Díky české pomoci přibývají v Etiopii kvalifikovaní technici, kteří umí opravit rozbité vodovodní systémy

Publikováno: 7. 2. 2025 Doba čtení: 2 minuty

Přístup k pitné vodě je naprosto klíčový. Voda je životně důležitý zdroj pro zdraví, důstojnost a rozvoj. V Etiopii přesto nefunguje na 33 % vodovodních systémů, a to především ve venkovských oblastech. Miliony lidí tak čelí problémům se zajištěním pitné a nezávadné vody. Proto jsme poskytli školení 105 odborníkům, aby měli znalosti a dovednosti potřebné k údržbě vodovodních systémů a usnadnili tak přístup k pitné vodě lidem ze svého okolí.

Díky české pomoci přibývají v Etiopii kvalifikovaní technici, kteří umí opravit rozbité vodovodní systémy
© Foto: Tsion Girma Degu

Přestože má v dnešní době na 65 % domácností přístup k lepším zdrojům vody, je tento sektor velmi poruchový, a to také kvůli nedostatku kvalifikovaných techniků a nedostatečné údržbě. Aby bylo možné situaci zlepšit, je potřeba vyškolit více lidí, rozšířit vodovodní systémy a změnit celkový přístup k nakládání s vodními zdroji. Jedině tak bude možné vytvořit budoucnost, kdy bude mít každý člověk přístup k nezávadné vodě.

Během 45 dnů jsme vyškolili 105 odborníků v oblasti elektromechanických a vodovodních systémů. Absolventi tohoto kurzu nyní mají veškeré nástroje a znalosti, aby zajistili trvalý a spolehlivý zdroj pitné vody ve svém okolí.

Jednou z absolventek byla také Bezawit Fiseha. Jak říká, tento kurz jí změnil život.

„Díky tomuto 45dennímu programu jsem získala nové perspektivy a mnoho důležitých znalostí,“ říká. „Naučila jsem se poznat správnou příležitost, tvrdě pracovat a měnit věci k lepšímu. Cítím se hrdě a sebevědomě, protože vím, že mohu pomoci lidem kolem sebe.“

Bezawit náš kurz inspiroval k tomu, aby šla ostatním příkladem. 

„Chtěla bych, aby si díky mému úspěchu ženy uvědomily, čeho mohou dosáhnout. Doufám, že takto povzbudím ostatní, aby se nebáli začít s něčím novým, učit se a změnit svět kolem sebe,“ dodává.

Na školení získali účastníci praktické i teoretické znalosti, díky kterým se budou schopni postarat o vodovodní systémy ve venkovských oblastech. Díky jejich práci budou mít místní lidé přístup k pitné vodě. To podpoří jejich odolnost a naději na lepší budoucnost.

Úspěšné absolvování kurzu by nebylo možné bez místních partnerů a instruktorů, kteří zajistili, že účastníci dostali potřebné vybavení a znalosti. Bezawit říká: 

„Jsem nesmírně vděčná Člověku v tísni, svým učitelům a všem, kteří mě podporovali. Díky tomu jsem se naučila mnoho důležitých věcí, ale také mám větší sebevědomí, protože vím, že můžu dokázat velké věci.“

Aby bylo možné udržet vodohospodářské systémy na etiopském venkově, je důležitá podpora místních technických a odborných škol, ať už prostřednictvím školení, zlepšování kvalifikace instruktorů nebo posilováním vztahů mezi jednotlivými vodohospodářskými orgány. Proto jsme zorganizovali odborné kurzy na 4 školách, které úspěšně absolvovalo 105 účastníků.

„Poptávka po kurzech zůstává vysoká, protože mnoho vodovodních systémů zůstává nefunkčních kvůli zanedbané údržbě a nedostatku kvalifikovaných techniků,“ říká Wonsha Bulbula z Člověka v tísni.

Tato pomoc je možná díky financování a podpoře od České rozvojové agentury, jejíž podpora udržitelného rozvoje přispívá ke změnám na etiopském venkově.


Autor: Tsion Girma Degu

Související články