© Foto: Archiv Člověka v tísni

Rok 2024 byl rokem solidarity s Ukrajinou

Před deseti lety, v roce 2014, jsme začali s humanitární pomocí v Ukrajině. Od té doby jsme pomohli více než 5 milionům lidí

(© Albert Lores)

Rok 2024 byl pro Ukrajinu další rokem těžkých zkoušek. Válka rozpoutaná Ruskem nadále způsobuje obrovské utrpení milionům lidí a humanitární potřeby jsou ještě větší. V uplynulém roce došlo k výrazné eskalaci, zejména na frontě a v pohraničních oblastech. Časté jsou také útoky na Kyjiv a po celé zemi. Přizpůsobovali jsme se měnícím se okolnostem a dodávali humanitární pomoc všude tam, kde je jí zapotřebí.

V reakci na aktuální situaci v Doněcké oblasti a probíhající evakuace jsme převzali vedoucí roli při poskytování rychlé a víceúčelové peněžní pomoci v dočasných centrech Mežova a Pavlohrad. Pro zlepšení podmínek evakuovaných osob jsme rychle zareagovali na aktuální potřeby v dalších sedmi dočasných centrech. Zahájili jsme distribuce nepotravinové pomoci a zútulnili jsme prostory, ve kterých evakuovaní přechodně zůstávají.

Kromě toho jsme podpořili místní organizaci „Andělé spásy”, která poskytuje každodenní pomoc lidem v tranzitním centru Pavlohrad. Otevřeli jsme grantový program na podporu místních organizací občanské společnosti, které poskytují pomoc při evakuacích v blízkosti frontové linie a poskytují pomoc nedávno vysídleným lidem ze Sumské, Doněcké a Chersonské oblasti. Současně poskytujeme pomoc v zimním období v kolektivních centrech v západní části Ukrajiny. Tuto pomoc rozšiřujeme i do dalších regionů.

Od září dodáváme palivové brikety přímo do ohrožených domácností v sedmi oblastech. Tam, kde si lidé můžou palivo zajistit sami, nabízíme finanční podporu na nákup briket. Pilotně jsme také zahájili opravy dálkového vytápění, abychom obnovili přístup k topným službám a pomohli přečkat tuhou zimu tisícům lidí. Vzhledem k tomu, že více než 60 % ukrajinské energetické infrastruktury je poškozeno, tak poskytujeme i záložní energetická řešení, včetně solárních systémů pro důležité instituce a poskytovatele v osmi oblastech. Abychom pomohli komunitám s obnovou, pokračujeme v opravách domů poškozených ostřelováním a v obnově vodovodních systémů.

V roce 2024 jsme v rámci našeho vzdělávacího programu opravili školy, vytvořili bezpečné a inkluzívní vzdělávací prostředí a podpořili digitální vzdělávací centra, která umožnila tisícům studentů pokračovat ve vzdělávání online tam, kde není možná prezenční výuka. Zřídili jsme dočasné vzdělávací prostory a vyškolili učitele a lektory, kteří dětem poskytují doučovací kurzy. Kromě toho jsme podporovali bezpečné prostory pro děti, které poskytují dětem prostor pro hry a učení a pomáhají jím na chvíli zapomenout na válku. Naši psychologové jsou i nadále nepřetržitě k dispozici a nabízejí podporu dětem i dospělým, kteří ji potřebují.

Podporujeme ekonomickou obnovu a soběstačnost poskytováním mikrograntů lidem i podnikům, kteří čelí ekonomickým překážkám. V letošním roce jsme také pracovali s mladými lidmi a povzbuzovali je k pozitivním změnám v jejich komunitách. Zavedli jsme program Mladí velvyslanci, díky kterému měli možnost zúčastnit se školení, kde za cílem bylo navýšení kapacit mládeže, která vytváří komunitní iniciativy zapojující vnitřně vysídlené lidi.

Jsme hrdí, že naše portfolio partnerství zahrnuje více než 130 místních organizací občanské společnosti. Strategická spolupráce vedla k navázaní dlouhodobé spolupráce s deseti organizacemi a Think-tanky, jako například Shromáždění osob se zdravotním postižením, LDN, STAN, Eco-Action, Ekoklub, Divchata, Detector Media a Spilno.

To ukazuje práci našeho týmu v Ukrajině. Kromě čísel nadále poukazujeme na jednotlivé příběhy Ukrajinců, jejichž životy tato čísla představují. Zlepšení životů a zajišťování blahobytu lidí zůstává naším hlavním posláním.  



Podaná ruka těm, kteří ji potřebují 

„Naše společnost vznikla ve Lvivě a věnuje se výrobě domácích sýrů a dalších mléčných výrobků. Abychom mohli udržet kvalitu našich výrobků, tak jsme museli založit vlastní farmu. Díky vašemu grantu jsme mohli rozšířit výrobu a vytvořili jsme nová pracovní místa, čímž jsme o krok blíže k uzavřenému výrobnímu cyklu. Granty jsou pro nás dalším impulzem k rozvoji. Musíme jít stále ku předu, i když po malých krůčcích,” vysvětluje Oksana Prokopenko, zakladatelka společnosti Kraft Food Factory. 

„Když začalo těžké ostřelování raketami a dělostřelecká palba, byli jsme už ve sklepě. Nedaleko našeho domu došlo ke dvěma výbuchům. Rozbily nám okna i dveře a poškodily střechu. Jen jedno okno zůstalo celé. Pomohli jste nám s opravami, a to je pro nás, pro důchodce velká pomoc. Sami bychom si opravu nemohli dovolit. Museli bychom si našetřit peníze, ale jak můžeme z důchodů něco ušetřit? To bychom museli přestat jíst. Dnes máme možnost žit zase v našem domově s novými okny a opravenou střechou,” sdílí slova díků Anatolii Kononenko, obyvatel Kyjivské oblasti.

„Čistá voda je základem života, ale zásobování vodou bylo v naší obci přerušeno ostřelováním. Bojím se pít vodu z kohoutku kvůli její špatné kvalitě. Když s ní umývám nádobí tak je často žlutá. Díky vodní nádrži nainstalované v centru naší vesnice mám nyní přístup k nezávadné pitné vodě a tím ušetřím peníze za vodu balenou,” vypráví Mariia Fisiienko z Mykolaivské oblasti.

„Ošetřujeme spoustu dětí, včetně těch vnitřně vysídlených. Staráme se o ně. Poskytujeme jim vše, co potřebují a když je to nutné tak i ubytování. Na opravu budovy nám však chybí finanční i materiální prostředky. Budova musí být pohodlná a bezpečná, protože frontová linie není daleko. Už jsme připojili generátor a brzy vyměníme i rozbitá okna a konečně i opravíme kryt. Tato podpora je pro náš zdravotnický personál a pacienty nezbytná,” vysvětluje Tetiana Shcholov z dětské nemocnice ve Slovjansku.

„Kvůli ostřelování jsme se s mými třemi dětmi museli evakuovat z Doněcké oblasti. Přijali nás ve Lvivské oblasti, v sanatoriu, které nyní funguje jako kolektivní ubytovací centrum pro vnitřně vysídlené osoby. Máme tu výborný kolektiv. Pomáháme si navzájem a lidé kolem pomáhají nám. Šla jsem do společné kuchyňky připravit jídlo pro děti a viděla jsem tam nové domácí spotřebiče a nádobí, které poskytla vaše organizace. Nedávno jste nám také dovezli palivové brikety. Teď budeme mít tady v zimě teplo. Cítit a vidět podporu je pro nás velmi důležité. Necítíme se tu jako cizí a nepotřební,” vysvětluje Oleksandra Aliieva, vnitřně vysídlená žena z Doněcké oblasti. 

Kontakty:


Celý text Méně textu

Jak pomáháme

Novinky

Dárci a partneři