Podporujeme demokratický proces v Angole a pomáháme místním organizacím
Publikováno: 19. 3. 2021 Doba čtení: 2 minutyCelkem 14 organizací občanské společnosti v pěti provinciích Angoly se zapojilo do projektu, který má zvýšit povědomí lidí o demokratickém procesu a zapojit je do voleb.
V rámci proektu Let’s Vote – Stronger Voice For a Better Future (Pojďme volit – silnější hlas pro lepší budoucnost) tyto organizace získávají dovednosti, zdroje a příležitosti, aby dokázaly zvýšit informovanost veřejnosti, vzdělanost voličů a také vést mobilizační kampaně před komunálními volbami v Angole.
Společně s angolskou nevládní organizací Mosaiko a s finanční pomocí Evropské unie a Velvyslanectví Nizozemska v Angole jsme se projektu věnovali v angolských provinciích Luanda, Bié, Huíla, Moxico a Cuanza Sul.
Nejdříve jsme pro organizace uspořádali workshop, který proběhl v lednu letošního roku. Během workshopu spolu účastníci sdíleli své nápady a zkušenosti, tvořili nová partnerství a diskutovali o strategiích pro rozvoj akčních plánů týkajících se voleb.
„Vidíme, že tyto kampaně jsou způsobem, jak přesvědčit lidi, že jejich aktivní účast ve volbách jim pomůže vyřešit i jejich vlastní problémy,” říká Custódio Calembela, člen asociace Friends of Boa Esperança Neighbourhood Association (Anabe) z provincie Luanda.
„Tato část projektu cílí na posílení technických dovedností členů organizací, aby mohli pomoci lidem lépe porozumět jejich právům a povinnostem během voleb,” říká Pedro Mucano, projektový manažer Člověka v tísni.
Zaměřili jsme se na mladé lidi a ženy
Při výběru organizací, které by se měly účastnit iniciativy, náš tým posuzoval například to, jaké hodnoty organizace vyznává, prostředí, z něhož pochází a míru zapojení komunity. Organizace měly také poskytnout informace o aktivitách, které s podporou zamýšlejí realizovat. Většina z nich plánuje pracovat s ženami a mladými lidmi.
„Chceme pracovat s ženami, protože je pro ně obtížné účastnit se hlasování. Často zkrátka nemají dostatek informací,” říká Neusa Francisco z Asociace mladých žen v provincii Huíla a dodává: „Máme zájem na projektu pracovat a podpořit tak ženy v tom, aby svědomitě chodily k volbám dát svůj hlas.”
„Doufáme, že ženy se stanou největší skupinou voličů v komunálních volbách, že pochopí výhody, jaké přináší obecní samospráva a začlení se do volebního procesu. CICA věří, že ‘můj hlas je můj hlas, který zazní a pomůže změnit mou společnost," vysvětluje Jaquiline de Deus z Rady křesťanských církví v Angole.
Podle očekávání měly první komunální volby v Angole proběhnout v roce 2020. Nakonec k nim však nedošlo a nový termín zatím stanoven nebyl. Cíle projektu však zůstávají stejné. Patří mezi ně posílení ochrany základních lidských práv a svobod a jejich respektování formou podpory prostoru pro debatu a konstruktivní dialog mezi místními autoritami, občany a občanskou společností. Mezi další způsoby podpory patří vzdělávací aktivity a podpora partnerství napříč organizacemi a veřejných institucí.