“Často u nás doma jíme jen jednou denně.” Distribuce potravin pomáhají obyvatelům Jižního Kivu
Publikováno: 13. 6. 2022 Doba čtení: 2 minutyRostoucí ceny potravin a vysoká nezaměstnanost vyvolávají obavy napříč africkým kontinentem. Potravinová nejistota a strach z nárůstu případů podvýživy sužují obyvatele Demokratické Republiky Kongo, a to zejména v oblastech zasažených dlouhodobými konflikty. Ty znemožňují lidem přístup na trhy a k zemědělské půdě.
Ve východní části Demokratické Republiky Kongo se nachází provincie Jižní Kivu. Tato část země se potýká s humanitární krizí způsobenou dlouhodobými nepokoji a napětím mezi jednotlivými vesnicemi. Situaci komplikují přírodní katastrofy a onemocnění, kterými obyvatelé trpí díky nedostupnosti lékařské péče a nedostatečnému množství výživově hodnotných potravin. Situace se v provincii Jižní Kivu zhoršila během pandemie Covid-19, kdy část lidí přišla o zdroj příjmů a propadla se tak na hranici chudoby. Člověk v tísni (ČvT), za finanční podpory US AID, napomáhá k potravinové bezpečnosti a finanční soběstačnosti obyvatel na území provincie Shabunda (Jižní Kivu). ČvT organizuje distribuce zemědělských pomůcek a potravin pro vnitřní uprchlíky a jejich hostitelské rodiny.
Lutala Shurti mluví o své tíživé životní situaci: “Můj manžel má zdravotní problémy a není schopen se o mě a děti postarat. Takže musím hodně pracovat na poli, abych uživila celou rodinu, ale stejně to nestačí. Právě jsem obdržela potravinovou podporu od Člověka v tísni. Díky tomu mohu pořádně nakrmit své děti.”
Člověk v tísni v provincii Shabunda pořádá distribuce opakovaně. Projekt se zaměřuje na znevýhodněné obyvatele provincie, jako jsou lidé se zdravotním postižením, rodiny s podvyživenými dětmi, těhotné a kojící ženy. V rámci distribucí dostanou jednotlivci základní a výživově hodnotné potraviny, stejně tak semena a zemědělské pomůcky – konve, motyky nebo rýče.
“Často u nás doma jíme jen jednou denně, protože nemáme dostatek potravin. Během distribuce, kterou zorganizoval Člověk v tísni, jsem dostala rýži, maniok, palmový olej a semínka, která jsem zasadila na poli. Mám tedy dostatek potravin, abych nakrmila svojí rodinu, než si vše vypěstuji na vlastním poli,” popisuje Lutala Shurti, jakým způsobem ji distribuce potravin pomáhá uživit jejich šest dětí během čekání na úrodu.
Odhaduje se, že až 27 milionů Konžanů trpí nedostatkem potravin. Pandemie Covid-19 tuto situaci ještě zhoršila. Člověk v tísni za pomoci US AID podporuje ohrožené obyvatele DR Kongo v zemědělských aktivitách, jejichž cílem je posílit jejich potravinovou bezpečnost a finanční stabilitu. Díky tomuto projektu mohou prodávat vlastní zemědělské produkty, a tím zajistit základní potřeby svých rodin.