Do patnácté sbírkové školy v etiopské Woininatě bude chodit 400 žáků

Publikováno: 20. 12. 2013 Doba čtení: 3 minuty
Do patnácté sbírkové školy v etiopské Woininatě bude chodit 400 žáků
© Foto:

Poslední listopadový den jsme slavnostně otevřeli patnáctou sbírkovou školu v etiopské vesnici Woininata a v rámci sbírky Postavme školu v Africe vybíráme prostředky už na šestnáctou školu. Obec, kde bude škola stát, jsme pečlivě vybírali. Hlavními kritérii byla dostupnost vzdělání pro místní děti, možnost získat dobře přístupné stavebních pozemky a ochota komunity spolupracovat, případně pomáhat se stavbou školy. Z užšího výběru pěti vesnic nakonec vyšla vítězně právě Woininata.

Místní si zde již dříve postavili svépomocí a s použitím primitivních materiálů školu. Ta však nedokázala pokrýt potřeby všech místních dětí. „Školní učebny byly tmavé, špinavé a přeplněné. Do jedné místnosti se nás někdy muselo vejít i více než sto. Často jsem jednu lavici sdílela se čtyřmi spolužáky. Střecha byla děravá a okna rozbitá, takže nás nechránila před větrem a deštěm,“ popisuje Emnet Elias, která chodí do šesté třídy.

Bekela Alabo , ředitel školy, říká, že situace nebyla jednoduchá ani pro učitele. „Kolegové se tísnili s žáky v plných třídách. Nebylo tam skoro k hnutí. Protože chyběly židle, žáci často seděli na kamenech. V takovém prostředí bylo skoro nemožné věnovat se jednotlivě každému konkrétnímu žákovi,“ říká ředitel.

#~gallery-823~#

Díky nové školní budově, kterou v obci postavil Člověk v tísni, se to změní. Čtyři nové kompletně vybavené učebny pojmou dohromady 200 žáků, při vyučování dopoledne a odpoledne tedy až 400. Řada místních dětí, které dosud do školy nechodily, prostě proto, že se již do lavic nevešly, tak nyní má šanci vzdělání získat. „Letošní rok máme 196 nových studentů a očekávám, že jich ještě přibude, protože nová škola přiláká další žáky a učitele,“ říká ředitel.

Všichni stávající učitelé navíc prošli školením moderních vyučovacích metod, které pro ně Člověk v tísni zorganizoval „Snažíme se neučit naše dětí pomocí memorování,“ shrnuje jeho hlavní přínos ředitel. „Více než dříve chceme žáky do hodiny zapojit. Učitel zadá úkol, studenti vytvoří skupiny po šesti a učí se jeden o druhého. My pak jen kontrolujeme výsledek,“ říká Bekele Alabo.

Nová školní budova je také vybavena zařízením na zachytávání dešťové vody a novými latrínami. To je velký pokrok, protože původní záchody byly v naprosto dezolátním stavu a pro vodu to bylo daleko. Nejbližší pramen je vzdálen hodinu chůze.

Jedním z cílů nové školy ve Woininatě bylo nejen umožnit zbývajícím dětem přístup ke vzdělání, ale také rozšíření výuky o 7. a 8. ročník. Doposud totiž děti po vychození šesti tříd musely zbývající dva roky docházet každý den pěšky pět kilometrů do nejbližší vládní školy. Mnoho z nich tedy nakonec nedostudovalo, protože kromě školy musí často vypomáhat rodičům s obstaráváním vody, dříví nebo s péčí o dobytek.

Patnáctiletá Emnet už ví, co chce dělat, až školu dokončí. „Chtěla bych pokračovat ve studiu na střední škole. Mým snem je stát se inženýrkou. Chtěla bych také jednou založit organizaci, která by pomáhala chudým dívkám, jako jsem já, ke vzdělání,“ říká Emnet.

Díky sbírce Postavme školu v Africe postavil Člověk v tísni v Etiopii od roku 2005 již 15 škol pro více než čtyři tisíce dětí. To by nebylo možné bez tisíců skautek a skautů ze stovek oddílů, kteří už od roku 2004 vybírají do kasiček na další etiopské školy. Sbírce Postavme školu v Africe výrazně přispívají i charitativní běhy žáků českých základních a středních škol. Letos se do nich dosud zapojilo 1694 žáků z 11 škol a vyběhali 704 489 korun. 

"Chtěl bych poděkovat všem dárcům sbírky Postavme školu v Africe, dárcům přímým, skautům i školám, které pořádají běhy pro Afriku. Má obrovský smysl, že tyto děti, které by jinak neměly šanci chodit do školy, mohou začít a doufejme, že jim to pomůže v životě," říká ředitel organizace Člověka v tísni Šimon Pánek.

Autor: Jakub Čejchan