„Díky zeleninové zahrádce dokážu vypěstovat dost jídla, abych se postarala o svojí rodinu,“ říká Immaculée z DRC
Publikováno: 1. 3. 2017 Doba čtení: 3 minutyNa otevřeném prostranství před zdravotním střediskem v Bulenga na východě Demokratické republiky Kongo je dnes živo. Desítky pestrobarevně oděných mužů a žen čekají na to, až Člověk v tísni začne rozdělovat zemědělské nářadí. Vesničané budou toto nářadí používat při kultivaci svých nově založených zeleninových zahrádek, na kterých již brzy zasejí semena, která také dostali od Člověka v tísni.
Rozdělování probíhá v klidu a jako správná společenská událost se neobejde bez radostné nálady a úsměvů. Ti, kteří již obdrželi své nové nářadí, jako jsou motyky a konve, je chtějí hned vyzkoušet. Ostatní se zatím soustředí, zda uslyší vyvolané i své jméno.
Třicetiletá Immaculée Mubagwa drží v ruce novou motyčku a popisuje svou situaci. „Procházíme velmi těžkým obdobím. Sotva uživíme svou rodinu. Můj manžel pracuje jako sezónní dělník a když nemá práci tak nemáme peníze,“ říká matka pěti dětí. „Jedno z našich dětí je těžce nemocné,“ dodává. Immaculée se rozhodla řešit neutěšenou situaci své rodiny tím, že se zúčastní projektu zaměřeného na budování zeleninových zahrádek.
Školení, semena a nářadí pro zlepšení úrody
Během několika měsíců se Immaculée naučila nové zemědělské metody na ukázkové parcele. Ty se nyní snaží napodobit na vlastní zahradě nedaleko svého domku. Jednou z jejích kolegyň na ukázkové parcele je 25 letá Justine Bienfait. „Byla jsem vdaná, ale manžel mě opustil. Nyní jsem těhotná s jiným mužem, ale ten už také zmizel. Proto nyní žiji se svými rodiči a bohužel nemám práci,“ vysvětluje Justine.
Justine má stejnou motivaci jako Immaculée. „Chtěla bych dostat semena, abych mohla pěstovat zeleninu jak pro vlastní rodinu, tak na prodej. Pak bych si mohla koupit i další věci,“ říká. „Na školení jsem se naučila jak si založit vlastní zahradu a jak sázet různé druhy zeleniny v řádkách,“ popisuje Immaculée. Na ukázkovém pozemku již sklidily první plody amarantu a nyní začínají kultivovat vlastní zahrádky u svých domů s použitím semen, která sem dopravil Člověk v Tísni. „Už jsem na zahradě zasadila amarant, dýně a čili. Pomalu již začínají růst,“ říká Justine. Nářadí sem dorazilo právě včas. „Motyčka stojí na trhu tři dolary a to si nemůžu dovolit, proto mi tento dar opravdu pomůže. A konve nám pomůžou při zalévání,“ říká Immaculate.
Pomoc pro ty nejzranitelnější
Všechny tyto zemědělské aktivity jsou součástí projektu, jehož cílem je snížit podvýživu a zlepšit zdraví místních lidí. Všichni obdarovaní jsou důkladně vybíráni místní samosprávou. „Do tohoto programu bývají vybírány domácnosti, ve kterých je pouze matka samoživitelka, rodiny které nemají žádné vlastní pole, rodiny ve kterých jsou alespoň dvě děti mladší pěti let nebo rodiny, jejichž dítě trpí podvýživou,“ říká komunitní pracovník Bernard Mulamba.
Podobný program probíhá též v Bwisha, kde místní komunita spolu s Člověkem v tísni zřídila výukové pozemky pro 53 účastníků. Po první sklizni amarantu na tomto výukovém pozemku, již někteří zaseli i na vlastním. „Slunce nyní příliš pálí, tak jsem raději uložil semena a čekám, až bude počasí pro setbu vhodnější,“ říká jeden z vesničanů.
Celý projekt, který financuje Člověk v tísni díky přispěvatelům Klubu přátel a Skutečné pomoci, funguje integrovaným přístupem. Kombinuje komunitní management akutní podvýživy včetně prevence i následné léčby a zemědělsky orientované aktivity, jako je zahrádkaření, sázení různých kompatibilních plodin, boj se škůdci nebo chov morčat. Hlavním cílem je snížení podvýživy u dětí mladších pěti let a žen v plodném věku (15 až 49 let) v oblasti Minova. K tomu přispívá zpestření jídelníčku díky pěstování vlastních plodin, snížení nedostatku potravin a také zlepšení hygienických podmínek v těch nejzranitelnějších domácnostech.