Dopad hospodářské krize na Srí Lance

Publikováno: 10. 12. 2022 Doba čtení: 3 minuty
Dopad hospodářské krize na Srí Lance
© Foto: Habitat for Humanity in Sri Lanka (HFHSL)

Srí Lanka v současnosti prochází nejhorší sociální, ekonomickou a politickou krizí ve své historii. Obyvatelé Srí Lanky se od března 2022 potýkají s obrovskými problémy, které na různých úrovních a v různé míře přetrvávají dodnes.

Kvůli palivové krizi v jednu chvíli stála celá Srí Lanka frontu na palivo. Tato situace vyvolala mezi lidmi velkou frustraci. Mnoho lidí přišlo o zaměstnání a nebo nemohli svojí práci vykonávat kvůli nedostatku paliva a výpadkům elektřiny, které napřímo ovlivnili také průmyslová odvětví. Obyvatelé Srí Lanky trpí každodenními výpadky elektřiny a nedostatkem základních potřeb jako jsou jídlo a léky.

Kromě toho inflace v zemi dosáhla kritické úrovně a jen potraviny zdražily o 90%, takže miliony chudých dospělých a dětí čelí podvýživě. Mnoho lidí začalo méně jíst a přestali kupovat výživově hodnotné potraviny, protože ceny jsou neúměrně vysoké. V souvislosti s touto ekonomickou a sociální krizí se objevilo mnoho dalších problémů, jako například velké množství odchodů ze škol.

"Nemůžeme si dovolit ani veřejnou dopravu v případě, že by naše děti měly zdravotní problémy, protože náklady na dopravu jsou tak vysoké. V důsledku toho musíme za lékařem chodit míle pěšky, " dodává paní Thirchalammy z Kandy.

Srí Lanka nemá dostatek finančních prostředků na nákup potřebného zboží v zahraničí, včetně nezbytných léků, ale například i stavebního materiálu. Dalším z problémů, kterým obyvatelé musí čelit byl nečekaný přechod na organická hnojiva a zákaz dovozu chemických hnojiv, které si nesou za následek pokles zemědělské produkce téměř o 50%. Krize uvrhla miliony lidí do chudoby, omezila dostupnost zdravotní péče a vzdělání.

V reakci na politickou a ekonomickou nestabilitu začali lidé vycházet do ulic a protestovat proti vládě, což vedlo k rezignaci premiéra. Protesty pokračovali dokud úřad i zemi neopustil i prezident. Nově zvolený prezident a premiér se snaží vyjednat s Mezinárodním měnovým fondem a dalšími záchranný balíček, bez kterého země zkrachuje. 

"Drasticky rostoucí ceny zboží nám způsobují problémy. Obvykle se omezujeme na jedno nebo dvě jídla denně. Stěží jíme tři jídla denně," říká Paní Selvanayagi z Hewahety

Humanitární krize se den ode dne zhoršuje a je nutná přítomnost humanitárních organizací, které ale zvládají pomoci jen zlomku obyvatel Srí Lanky. Potřeby lidí jsou v porovnání s dostupnými zdroji obrovské. OSN OCHA odhaduje, že 5,7 milionu lidí potřebuje podporu, z toho 4,9 milionu má nedostatek potravin.

Člověk v tísni na Srí Lance

Vzhledem k naší předchozí dlouhodobé misi na Srí Lance se Člověk v tísni rozhodl poskytnout podporu marginalizovaným lidem v zemi.

"Na rozdíl od jakékoli jiné doby v historii tato krize zasáhla všechny obyvatele a stahuje chudé hlouběji k zemi." Manaf Abdeen, Country Director of Srilanka, Člověk v tísni. 

Ve spolupráci se srílanskou nevládní organizací Habitat for Humanity plánuje Člověk v tísni poskytnout finanční podporu téměř 850 rodinám. Na základě vyhodnocení potřeb v zemi se ČvT rozhodl podpořit historicky zranitelnou a marginalizovanou část obyvatel, kteří se živí zemědělstvím a které zasáhla ekonomická krize v zemi. Již jsme zahájili realizaci projektu, kdy každá rodina obdrží finanční pomoc ve výši 12 000 LKR což je přibližně 770 korun. Tato podpora je realizována z fondu Klubu přátel.

Autor: Linh My Le, Manaf Abdeen

Související články