Čtyři pětiny dětí z našich vzdělávacích programů se dostaly na střední školu! Jakub už studuje práva

Publikováno: 28. 6. 2024 Doba čtení: 4 minuty
Čtyři pětiny dětí z našich vzdělávacích programů se dostaly na střední školu! Jakub už studuje práva
© Foto: student práv Jakub (osobní archiv)

Přijímací zkoušky na střední školu letos úspěšně složily čtyři pětiny účastníků našich vzdělávacích programů. Další mohou být přijatí ještě ve druhém kole. Několik mladých lidí zvládlo maturitu či závěrečnou zkoušku, někteří jsou už přijatí na vyšší odbornou nebo vysokou školu a máme i prvního absolventa bakalářského studia na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Velká gratulace všem a velký dík partnerským organizacím a dárcům, kteří nám tuto podporu umožňují.

Jakub má za sebou čtyři roky na právnické fakultě Univerzity Karlovy a před sebou velké plány. Komunikativní, cílevědomý a zdravě sebevědomý mladý muž byl účastníkem naší služby Podpora mladistvých (POMA), která motivuje k pokračování vzdělávání i po základní škole, pomáhá s výběrem studijního oboru, doprovází během studia a jejíž součástí je také retrostipendijní program financovaný Nadací Albatros.

Jakub pochází z Bíliny v Ústeckém kraji, a jak sám říká, měl to štěstí, že jsme u něj ve škole pořádali různé vzdělávací a preventivní akce, které přitáhly jeho pozornost. Stal se součástí skupiny mladých lidí, kteří se s pomocí našeho poradce Petra Matiho aktivně snažili pozvednout život v lokalitě. Pořádali hudební festival, organizovali úklid města, do kterého zapojovali další školy aj. V rámci naší podpory měli možnost se seznámit také s různými profesemi.

Klíčovým momentem byla návštěva krajského soudu

„Pro mě byl klíčový moment, že jsem se mohl zúčastnit návštěvy krajského soudu v Ústí nad Labem, kde jsem mluvil s advokátem, soudcem, viděl soudní jednání. To mě utvrdilo v tom, co chci dělat,“ popisuje. „Vím o spoustě z nás, že nás ta podpora posunula a že bez ní by mnozí skončili jen se základkou někde na úřadu práce. Petr Mati v nás viděl potenciál. Ukázal nám, jak pracovat s tím málem, co v Bílině máme, a jak si to přikrášlit. Do té doby byla moje jediná motivace v souvislosti s Bílinou: co nejrychleji se odtamtud dostat,“ vzpomíná Jakub, který se dostal na bílinské gymnázium, odkud si později podal přihlášku na jedinou vysokou školu, pražskou Karlovu univerzitu. Měl jasno, nechtěl žádná zadní vrátka.

Čas strávený mezi školou, přivyděláváním si v supermarketu, přípravou na maturitu a hlavně na přijímací zkoušky na právnickou fakultu byl pro něj prý zatím nejnáročnější. V jeho rodině vysokou školu nikdo nevystudoval, mnozí nemají ani maturitu„Utvrdilo mě to v tom, že všechno se dá zvládnout, ale musí člověk chtít,“ podotýká Jakub s tím, že je na každém, jestli využije nabízenou šanci.

Na škole dle svých nejlepších představ je více než polovina dětí

„Z celkového počtu 98 českých i ukrajinských účastníků našich vzdělávacích programů letos uspělo už v prvním kole přijímacího řízení na střední školy 82 z nich – 51 dětí bylo přijato na maturitní obor, 31 na učební obor. Na školu dle svých nejlepších představ bylo přijato 55 žáků,“ uvádí Rut Veselá, metodička Podpory mladistvých a koordinátorka programu Retrostipendia.
Do 2. kola přijímacích zkoušek se přihlásilo 14 dětí, pouze dvě ukrajinské děti v testech vůbec neuspěly.

V přípravách dětem velmi pomohla možnost zkoušet si zdarma přijímačky nanečisto s To-dáš.cz, pro většinu rodin klientů jsou podobné investice nad jejich možnosti. Například Michaela, která měla na vysvědčení vyznamenání. Vyrůstá s několika sourozenci u babičky v jedné z vyloučených lokalit, s rodiči se vídá jen občas, protože matka bydlí v jiném městě a otec je ve vězení.

Možnost testovat své znalosti pomohla i Ester, která žije jen s duševně nemocnou maminkou a musí doma hodně vypomáhat. Jana zase pendluje ve střídavé péči rodičů s odlišnými výchovnými přístupy, ve škole si prošla dlouho neřešenou šikanou a trpí velmi nízkým sebevědomím. Linda chodila na základní školu, kde je snížená úroveň dosažitelných znalostí, přestože se učí ráda a moc si přála pokračovat na dobré střední škole. Aby si mohla pořídit potřebné pomůcky, půjde v létě na brigádu. Podporu přivítal i Tomáš, který měl minulý školní rok závažné zdravotní potíže a kvůli velké absenci měl na vysvědčení hodně čtyřek. Na zkoušky se mu podařilo připravit a v září začne studovat maturitní obor.

Ukrajinským dětem v lokalitách, kde přímo nepůsobíme, velmi pomohla naše „virtuální pobočka“. Za pomoci dobrovolníků zajišťuje online doučování a přípravu na přijímací testy a pohovory. „Ze 14 doučovaných dětí bylo na střední školy přijato 12, často dokonce na gymnázia,“ upřesnila Oksana Čorna, koordinátorka online podpory vzdělávání. Pomohli jsme například Ihorovi, který byl nucen se s rodinou před půl rokem přestěhovat z Ukrajiny. Česky se začal učit teprve v únoru, přesto byl i on také na jednu střední školu přijat.

Úspěšní byli i studenti u maturit či závěrečných zkoušek

Sedm mladých lidí z našich vzdělávacích služeb složilo úspěšně také maturitu či závěrečnou zkoušku, další čeká opravný termín v září. Někteří pokračují na vyšší odbornou nebo vysokou školu, tak jako Jakub. Ten už dnes při studiu pracuje v renomované právní kanceláři jako asistent. Do budoucna mimo jiné plánuje se znovu zapojit do našich aktivit na podporu vzdělávání, už ale v roli poradce nebo mentora, protože v tom vidí velký smysl.

Autor: Eva Kroupová

Související články