Darované respirátory jsme předali 60 místním organizacím v 7 krajích ČR
Publikováno: 30. 4. 2020 Doba čtení: 3 minutyVšeobecný nedostatek ochranných prostředků zasahuje i do naší činnosti. Většinu pomoci tak musíme bohužel stále poskytovat především na dálku, pomocí telefonu, emailu, facebooku, What's Appu, jakkoliv. Dobrou zprávou je, že jsme schopni alespoň v těch nejnutnějších případech vyrazit za lidmi přímo do terénu. Umožnily nám to mimo jiné i respirátory, které nám již na začátku krize (v době jejich absolutního nedostatku) darovala firma Bushman. A nejen nám…
„Z 15 000 respirátorů, které jsme na začátku měsíce obdrželi, jsme větší část poslali dál, do organizací, které je potřebovaly minimálně stejně urgentně, ne-li více, než my. Celkově jsme tak rozdistribuovali 11.500 kusů respirátorů do více než 60 místních organizací ve všech 7 krajích ČR, ve kterých působíme,“ říká Jan Černý, ředitel Programů sociální integrace Člověka v tísni.
Mezi zmíněnými institucemi najdeme například pečovatelská, dobrovolnická či dětská centra, nemocnice, centra pro náhradní rodinnou péči, azylové domy, domov pro seniory, kojenecký ústav, pobočky Armády spásy či Charity a další poskytovatele různé pomoci.
Zbylé respirátory jsme si ponechali k další distribuci a jako případnou rezervu pro situace vyžadující okamžitou reakci. Několik kusů máme také pro potřeby našich pracovníků. „Díky nim můžeme být na chvíli v přímém kontaktu alespoň s těmi nejpotřebnějšími. Bushmanovi za to patří velké díky nejen od Člověka v tísni, ale i od našich partnerských organizací,“ dodává Šimon Pánek, ředitel organizace Člověk v tísni.
Rozdáváme roušky i úkoly
V Ústí nad Labem mohly například díky darovaným respirátorům místní terénní pracovnice rozdávat potřebným lidem ušité roušky a další ochranné pomůcky. Jejich kolegyním ze vzdělávacích služeb respirátory zase umožňují alespoň na chvíli otevřít kancelář, kde se lze za přísných hygienických pravidel potkat s dětmi i jejich rodiči. „Předáváme jim například vytištěné pracovní listy či úkoly, které jsou jinak dostupné pouze na webu školy. Pro rodiny, které mají nulový nebo velmi omezený přístup k internetu, je to velká pomoc,“ říká Michaela Palaščáková, vedoucí vzdělávacích služeb místní pobočky ČvT. „A nejde jen o úkoly a kontakt se školou. Blíží se období zápisů a přijímacích zkoušek, takže rodičům také pomáháme s orientací ve všem, co jejich děti i je samotné čeká. Ať už v obecné rovině, nebo v souvislosti s koronavirem,“ dodává Palaščáková.
Pomáháme i v domovech pro seniory
Respirátor pomohl i Tereze Tesařové, pracovnici kladenského nízkoprahového zařízení pro děti a mládež. To je (stejně jako ostatní centra Člověka v tísni) bohužel stále zavřené, a tak Tereza a její kolegyně nabídly svoji pomoc ve třech středočeských domovech pro seniory. Tereza působila v Domě s pečovatelskou službou ve Slaném, tedy v místě, kde byl výskyt nemoci Covid-19 potvrzen. „S obyvateli domova jsem však do přímého kontaktu nepřišla. Šlo především o výpomoc místnímu personálu, který tam odvádí naprosto skvělou práci. Já jsem jim jen pomáhala, například s každodenním roznosem jídla. Díky zdejšímu výskytu nemoci však platila ta nejpřísnější pravidla i pro mě,“ říká.
Dezinfekce ozónem
Mimochodem, poslední novinkou, kterou začínáme praktikovat na našich regionálních pobočkách, je dezinfekce ozonem. Nakoupili jsme 13 generátorů ozónu, které začínáme používat pro čištění respirátorů a roušek tak, abychom co nejvíce prodloužili jejich účinnost a životnost. Před několika dny jsme tuto možnost začali nabízet i lidem a organizacím v Ústeckém kraji, konkrétně v Ústí nad Labem, Chomutově a Bílině.