Darynu čeká další náročný rok. Podpořili jsme ji podobně jako tisíce jiných uprchlíků v ČR

Publikováno: 2. 9. 2024 Doba čtení: 3 minuty
Darynu čeká další náročný rok. Podpořili jsme ji podobně jako tisíce jiných uprchlíků v ČR
© Foto: Daryna s maminkou, ČvT

Šestnáctiletá Daryna má za sebou první dny v nové škole. Do Karlových Varů přicestovala z Mykolajivské oblasti. Za rok se s naší podporou naučila česky a připravila na přijímací zkoušky na obchodní akademii.

„Během první poloviny letošního roku jsme v rámci terénní práce, poradenství nebo psychologické pomoci podpořili v různé intenzitě přes 2 280 uprchlic a uprchlíků. Na help lince pro ukrajinské uprchlíky jsme řešili situace 3 740 volajících,“ popisuje vedoucí programu Zuzana Ramajzlová. 

Věnujeme se seniorům, lidem se zdravotními nebo duševními potíži, těhotným ženám, matkám, které mají malé děti a nemohou pracovat, pečujícím, ale i třeba právě dospívajícím, kteří jsou pod enormním tlakem. V rámci vzdělávacích a integračních aktivit jsme podpořili děti a mladé lidi v 2 050 případech.

„Budu mít nové předměty, jazyky, ekonomiku. Ještě budu mít nové kamarády, více kamarádů Čechů, to by bylo dobré,“ říká čerstvá středoškolačka Daryna s tím, že z těch ukrajinských mnozí nyní žijí v Itálii, Polsku, Kanadě a jinde ve světě. Snaží se to zvládnout. Daryna má v Česku před sebou další náročný rok, protože zároveň pokračuje v online studiu 11. třídy v Ukrajině. Do válkou sužovaného domova ji to nyní táhne jen za babičkou a tetou.

Naše podpora směřovala i Darynině matce Tetianě, které jsme například zajistili lékařskou péči a tlumočení, protože její zdravotní stav vyžaduje pravidelné kontroly. Podívejte se na jejich příběh a komu a jak teď pomáháme. 👇🏻

Nejpalčivějším problémem velkého počtu uprchlíků je bydlení. Snaha mnohých se přesunout z ubytoven do bytů je dlouhodobě marná, ačkoliv většina z těch, kteří mohou, pracuje a je ekonomicky soběstačná.

„Byty v některých lokalitách nejsou, někdy chybí ochota pronajímat cizincům. Dalším problémem jsou vysoké náklady při uzavírání nájemní smlouvy. Typická klientka našich služeb  pracující matka samoživitelka s dětmi  nemá možnost z nízkých příjmů ušetřit na kauci nebo provizi realitní kanceláři,” popisuje realitu vedoucí naší help linky Alena Váchová. Mnozí z těch, co v bytě bydlí, žijí mezi holými stěnami, protože na zařízení nemají už vůbec.

Budou z uprchlíků bezdomovci nebo se tu zadluží?

Stát navíc od tohoto měsíce přestal hradit nouzové ubytování všem uprchlíkům, kteří mají udělenou dočasnou ochranu v ČR déle jak 90 dní. Výjimku už nemá ani zhruba 20 tisíc zranitelných osob, které mají nárok pouze na humanitární příspěvek ve výši nižších tisíců a nemají možnost žádat o české sociální dávky. Až od ledna 2025 se navýší humanitární dávka pro ukrajinské uprchlíky se zdravotním postižením. „Jde o nezbytný krok, protože uprchlíci nemají nárok na příspěvek na péči nebo mobilitu či možnost získat průkaz ZTP. Obáváme se však, že ani zvýšení příspěvku těmto skupinám osob nepokryje zvýšené náklady s bydlením,“ podotýká Alena Váchová.

Je jí teprve 19 let a válka už jí připravila o všechny blízké

Přitom ukrajinští uprchlíci a uprchlice státu vydělávají čím dál více peněz, než od něj čerpají (v I. kvartálu 2024 – příjmy: 6,4 mld. Kč, výdaje: 3,5 mld. Kč). Podle v únoru zveřejněných dat společnosti PAQ Research 6 z 10 uprchlic a uprchlíků je však ve velmi špatné finanční situaci a více než polovina pracuje pod svou kvalifikací. Někteří navíc čelí tristním podmínkám pracovních agentur a mnozí se necítí dobře. Psychických problémů přibývá v důsledku traumat, nejistot a dlouhodobé zátěže.

„Devatenáctiletá dívka přijela do Ústí nad Labem s maminkou a babičkou. Nejdříve ji válka připravila o domov, pak o tatínka, který padl na frontě, a později i bratra. Když maminka s babičkou jely zpátky do Ukrajiny na návštěvu, přišla i o ně. Teď v Ukrajině vyřizuje pohřeb. Ujistili jsme ji, že až se vrátí, budeme tu pro ni a se vším jí pomůžeme,“ popisuje Květoslava Bartošová, koordinátorka ukrajinského týmu ústecké pobočky, zoufalství, kterého nejsou uchráněni Ukrajinci a Ukrajinky ani za hranicemi své země.

Naše psycholožka Olesja Krotova hovoří ve videu o důležitosti krizové intervence. 👇🏻

Nejen v této souvislosti se soustředíme na obzvláště zranitelné seniory, těhotné ženy nebo mladé ve věku 15 až 21 let, kteří tu jsou bez doprovodu nejbližší rodiny. Těm v Praze, Plzni a Karlových Varech poskytujeme podporu a přechodné ubytování  Bezpečný přístav.

Za velmi důležité obecně považujeme dostupnost možnosti prohlubování češtiny a integrační aktivity.


Autor: ČvT

Související články