Díky včelaření se vyrovnali s dopady covidové krize
Publikováno: 23. 11. 2022 Doba čtení: 3 minutyMariana a Iurie Turtuteanu jsou včelaři z Moldavska. Díky inspiraci zemědělců z Ukrajiny se rozhodli, že zkusí přenést apiterapii i do své země. Manželé měli velké podnikatelské ambice, ale malé znalosti v oblasti byznysu, a proto potřebovali pomocnou ruku.
Člověk v tísni (ČvT) ve spolupráci s místním Centrem sociálně-ekonomické politiky s názvem "CONSENS" pracoval v rámci aktivit na pomoc začínajícím moldavským podnikatelům s lidmi, jako jsou manželé Turtuteanu. Program, který je součástí projektu "Programu solidarity v souvislosti s COVID-19 v zemích Východního partnerství" financovaného Evropskou unií, nabídl nejen jim tolik potřebné školení a vedení
Jako první postavili Mariana a Iurie Turtuteanu včelín ve vesnici Chiscareni v Moldavsku. Při vstupu do areálu zahrady hosty zcela uchvátí bzukot tisíců včel chovaných pod dřevěným domkem. Zvuk je tak uklidňující, že je při něm těžké zůstat vzhůru. Pomáhá nervovému systému, imunitě, dýchacím orgánům, prostě všemu," vysvětluje Iurie. "Vzduch je tady prosycený pylem, medem, propolisem a je velmi prospěšný [pro lidské zdraví]."
Se včelami až do ložnice
Kromě klidu navozeného včelami vyrábí Iurie také speciální medovou pálenku, která pomáhá uvolnit nervy. A pro návštěvníky, kteří ocení aktivnější typ odpočinku, hostitelé rádi zorganizují výlety po vesnici a okolních lesích. Na konci dlouhé túry mohou návštěvníci ochutnat i lokální kuchyni. Mariana totiž vždy ráda ukáže své skvělé kuchařské schopnosti.
Místní průkopníci v oboru včelaření se těší oblibě zejména u zahraničních turistů. V posledním roce se však počet návštěvníků snížil nejen kvůli pandemii, ale také kvůli nejrůznějším omezením, která snížila počet ubytovaných lidí. "Kromě apiterapeutického domu máme čtyři pokoje pro ubytování. Mnoho turistů jsme museli kvůli pandemii odmítnout," říká Mariana. To výrazně poškodilo jejich příjmy a podnikatelé se museli zaměřit na diverzifikaci sortimentu i nabídky. Proto také uvítali pomoc od sdružení CONSENS.
Díky "propagačním kurzům a různým seminářům jsme se například naučili mnoho věcí o marketingu. Jsou to velmi užitečné [dovednosti]," říká Iurie.
Nové dovednosti pomohly manželům zlepšit podnikání
Díky projektu manželé Turtuteanu mimo jiné upravili svůj podnikatelský plán a vylepšili své digitální dovednosti, aby se stali na trhu konkurenceschopnějšími. Mihai Cotorobai, projektový manažer ČvT, dodává, že je to jeden z hlavních cílů iniciativy: "Snažili jsme se vybudovat udržitelné, konkurenceschopné a krizím odolné podnikatelské prostředí v severním regionu Moldavska. Celkem se v rámci spolupráce se sdružením CONSENS podařilo podpořit více než 75 podnikatelů a majitelů mikro a malých podniků. Naším hlavním záměrem je přizpůsobit podnikatelské cíle nové realitě. Dále se snažíme o posílení efektivity byznysu venkovských podnikatelů prostřednictvím digitálních komunikačních nástrojů. V neposlední řadě chceme vytvořit příznivý místní ekosystém pro rozvoj podnikání prostřednictvím udržitelných lokálních partnerství a kontaktů."
CONSENS je jedním z občanských sdružení, které jsme podpořili v rámci "Programu solidarity v souvislosti s COVID-19 v zemích Východního partnerství" financovaného EU. Tato sdružení jsou školena a finančně podporována, aby byla lépe připravena na zvládání pandemických a podobných situací. Projekt realizuje ČvT ve spolupráci s Netherlands Helsinki Committee a AFEW International v Arménii, Gruzii, Moldavsku a na Ukrajině.
Tento článek vznikl za finanční podpory Evropské unie. Za jeho obsah nese výhradní odpovědnost projekt "Program solidarity v souvislosti s COVID-19 v zemích Východního partnerství " financovaný Evropskou unií. Obsah videa patří autorům a nemusí nutně odrážet názory Evropské unie.