Den Příběhů bezpráví představí osudy lidí, kteří zemřeli na cestě za železnou oponu
Publikováno: 27. 6. 2024 Doba čtení: 2 minutyV rámci letošního Dne Příběhů bezpráví jsme 27. června, u příležitosti Dne památky obětí komunistického režimu, uspořádali studentský pietní happening na Karlově mostě. Mladí lidé seznámili přítomné s osudy těch, kteří byli zabiti na cestě za svobodou a uctili jejich památku. K akci vznikl také doprovodný tematický spot.
Hlavními aktéry happeningu na Karlově mostě byli studenti. Z panelů s medailonky a portréty lidí, kteří byli zabiti při pokusu o překonání železné opony, vytvořili hradbu a tou symbolicky most přepažili na dvě strany. Lidé přecházející z východu na západ se tak setkali s těmi, jenž zemřeli na cestě za svobodou.
"Není to tak dávno, co lidem, kteří nechtěli žít v zemích tehdejšího východního bloku, v nichž byla zdánlivě ušlechtilá idea komunismu uvedena v praxi, stála při útěku v cestě železná opona. Stovky lidí – muži, ženy, i děti – byly zastřeleny, zemřely výbuchem miny, po zásahu elektrickým proudem, nebo je roztrhali psi. Železná opona evropským kontinentem již neprochází, nemusíme riskovat život na hranici mezi evropskými státy. Naše svoboda je ale opět ohrožována a nebezpečí znovu přichází z východu. Rusko, stejně jako v minulosti Sovětský svaz, se chová imperiálně, vojenskou agresí se snaží rozšířit směrem na západ. Hranici demokratického evropského prostoru nyní brání lidé v Ukrajině. Akcí proto chceme vzdát poctu i jim. Bojují nejen za svoji vlast ale rovněž za naši svobodu,“ říká Karel Strachota, ředitel Jednoho světa na školách.
Natočili jsme také tematický spot, který divákům umožňuje zažít pokus o útěk z pohledu člověka, který se rozhodl dát všanc svůj život kvůli vidině svobodného života za železnou oponou. Video zároveň vybízí k seznámení se s příběhy skutečných obětí z tehdejšího Československa i okolních zemí, které najdete na webu Příběhů bezpráví.