Děti uprchlic těžko zvládají prožitá traumata. Naše psycholožky jim pomáhají vrátit se k běžnému životu

Publikováno: 1. 11. 2023 Doba čtení: 4 minuty
Portrait of little girl with Ukraine flag painted on her face sitting in the car. Refugees, war crisis, humanitarian disaster concept.
2134078359
photos purchased from Shutterstock, can be used freely
© Foto: Shutterstock

Počáteční šok dětí s maminkami, které uprchly před ruskou agresí z Ukrajiny do Čech, tišila naděje v rychlý konec utrpení. Časem o ni ale většina přišla a jejich psychický stav se mnohdy ještě zhoršil. Těžko se vracejí k běžnému životu, vyrovnávají se ztrátou někoho z blízkých, děti nemají kamarády, zájem o školu ani o nic dalšího.

Abychom uprchlíkům mohli účinně pomoci i v této oblasti, ve čtyřech krajích jsme vybudovali týmy psycholožek a v dalších lokalitách jsme podpořili ze sbírky SOS Ukrajina organizace specializující se na duševní zdraví. Ve spolupráci s Cestou domů jsme připravili překlad publikace „35 způsobů, jak pomoci truchlícímu dítěti“ a se společností Vigvam tematická videa. 

„Pokud dítě nemá duševní klid, nemůžeme vůbec uvažovat o jeho úspěšné integraci, adaptaci, návratu k běžnému životu,“ upozorňuje naše psycholožka Olena Stelmashenko. „Tyto děti nemají kamarády, koníčky ani zájem o školu. Snaží se být v podstatě neviditelné, často jen sedí a mlčí. Ze začátku byly v šoku, ale doufaly, že to celé rychle skončí. Psychický stav některých z nich se ještě zhoršil, když ztratily naději, že by se mohly vrátit domů,“ popisuje psycholožka, která sama před válkou na Ukrajině už dvakrát uprchla a nyní pomáhá krajanům v naší pražské pobočce.

„Pokud dítě nemá duševní klid, nemůžeme vůbec uvažovat o jeho úspěšné integraci, adaptaci, návratu k běžnému životu.“

Individuální a skupinové terapie v ukrajinském jazyce pro děti i dospělé poskytujeme ve čtyřech krajích – v Karlovarském, Libereckém, Plzeňském a v Praze. Naši psychologové mohou působit i online. Při práci uplatňujeme také účinné metody ASSYST nebo STRONG, vyvinuté speciálně i pro lidi zasažené válečným konfliktem.

U takto silně negativních prožitků, jako je katastrofa nebo válka, může být zpracování všech emocí a znepokojivých informací obtížné. „Sofii chyběl člověk, se kterým by si mohla promluvit. Tatínek zůstal na Ukrajině, maminka tady musí rodinu uživit sama, tráví proto v práci celé dny a přichází domů vyčerpaná velmi pozdě večer. Sofie tak zůstala ve svých 13 letech na vše sama. Snažíme se pro ni vytvořit bezpečnou podporu, aby věděla, že se má na koho obrátit. Podporujeme její vlastní odolnost a pracujeme s obavami, které ji trápí. Podobně spolupracuji i se starším chlapcem, který v Česku zůstal úplně sám. Jeho matka musela odjet zpět na Ukrajinu, aby se postarala o raněného manžela,“ doplňuje Olena.

Naše psycholožky pracovaly se stovkami klientů

Při setkáních, která jsou našim klientům nabídnuta, poskytují námi vyškolené psycholožky informaci o tom, jak škodlivá zkušenost ovlivňuje systém zpracování informací v mysli. Klienta naučí sebeuklidňovací techniku a také jak pracovat s úzkostnými příznaky. Terapeutické postupy při syndromu akutního stresu byly speciálně navrženy tak, aby poskytovaly osobní nebo online podporu klientům, kteří trpí následky traumatických událostí.

Podle zpětné vazby z našich kurzů víme, že děti díky novým poznatkům umí lépe pojmenovat a zpracovat své emoce. Učíme je strategiím, jak pracovat s traumatem a emocemi, aby se jim lépe komunikovalo, a těší nás, že se pak také lépe cítí v kolektivu i v Česku obecně.

Metodu STRONG aplikujeme zejména v oblasti podpory nezletilých při adaptaci. Někteří mladí lidé k nám z Ukrajiny přichází bez svých rodin nebo úplně bez doprovodu. Pomocí metody STRONG se snažíme pomáhat dětem a mladým lidem s adaptací na nové prostředí, se zvládáním psychického stresu, s problémy doma či ve škole, nebo se zpracováním následků prožitého traumatu.

Celkem naše psycholožky pracovaly nebo stále pracují s téměř pěti stovkami klientů a připravily také 156 skupinových psychologických aktivit.

Neznáme přesná čísla obětí války na Ukrajině, ale víme, že je tu mnoho dětí, které čelí nejen bolesti z jejich trvalé ztráty, ale i velkému stesku po rodině a kamarádech, které dlouho neviděly a možná už ani neuvidí.

Abychom mohli pomáhat co největšímu množství klientů, podpořili jsme kromě vybudování vlastního týmu psychologické podpory také další organizace, které uprchlíkům dokážou poskytnout podobnou podporu (např. AMIGA, Sluchátko, InBáze, Ledovec, uLékaře.cz a další). Díky tomuto spojení jsme mohli poskytnout dalších více než 8 tisíc podpor uprchlíkům z Ukrajiny se zvláštním důrazem na děti s vývojovými poruchami.

Mezi další takové služby patří poskytování krizové intervence pro uprchlíky z Ukrajiny se zaměřením na terénní psychologickou podporu a návazné poradenství v sociálních otázkách.

Nezapomínáme ani na děti, jež ve válce či jinak ztratily někoho ze svých blízkých. Neznáme přesná čísla obětí války na Ukrajině, ale víme, že je tu mnoho dětí, které čelí nejen bolesti z jejich trvalé ztráty, ale i velkému stesku po rodině a kamarádech, které dlouho neviděly a možná už ani neuvidí. Vytvořili jsme proto materiály, jež je mohou nasměrovat k lepšímu zpracování těchto těžkých prožitků.

Ve spolupráci s organizací Cesta domů jsme připravili překlad publikace „35 způsobů, jak pomoci truchlícímu dítěti“ do ukrajinštiny. Tady mohou najít vhodné tipy i pečující dospělí, lidé v sociálních službách, učitelé nebo asistenti, s nimiž děti přijdou do kontaktu. Se společností Vigvam, věnující se tématu truchlení, jsme vytvořili i videa určená zejména dětem. Hlavním sdělením, které se jim snažíme doručit, je, že na své emoce mají právo a nemusí na vše zůstat samy, že se mají na koho obrátit.

Podpořte nás prosím
Chci vstoupit do Klubu přátel



Autor: Program Migrace

Související články