhy, my vás nepřevedeme z toho režimu.‘ Je to začarovaný kruh,“ pokračoval Hůle, podle kterého je navrhovaná pomoc MPSV zvýšit příspěvek na bydlení o 1,4 až 2,4 procenta zcela nepřiměřeně nízké v porovnání s tím, že ceny energií rostou o desítky a některým domácnostem dokonce o stovky procent. „S paní ministryní Maláčovou se asi neshodneme na tom, co je to pomoc,“ dodal.

U poslední instance je nadále asi půl milionu lidí

Podle Hůleho existuje odhadem ještě půl milionu lidí, kteří jsou stále ještě u dodavatele poslední instance. Nejvíce ohroženi jsou dle jeho slov domácnosti topící na plyn, kde jsou i po přechodu od DPI zálohy dvojnásobné oproti zálohám, které platili do teď. „A na příští rok už ohlašují dodavatelé zase zdražování. Takže nárůst bude velmi výrazný, v řádu desítek procent opravdu úplně všude. Teď je otázka, jak moc se to podaří zkrotit u těch, kteří přišli o dodavatele Bohemie Energy a Kolibříka,“ uvedl Danil Hůle a dodal, že návrh Člověka v tísni, jak se postavit k aktuální situaci, je zvýšit normativní náklady o 7 až 24 procent.

Je třeba adekvátně navýšit normativní náklady

„Takové navýšení odpovídá nárůstu trhu tak, aby od ledna lidé, kteří budou mít nově nastavené normativní náklady a budou mít nové zálohy na energie, mohli požádat a dorovnávat, v případě, že na to podle zákonných podmínek dosáhnou. Pokud toto stávající vláda neudělá, hodí lidi přes palubu. To vládní nařízení se musí vydat ještě letos, aby bylo účinné od příštího roku. Jak ale vidíme, ustavování nové vlády se trochu vleče a my nevíme a stávající vláda promrhává šanci efektivně pomáhat. Potom ta vláda, která nově nastoupí, bude muset hasit požár. Ale bude mít skluz, protože tam bude trvat i několik měsíců než prosadí některá zákonná opatření, tak aby to mohli vyrovnávat,“ zakončil Hůle rozhovor pro Český rozhlas. 

Podpořte nás prosím
Chci vstoupit do Klubu přátel


Autor: Člověk v tísni

Související články